Limun rekorder daje plodove od jednog do 1,3 kilograma težine. Divovski limuni dozrijevaju jednom godišnje, rađa pedesetak komada limuna, ponosno će 55-godišnji Branko
BIBINJE » Hrvatski odgovor na uvozni, kancerogeni limun dolazi iz Bibinja, iz vrta obitelji Baranka i Marije Sikirić na Branimirovoj obali u Bibinjama.
– Limun rekorder daje plodove od jednog do 1,3 kilograma težine. Divovski limuni dozrijevaju jednom godišnje, rađa pedesetak komada limuna, ponosno će 55-godišnji Branko.
Iz plodova jedne od najraširenijih citrusnih voćki se iscijedi i do fascinantnih osam decilitara soka. A je li obilna konzumacija vitamina C zapravo razlog što Sikirići nikad ne obole od prehlade i viroze, trebalo bi ipak pitati stručnjake.
– Sadnicu limuna prije četiri ili pet godina dobio sam iz vrta zadarskih benediktinki iz samostana sv. Marije, poznatih kao čuvarice zbirke »Zlato i srebro Zadra«, odaje Sikirić tajnu limuna rekordera.
Limun je, kaže, autohtona hrvatska sorta koju je časna sestra Ivana Sikirić prije više od 25 godina dobila iz Trogira od sestre Tarzicije.
– Je li Božje čudo ili ne, ali zadarsko, pa i ovo bibinjsko stablo daje puno veće plodove od matičnog stabla u Trogiru, ponosno će Branko kojeg smo pronašli zahvaljujući »dojavi« njegovog rođaka Roka Šimunića.
Obitelj Sikirić ima i sadnice mjesečara, tako da imaju limuna cijele godine, za sebe i za druge.
– Da je ovako obilno rodilo grožđe i masline, gdje bi nam bio kraj, sa smješkom će Branko dok ispijamo veliku, vjerujemo i ljekovitu, čašu soka iscijeđenog iz divovskog ploda limuna.