SLAVONIJA – ODLIČAN I SIGURAN IZBOR ZA NEOPHODAN ODMOR DUŠE I TIJELA

Marija Pajtak

Erdut na Dunavu, Foto: MARKO BANIĆ

Erdut na Dunavu, Foto: MARKO BANIĆ

Slavonija je cjelogodišnja i neprikosnovena turistička destinacija, jednako dostupna i atraktivna u svakom dijelu godine. Destinacija je to koja poziva na istraživanje, siguran izbor za hedonizam i svijet autentičnosti

Od širokih i nepreglednih zlatnih ravnica, izronjenih iz plodne Panonije, do snažnih tokova rijeka i naplavnih područja iz kojih su iznikle stoljetne slavonske šume, Slavonija je odličan i siguran izbor za neophodan odmor duše i tijela. Ruku pod ruku uz odmor, kao šešir uz čelo u jednoj od najpoznatijih pjesama posvećenih slavlju slavonskog stanja uma, zasigurno ide i uživanje u širokom izboru tradicionalnih jela i okrepljujućih kapljica, bez kojih prave slavonske proslave nema. Nakon vrućeg ljeta na moru, vrijeme je za toplu jesen u Slavoniji jer: »Za mnom ide vojska vesela, sto tambura moja kapela«.


Foto: Davorin Krešić


Iako je po pitanju turističke ponude potpuno neopravdano u sjeni drugih dijelova Hrvatske, Slavonija zaista ima što pokazati, a njene atrakcije i prirodne ljepote već godinama privlače turiste iz čitavog svijeta. Bez obzira želite li miran ili aktivan odmor, putujete li sami, u paru ili idete na godišnji odmor s obitelji, turističke atrakcije Slavonije idealan su izbor za sve koji traže bijeg od svakodnevnih gužvi, užurbanog života i stresa. Slavonija je mjesto na kojem ćete upoznati gostoljubive domaćine, isprobati fenomenalnu domaću hranu i doživjeti njenu bogatu povijest i kulturu u autohtonom ambijentu. Iz Slavonije jednostavno ne možete otići gladni ili da vam domaćini barem ne spreme još malo hrane za put.


Povećanje broja smještajnih kapaciteta


S ciljem povećanja razine ponude zajedničkih turističkih paketa i vidljivosti Slavonije kao destinacije, 2019. godine osnovan je Klaster Slavonija. On predstavlja projektno udruženje regionalnih turističkih zajednica svih pet slavonskih županija: Brodsko-posavske, Osječko-baranjske, Požeško-slavonske, Virovitičko-podravske i Vukovarsko-srijemske. Slavonske regionalne turističke zajednice potpisale su 2020. godine Sporazum o udruživanju u cilju zajedničkog provođenja jedne ili više aktivnosti usmjerenih razvijanju turističkog proizvoda i promociji destinacije, kako je predviđeno Strateškim marketinškim planom razvoja turizma Slavonije s planom brendiranja za razdoblje od 2019. do 2025. godine. Također, zadaća Klastera je i razvoj jedinstvenih, zajedničkih tematskih proizvoda koji će objediniti konkretan proizvod svake pojedine županije u atraktivno tematsko putovanje Slavonijom.


Foto: NINA ŽIVKOVIĆ


Klaster je realizirao brojne zajedničke promotivne kampanje, sajamske nastupe i posebne prezentacije brendirajući Slavoniju kao jedinstvenu i prepoznatljivu kontinentalnu destinaciju. Osim nastavka zajedničkih promotivnih aktivnosti na domaćem tržištu, u planu je Slavoniju približiti i bliskim inozemnim tržištima. Klaster je s ovom zadaćom započeo i prije pandemije, no u posljednje dvije godine marketinški planovi prilagođeni su mogućnostima i realnoj situaciji.


Usprkos brojnim izazovima i COVID-krizi posljednje dvije godine, možda vas iznenadi činjenica kako iz mjeseca u mjesec sve veći broj turista dolazi u Slavoniju, što domaćih, što stranih. Za to je uvelike zaslužna sve kvalitetnija bogata turistička ponuda u svim slavonskim županijama, iznimno ljubazni domaćini i povećanje broja smještajnih kapaciteta. Svaka je od pet slavonskih županija zabilježila rast u broju noćenja i organiziranih dolazaka, a takav je rast turističkog prometa zasigurno rezultat kontinuiranog ulaganja u turističku infrastrukturu i odlične suradnje privatnog i javnog sektora.


– Jedan od najvećih izazova je stvaranje i brendiranje prepoznatljive destinacije koja je percipirana od gostiju na način i s proizvodima koje destinacija najkvalitetnije nudi. Povezivanje destinacijske ponude, odnosno svih dionika, od smještajnih objekata, objekata pružatelja hrane i pića, trgovačke ponude, turističkih agencija i cjelokupne turističke infrastrukture tako da zadovoljavaju zahtjeve sve izbirljivijeg turističkog tržišta je nužnost.. Da bi se to postiglo, ove godine provodimo niz edukativnih radionica za poduzetnike na temu gastronomije i enologije kako bi usvojili znanja i vještine u rasponu oblikovanja proizvoda, kontinuirano osiguravanje njegove kvalitete, uspješnog tržišnog plasmana, a sve s ciljem podizanja ukupne usluge ugostiteljskih objekata i unapređenja eno-gastronomske prezentacije – ističe Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.


Požeško-slavonska županija može se pohvaliti velikim brojem atrakcija koje će vas svojim sadržajima upoznati sa zanimljivom poviješću kultura koje su dugi niz godina naseljavale ovo područje. Atributi jedinstvenosti Požeško-slavonske županije čine Park prirode Papuk, Vinogorje Kutjevo i poznati vinski podrumi, povijesna jezgra Požege, Lipika i Pakraca, Ergela Lipik, interpretacijski centri (Terra Panonica u Pleternici i Kuća panonskog mora u Velikoj), Toplice Lipik, Aquapark Shhhuma. Od Požege, Kutjeva, Pleternice, Velike, Pakraca ili Lipika, Požeško-slavonska županije puna je priča i legendi koje će vas na zanimljiv način upoznati, pa čak i odvesti u prošlost ovog područja.Vrhunska vina, tradicionalna gastronomija, priroda i aktivnosti na otvorenom, prirodna i kulturna baština, sve to možete doživjeti uz smještaj u luksuznim oazama netaknute prirode i termalnih izvora u Zlatnoj Slavoniji. Neki od tih sadržaja su sakralni objekti, dvorci i utvrde, a neki vas uz pomoć moderne tehnologije vode u daleku prošlost, odnosno u vrijeme kada su ovdje boravili kitovi i morski psi.


uća Panonskog mora
Foto: BORNA SUBOTA


Luksuzne oaze


Navedeni rezultati ukazuju samo na jedno – gosti traže autohtono, originalno i turistički nepotrošeno uz boravak u prirodi, a upravo to nudi cijela Slavonija. Eko-etno sela, rančevi, salaši, obiteljsko-poljoprivredna gospodarstva, bogata povijest i kultura kao najvažniji nositelji ponude, prava su otkrića za ljubitelje ruralnog turizma. Do svih slavonskih destinacija stiže se lako i brzo, na manje je od dva sata vožnje automobilom od Zagreba, a uskoro će se moći istražiti i riječnim putem.


Požeško-slavonska županija može se pohvaliti velikim brojem atrakcija koje će vas svojim sadržajima upoznati sa zanimljivom poviješću kultura koje su dugi niz godina naseljavale ovo područje. Atributi jedinstvenosti Požeško-slavonske županije čine Park prirode Papuk, Vinogorje Kutjevo i vinski podrumi, povijesna jezgra Požege, Lipika i Pakraca, Ergela Lipik, interpretacijski centri (Terra Panonica u Pleternici i Kuća panonskog mora u Velikoj), Toplice Lipik, Aquapark Shhhuma. Od Požege, Kutjeva, Pleternice, Velike, Pakraca ili Lipika, Požeško-slavonska županije puna je priča i legendi koje će vas na zanimljiv način upoznati, pa čak i odvesti u prošlost ovog područja.


Kuća Brlić u Slavonskom Brodu
Foto: TZ BARANJE


Vino i hrana, priroda i aktivnosti, prirodna i kulturna baština, a sve je to zaokruženo smještajem u luksuznim oazama netaknute prirode i termalnih izvora. Neki od tih sadržaja su sakralni objekti, dvorci i utvrde, a neki vas uz pomoć moderne tehnologije vode u daleku prošlost, odnosno u vrijeme kada su ovdje boravili kitovi i morski psi.


Glavna atrakcija Osječko-baranjske županije zasigurno je park prirode Kopački rit, dok se najveći broj noćenja odnosi na grad Osijek. Rekli bi da je to spoj prirodne i kulturne baštine (Tvrđa Osijek, Ergela i katedrala Đakovo), raznovrsna i bogata enogastronomija, raznolik ruralni prostor s autentičnim restoranima i smještajnim objektima, ali i kultivirani pejsaži gdje dominiraju nepregledni vinogradi i vinske ceste. Glavni nositelji su poduzetnici – vlasnici hotela, restorana i vinarija.


Plemićka ruta


Slavonija i Baranja će vam ispričati jednu od najljepših hrvatskih vinskih priča. U okruženju šuma, na padinama koje se spuštaju prema Dunavu, nadomak gradova i sela, nepregledni vinogradi kreiraju najljepše pejzaže. Ova žitnica Hrvatske nudi mnoga različita iskustva, od jahanja konja, kušanja vina u podrumima, off road avantura, fotosafarija i polumaratona u prirodnim rezervatima poput Kopačkog rita koji posjetitelju daju »osjećaj divljine europske Amazone«. Ukoliko želite kušati najraznovrsniju gastronomiju u Hrvatskoj – pravac HeadOnEast!


Virovitičko-podravsku županiju krase u prvom redu skladna priroda, Drava i Papuk kao dva zaštićena UNESCO-va područja, nasljeđe plemićkog života, dvorci i kurije, industrijska povijest i poljoprivreda, ali i toplina i gostoljubivost ljudi, koji čine osnovu za razvoj ove jedinstvene destinacije. Osmislili su inovativan i interaktivan način kako potaknuti i nagraditi svoje posjetitelje dok uživaju u svim njenim blagodatima. Posebno se ističe Plemićka ruta koja se proteže čitavom županijom i koja je jedinstvena u Hrvatskoj. Svaka kupnja ulaznice, noćenja ili konzumacije na Plemićkoj ruti donosi jedan pečat u novom promotivnom katalogu.


– Dok istražujete i otkrivate našu plemićku povijest, skupljate pečate i osvajate vrijedne darove. Za sakupljenih osam pečata, TZ Virovitičko-podravske županije daruje noćenje s doručkom u Centru za posjetitelje Dvorac Janković, a za sakupljenih šest pečata nagrađujemo paletom vrhunskih proizvoda naših lokalnih proizvođača. Posjetite li Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića u Grabrovnici, Gradski muzej Virovitica u dvorcu Pejačević, Centar za posjetitelje Dvorac Janković u Suhopolju, Posjetiteljski centar EPIcentar Sequoia Slatina, Posjetiteljski centar Dravska priča u Noskovcima, Park šumu Jankovac u PP Papuk, Pustaru Višnjica i Heritage hotel Kurija Janković u Kapeli Dvoru, dobit ćete svih osam pečata, a promotivni katalog u kojem se sakupljaju pečati možete dobiti na svakoj od ovih lokacija, kao i u TZ-u Virovitičko-podravske županije – prezentirala je direktorica ove turističke zajednice Martina Jakelić.


Putničko pristanište u Brodu


U Brodsko – posavskoj županiji sve atraktivne lokacije u županiji su najviše desetak kilometara od izlaza sa autoceste koja se proteže dužinom cijele županije. Od tek otvornih OPG-a do onih s dugom tradicijom u ruralnom turizmu poput Stare Kapele, eko-etno sela, Ranč Ramarin, salaša Savus i mnogi drugi koji privlače goste iz cijelog svijeta. Brodsko-posavska županija se čitavom duljinom proteže uz rijeku Savu, pa u nautičkom turizmu leži veliki potencijal. Jedna od najznačajnijih investicija svakako je izgradnja međunarodnog modernog putničkog pristaništa u Slavonskom Brodu koje bi trebalo bi biti gotovo u prvoj polovici 2023. Dio je to velikog projekta u sklopu kojeg se obnavlja i stari brod s restoranom, dvoranom za sastanke, edukativnom dvoranom za učenike i suvenirnicom. Brod će kao jedna od najvećih atrakcija Brodsko-posavske županije biti usidren u novom pristaništu koje je s još šest hrvatskih riječnih pristaništa na Savi, Dravi i Dunavu ovoga ljeta i dobilo i novi jedinstveni vizualni identitet. Brodsko – posavska županija odredište je kulturnog, aktivnog, ruralnog turizma, poznata je i gastro destinacija bogata tradicionalnim i urbanim manifestacijama sjajan izbor u svako doba godine.


Upravo je završen i projekt Adrenalinska šuma u općini Bebrina koja se nalazi uz rijeku Savu. Sadržaj je to koji nudi 230 metara adrenalinskog zip linea, stijenu za penjanje, tematsku stazu starih slavonskih šuma, igralište za djecu, vidikovac u obliku čardaka s najmodernijom tehnologijom za promatranje bogate flore i faune. Smješten je uz ribnjake i zaštićeno područje Jelas polja, koji su među najvećim staništima ptica u Europi, utvrđeno je više od 250 vrsta. Također, treba istaknuti Tvrđavu Brod jednu od najljepših baroknih tvrđava Europe, jedinstvenog erheološkog biblijskog postava iz Svete zemlje u samostanu u Cerniku, jedinstveni muzej tambure „Slavonska notna bajka u Slavonkom Brodu, kuću Brlić u Slavonskom Brodu koja se nalazi u centru grada na glavnom trgu, koja je otvorena u srpnju ove godine. Svojevrsni je to spomenik liku i djelu slavne svjetski poznate spisateljice Ivane Brlić Mažuranić. Kuća Brlić nudi bogati sadržaj i autentičan sadržaj iz doba kada je spisateljica tamo živjela – istaknula je Ružica Vidaković, direktorica TZ Brodsko – posavske županije..


Govoreći o održivom razvoju, Ministarstvo turizma i sporta ove je godine objavilo dokument pod nazivom Strategija razvoja održivog turizma do 2030. godine.


Cjelogodišnja destinacija


– Održivost nije pojam i koncept življenja primjenjiv samo na turizam, on svoje polazište ima u načinu života prije svega lokalnog stanovništva koje održivi koncept života kao benefit nudi svojim posjetiteljima. Kao prostor koji primarno ne živi od turizma, održivost se u ovom dijelu Hrvatske manifestira prije svega kroz očuvanje okoliša, proizvodnju i energetsku učinkovitost. Upravo ovi elementi primjenjuju se u kreiranju sadržaja, razvoju kvalitete postojeće ponude i izgradnji novih turističkih atrakcija. Projekti koji će čovjeka približiti prirodi i educirati ga za održivost su projekti koji imaju element održivosti i element turizma. Turizam može biti učinkovit alat edukacije za održivost kako domaćina, tako i posjetitelja. Domaćini postavljaju okvire svoje ponude – rekla je Rujana Bušić Srpak, direktorica TZ-a Vukovarsko-srijemske županije.


Blizina i sigurnost domaće destinacije, vrijednost za novac te poznato i sigurno okruženje koje ipak nudi sasvim novi doživljaj putovanja, prilika su za Slavoniju kao destinaciju, ali i za posjetitelje. Razvoj turizma stoga djeluje kao podrška ukupnom razvoju ovog dijela Hrvatske, boljem životu lokalnog stanovništva i većem broju zadovoljnih posjetitelja.


Slavonija je cjelogodišnja i neprikosnovena turistička destinacija, jednako dostupna i atraktivna u svakom dijelu godine. Destinacija je to koja poziva na istraživanje, koja je siguran izbor za hedonizam i svijet autentičnosti i koja nudi savršen spoj sjajne gastronomije, povijesne baštine i prekrasne prirode. Nitko ne može k’o što slavonska duša može, pružiti pravo utočište u nadolazećim jesenskim danima te vas svojim poznatim gostoprimstvom i bogatim sadržajima zagrijati za predstojeću zimu.