Ipak, nadzorni sustav danas je realnost i tu se ništa ne može promijeniti. Zagrepčanima će stoga ubuduće od velike koristi biti informacije o mjestima gdje su kamere instalirane, kako ne bi od nadležnih gradskih ustanova primili »čestitku« u kojoj, među ostalim, stoji: Okrivljenik taj i taj, čiji je identitet utvrđen temeljem uvida u bazu podataka o vlasnicima vozila kod MUP RH, kriv je što je dana tog i tog, kao vozač vozila registarske oznake te i te, parkirao vozilo na dijelu kolnika koji je kao stajalište za vozila javnog prijevoza obilježen oznakama na kolniku…
Zloglasni Kvatrić
Ponašanje u prometu, parkiranje i poštovanje znakova, nadzorne kamere trenutačno bilježe uglavnom na području oko Kvaternikovog trga, gdje je sukladno tome kamerama i zabilježen najveći broj prometnih prekršaja. Oko kamere 24 sata dnevno nadzire Šubićevu ulicu, naročito na dijelu od križanja sa Zvonimirovom do Kvaternikovog trga. Sam Trg uskoro će gotovo u potpunosti biti pokriven videonadzorom, a sa stavljanjem novih kamera pod nadzor će doći i dio Heinzelove ulice kod Kvatrića, odnosno Vlaška ulica. Uskoro se očekuje i postavljanje kamera u strogom centru. Šest kamera pokrivat će Trg bana Jelačića; dvije sa zgrade Gradske štedionice, a dvije sa suprotne strane Trga, sa zgrade u kojoj se nalalazi Anić holding. Dvije kamere bit će postavljene na zgradu kod početka Praške ulice.
Kamere će pokrivati i Križanje Bakačeve ulice prema Kaptolu, s ulicom Pod zidom s jedne, odnosno Vlaškom ulicom s druge strane. Dvije kamere bit će postavljene točno preko puta Katedrale, na zgradu u kojoj se nalazi Turistička zajednica. Iako točne lokacije još uvijek nisu poznate, iz nadležnog gradskog ureda doznajemo da bi se pod nadzorom trebala naći i Savska ulica, kao i područje Trga maršala Tita oko zgrade Hrvatskog narodnog kazališta.
Čestitke Grada Zagreba
Gradska administracija iznimno je zadovoljna učinkovitošću kamera, a gradski oci nadaju se da bi im se Big Brother projekt uskoro mogao u cijelosti isplatiti. Podsjetimo, porezne obveznike Grada Zagreba taj projekt je koštao oko 20 milijuna kuna. Cijena kamera i njihovog instaliranja bila je tek početak izvlačenja novca iz džepova Zagrepčana. Stanovnici glavnog grada stoga će ubuduće morati dobro paziti da ne naprave niti najmanji prometni prekršaj na područjima koje pokrivaju kamere. U suprotnom, uslijedit će im primitak »čestitke« Grada Zagreba: »Okrivljenik taj i taj, čiji je identitet utvrđen temeljem uvida u bazu podataka o vlasnicima vozila kod MUP RH, kriv je što je…«