Proslava 50. generacije studenata

Obrazovna vertikala u održivom razvoju: FMTU spaja održivost, obrazovanje i turizam

Pišu: dr. sc. Zvonimira Šverko Grdić, prof. dr. sc. Marinela Krstinić Nižić, izv. prof. dr. sc. Elena Rudan



Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji ove godine slavi 50. generaciju studenata upisanih na ovu visokoškolsku instituciju koja ima tradiciju obrazovanja u turizmu. Fakultet je utvrdio potrebu i interes za obrazovanjem u području održivog razvoja pa je stoga ponudio obrazovanje za održivi razvoj s posebnim naglaskom na turizam i to u obrazovnoj vertikali na prijediplomskim, diplomskim i doktorskim studijima.



Održive prakse


Prijediplomski studij Menadžment održivog razvoja pruža priliku studentima da steknu znanja, vještine i kompetencije za vođenje održivih poslovnih praksi u turizmu i ugostiteljstvu. Cilj studija je osposobiti studente za rješavanje kompleksnih zadataka i vođenje ekonomskih i društvenih procesa u poslovnoj ekonomiji, turizmu i održivom razvoju. Studenti nauče kako pratiti i vrednovati trendove u održivom razvoju turizma, planirati održive turističke politike, te primjenjivati poslovne metode i modele u turizmu, ugostiteljstvu i održivom razvoju.




Nakon prijediplomskog studija studenti mogu nastaviti obrazovanje na diplomskom on-line studiju Održivi razvoj turizma čija vrijednost programa proizlazi iz inovativnih nastavnih sadržaja, metoda i načina izvođenja nastave koji su prilagođeni i usmjereni na usvajanje i implementaciju temeljnih i specifičnih znanja iz ekonomije, a posebice održivoga razvoja turizma, odnosno usmjereni u obrazovanje budućih menadžera u turizmu, ugostiteljstvu i javnom sektoru.


Nakon diplomskog studija Fakultet nudi i poslijediplomski sveučilišni doktorski studij Menadžment održivog razvoja koji omogućuje upis u jednom od tri modula: Menadžment održivoga razvoja turizma, Regionalni i lokalni održivi razvoj i Poduzetništvo i održivi razvoj, a prva generacija doktoranada se upisala na ovaj studij 2012. godine.


Važni pokretači razvoja

“Očuvanost okoliša te ugodna klima važni su pokretači razvoja turizma. Naglasak mora biti na održivom razvoju turizma odnosno onom turizmu koji neće pridonijeti daljnjoj degradaciji okoliša. Važno je pronaći balans između svih dionika turističkog razvoja kako bi se turistima omogućio nezaboravan doživljaj destinacije, a turističkoj industriji financijska održivost, uz očuvanost okoliša i unapređenje kvalitete života lokalnog stanovništva”, ističe dekan, prof. dr. sc. Marko Perić.

Europski projekti


Na FMTU-u je aktivan veliki broj EU projekata koji se bave istraživanjem osiguranja održivog razvoja, pravedne tranzicije, zaštite okoliša sve s naglaskom na turizam. Upravo takve projekte EU i financira. U financijskom razdoblju 2021-2027., naglasak je stavljen na teme poput inovacija, klimatskih promjena, obnovljivih izvora energije, stvaranje novih radnih mjesta, kružne ekonomije, razvoja i poboljšanja infrastrukture. Radeći na EU projektima nastavnici stječu nova iskustva i znanja koja prenose svojim studentima u nastavnom procesu, ali povezuju se s međunarodnim institucijama čime obogaćuju svoja iskustva


Fakultet sudjeluje u projektu MARINET – MARIculture NETwork koji je financiran iz programa Interreg Italija – Hrvatska 2021. – 2027., usmjeren je na inovacije u uzgoju riba i školjkaša u Jadranskom moru s ciljem poboljšanja biosigurnosti, ekološke održivosti i gospodarstva Hrvatske i Italije. Nova originalna rješenja u sektoru akvakulture uključuju razvoj sustava za upozoravanje na pojavu bolesti primjenom umjetne inteligencije, razvoj prototipa inovativnog kolektora za uzgoj kamenica te nove modele pakiranja za osiguranje dulje trajnosti riba i školjkaša iz uzgoja.


Jedan od ciljeva projekta, a u čiju realizaciju je uključen FMTU i promjena stavova potrošača o prihvatljivosti proizvoda akvakulture na temelju dokaza o njihovoj prehrambenoj vrijednosti, kvaliteti i sigurnosti. Projekt traje od 1. ožujka 2024. do 30. kolovoza 2026. godine, a glavni partner je Sveučilište u Udinama. Voditeljica projekta na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu je prof. dr. sc. Greta Krešić.


Doktorski rad o upravljanju otpadom

U okviru doktorskog studija »Menadžment održivog razvoja« izrađen je doktorski rad »Model gospodarenja otpadom u otočnim turističkim destinacijama« dr. sc. Antonia Dekanića pod mentorstvom prof. dr. sc. Marinele Krstinić Nižić koji analizira postojeće sustave gospodarenja otpadom na osam većih hrvatskih otoka. Istraživanje obuhvaća četiri kvarnerska (Krk, Cres, Lošinj i Rab) i četiri dalmatinska otoka (Ugljan i Pašman koji pripadaju sjevernoj Dalmaciji te Brač i Vis koji pripadaju središnjoj Dalmaciji). Doktorski rad je obranjen u listopadu 2023. godine.


U otočnim destinacijama, zbog izrazite turističke sezonalnosti, nastaju velike količine otpada što može uzrokovati negativne posljedice na okoliš te dovesti do izazova i prijetnji održivom razvoju turizma. Zbog udaljenosti od kopna, problem gospodarenja otpadom je posebno izazovan u otočnim turističkim destinacijama. Od otoka uključenih u istraživanje, otok Krk je jedini prošao sve potrebne faze prema ključnoj infrastrukturi za uspostavu učinkovitog sustava gospodarenja otpadom, i kao takav on je najnapredniji hrvatski otok prema promatranoj problematici, a prate ga ostali otoci sjevernog Jadrana (kvarnerski otoci – Cres, Lošinj i Rab) koji prikupljaju značajne količine svih vrsta odvojeno prikupljenog otpada. Otoci sjevernog Jadrana su napredniji od analiziranih dalmatinskih otoka (Ugljan, Pašman, Brač i Vis) koji imaju za odraditi još bitnih koraka kako bi uspostavili učinkovit sustav gospodarenja otpadom. Isti nije moguće ostvariti bez ključne infrastrukture koja podrazumijeva spremnike za odvojeno prikupljanje otpada, kompostane, sortirnice, reciklažna dvorišta te pretovarne stanice. Za uspostavu dugoročno učinkovitog sustava gospodarenja otpadom ključna je suradnja lokalnog stanovništva, komunalnih poduzeća i jedinica lokalne samouprave.