foto: "Zagreb je naš"
“Nova politika koju želimo zastupati bazirana je na principima široke participacije, uključivosti i otvorenosti, bazirana je na ideji da smo mi, građani, ti koji trebamo suodlučivati o resursima grada, o javnim i komunalnim uslugama, ustvrdila je sveučilišna profesorica Danijela Dolenec. Također, ona je navela da inicijativa "Zagreb je naš" gradi "široku političku platformu i poziva progresivne stranke, građanske inicijative i građane da se priključe".
U Zagrebu je predstavljena politička platforma Zagreb je naš, koja će na predstojećim lokalnim izborima nastupiti kao alternativa aktualnim političkim strankama, odnosno njihovim kandidatima i kandidatkinjama zainteresiranima za gradonačelničku poziciju. Javnosti se ova inicijativa predstavila akcijom pred zagrebačkim Paromlinom, kako navode, “simbolom zapuštenosti i lošeg upravljanja gradom Zagrebom”, gdje su njezini članovi otkrili bistu Milanu Bandiću. Na bisti su istaknuli simbole “svih stranaka koje Bandiću u Zagrebu godinama čuvaju leđa”.
– Platforma želi okupiti građane, inicijative i progresivne političke stranke oko ideje da je potrebno puno šire sudjelovanje građana u odlučivanju o budućnosti grada Zagreba nego što je to dosad bio slučaj. Nasuprot sve prisutnijoj tendenciji privatiziranja javnih dobara, platforma se zalaže za svima dostupne i kvalitetne komunalne i javne usluge, od vodnih usluga i gospodarenja otpadom do vrtića i staračkih domovam, stoji u proglasu političke platforme Zagreb je naš.
Platformu sačinjavaju aktivisti koji se već niz godina bore protiv samovolje aktualnog gradonačelnika Milana Bandića, a jedna od njihovih najpoznatijih akcija jest pokušaj očuvanja javnih površina, koje je Grad Zagreb ustupio poduzetniku Tomislavu Horvatinčićuz za potrebe gradnje njegovog stambenbo-poslovnog centra na Cvjetnom trgu, u strogom središtu grada.
– Platforma “Zagreb je NAŠ!” nastala je kao odgovor i otpor šesnaestogodišnjoj politici uništavanja grada na čelu s Milanom Bandićem i svim političkim strankama koje su ga sve ove godine održavale na vlasti. Stoga su jutros ispred zagrebačkog Paromlina članovi Platforme – aktivisti, znanstvenice, učitelji, sindikalisti, kulturnjaci, umirovljenice, odgajateljice u vrtiću, sportašice, sudionici kvartovskih inicijativa, društveni poduzetnici – otkrili bistu gradonačelnika Milana Bandića na kojoj su istaknuli simbole svih onih stranaka koje su mu godinama čuvale leđa i s njim dijelile plijen, stoji u priopćenju nove političke alternative u glavnom gradu.
Za situaciju u gradu, poručio je Tomislav Tomašević, bivši predsjednik Zelene akcije i jedan od članova Platforme, “jednako su odgovorni i SDP, HDZ, HNS i HSLS, koji godinama glume opoziciju, a zapravo su u dilu s Bandićem”.
– Zagreb je naš, a ne Bandićev i stranaka koje ga održavaju na vlasti, istaknuo je Tomašević.
Sociolog Dražen Šimleša, pak, javnost je upozorio je “da su komunalne usluge u Zagrebu u procesu privatizacije, od pročistača otpadnih voda pa sve do odvoza otpada”, naglasivši pritom da “Zagreb je naš” “kroz svoje političko djelovanje želi dati drugačiji smjer razvoju grada, u kojem su komunalne usluge javne i dostupne svim građanima i građankama”.
– Nadolazeće lokalne izbore vidimo kao svojevrsni referendum o tome na koji način se upravlja gradom i što će se događati s komunalnim uslugama. Iskustva iz EU i svijeta nas uče da privatizacija komunalnih usluga dovodi do povećanja cijena i smanjenja kvalitete. Želimo se predstaviti kao politička opcija koja će se tome vrlo jasno i odlučno suprotstaviti i zato ističemo da je Zagreb naš i nije na prodaju, istaknuo je Šimleša.
Nekadašnja pomoćnica ministra kulture u mandatu Antuna Vujića, Naima Balić, istaknula je da je “na temelju svog dugogodišnjeg iskustva u poljima kulture i obrazovanja zaključuje da ne postoji dugoročna vizija ni strategija u upravljanju i razvoju gradskih institucija te da grad konačno treba stvarati i provoditi politike u interesu svih građana”.
U vrijeme rata, napomenula je, u Zagrebu su izgrađene dvije gimnazije, škola u Malešnici, sagrađeni su vrtići i dom za mlade, dok današnjoj djeci, iostaknula je, “nisu pruženi uvjeti za obrazovanje, a infrastruktura u školama je zastarjela”.
– U Zagrebu se vodi klijentelistička politika, nema kulturne politike, nema strategije i zato želimo promjene, želimo da Zagreb bude naš jer pripada svim građanima i svi volimo naš grad, istaknula je Balić.
Platforma Zagreb je naš ističe kako “odgovor na političku krizu i krizu upravljanja gradom vidi u novoj politici, u kojoj institucije uključuju građane u proces oblikovanja razvoja grada”.
– “Nova politika koju želimo zastupati bazirana je na principima široke participacije, uključivosti i otvorenosti, bazirana je na ideji da smo mi, građani, ti koji trebamo suodlučivati o resursima grada, o javnim i komunalnim uslugama, ustvrdila je sveučilišna profesorica Danijela Dolenec. Također, ona je navela da inicijativa “Zagreb je naš” gradi “široku političku platformu i poziva progresivne stranke, građanske inicijative i građane da se priključe”.
– Pozivamo građane da se mobiliziraju, da formiraju liste za mjesne odbore i vijeća gradskih četvrti. Govorimo da je Zagreb naš jer želimo suodlučivati o tome kako se koriste gradski resursi i kako se oblikuju javne usluge. Naš je zato što moramo, kao građani, imati dostupne i kvalitetne javne usluge i zato što su vrtići, škole, parkovi, kvartovi i ulice naši. I zato kažemo, Zagreb je naš jer želimo vratiti grad u svoje ruke, zaključila je Dolenec.
Platformu Zagreb je naš, rekosmo, sačinjavaju aktivisti poznati po radu u nizu nevladinih udruga i građanskih inicijativa, ljudi koji su se aktivno suprotstavljali klontroverznim potezima gradske vlasti kao što je izgradnja crkve u parku na Savici, odnosno koji neprestano upozoravaju na goruće probleme Grada Zagreba, kao što su promašena politika odlaganja otpada.