U svijetu u kojem budućnost našeg planeta visi o koncu, Valamar je napravio hrabar korak naprijed. Njihova strategija održivosti ne predstavlja samo predanost; ona je nacrt za pozitivne promjene. U svojoj srži ova strategija utjelovljuje Valamarovu posvećenost gostima, zaposlenicima, dobavljačima, lokalnim zajednicama i dioničarima, ujedinjujući ih sve u zajedničkoj misiji zbrinjavanja najvećih hrvatskih bogatstava — prirode i ljudi.
Šest inicijativa Valamarove strategije održivosti
Valamarov pristup održivosti zahvaća sve aspekte poslovanja. Kako bi im odredišta bila održiva, a istovremeno ugodna, djeluju u skladu s Green holiday standardima unutar kojih su si zacrtali šest strateških ESG inicijativa – tri za okoliš, dvije za društvo i zajednicu te jednu za upravljanje, što ih je čini predvodnicima održivosti u turističkom sektoru, a i šire.
Usmjerene na postizanje ambicioznih ciljeva na različitim poljima, sve spomenute inicijative pridonose Valamarovoj viziji bolje i zelenije budućnosti.
Zaštita klime
O predanosti Valamara kad je postizanje ugljične neutralnosti u pitanju ponajviše govori podatak da su tijekom osam godina smanjili izravnu emisiju ugljika za čak 67%. Osim toga, kako bi dodatno apsorbirali emisiju CO2, brinu o više od 80.000 sadnica na svojim destinacijama, te ih svake godine sade još.
Easy as one, two, tree!
Prošle su godine u Valamaru pokrenuli Easy as One, two, tree akciju pošumljavanja kako bi se dodatno uhvatili u koštac s klimatskim promjenama. Zahvaljujući jednostavnom mehanizmu gdje za svaku sadnicu za koju zaprime novčanu donaciju gostiju, oni zasade još jednu, Hrvatska je postala bogatija za više od 3000 stabala. Ove su godine za cilj postavili sadnju čak 8000 stabala, a zahvaljujući rastućoj popularnosti kampanje, on je dosegnut u manje od dva mjeseca njenog trajanja.
Briga o Jadranu, bioraznolikosti i hrani
Jedite domaće i osjećajte se kao doma! Valamar inzistira na domaćim dobavljačima pa je tako čak 78% hrane i pića koje poslužuju gostima proizvedeno u Hrvatskoj, od strane malih poljoprivrednika i lokalnih proizvođača. U Valamaru vjeruju da tako podupiru lokalno gospodarstvo te smanjuju svoj utjecaj na okoliš, dok istovremeno pridonose bogatijem i kvalitetnijem doživljaju destinacija.
Još jedna od Valamarovih misija je održavanje kvalitete mora, a kako bi povećali održivosti u nabavi morskih proizvoda, dodatno zaštitili Jadran te očuvali njegovu bioraznolikost, nedavno su započeli i suradnju s WWF Adria.
Odgovorno upravljanje vodom i otpadom
Baš kao što će gosti pamtiti prirodna blaga i ljepote koje okružuju njihove hotele i ljetovališta, želja Valamara je da i priroda pamti njihove goste samo po lijepome. Zato su u potpunosti usvojili reduce, reuse and recycle filozofiju.
Inicijative poput odvajanja otpada i pametnog raspolaganja vodom ovdje igraju ključnu ulogu, a Valamar si je postavio za cilj i eliminaciju svih jednokratnih plastičnih proizvoda u svojim kampovima i hotelima do 2025. godine. Ove inicijative također imaju za cilj premašiti EU standarde po zauzetoj sobi.
Osnaživanje zaposlenika
U Valamaru shvaćaju vrijednost svojih zaposlenika te važnu ulogu koju oni imaju kad je zadovoljstvo i sreća gosta u pitanju. Zato zapošljavaju lokalno stanovništvo, usklađuju plaće s EU standardima te pružaju brojne mogućnosti dodatnog obrazovanja i usvajanja novih vještina kako bi osigurali ispunjenu i predanu radnu snagu.
Razvoj destinacija
Koristeći obrazovanje kao kamen temeljac svoje predanosti zajedničkoj budućnosti, Valamar ulaže u infrastrukturu, lokalnu kulturu i sport kako bi obogatio iskustvo gostiju te poboljšao kvalitetu života lokalnih zajednica.
Osiguravanje odgovornog upravljanja
Posvećenost održivosti donijela je Valamaru brojna priznanja cijenjenih strukovnih organizacija. Sada svojim djelovanjem potiču dobavljače i suradnike da prihvate održive poslovne prakse, pojačavajući tako pozitivan utjecaj na okoliš i odredišta.
Također, nedavno su se udružili s UN Global Compactom – svjetskom inicijativom za održivi razvoj pa će od sada poslovati u skladu s njihovih Ten Principles of the UN Global Compact.
Ambiciozni ciljevi za 2025. godinu
Valamarovo putovanje ka održivosti usmjereno je k ambicioznim ciljevima koje planiraju postići do 2025. godine. To uključuje postizanje ugljične neutralnosti, proizvodnju 15% električne energije putem solarnih panela, očuvanje visoke kvalitete morske vode, brigu o 80.000 stabala te dodatno pošumljavanje, premašivanje stope recikliranja otpada u Europskoj uniji, smanjenje upotrebe vode, eliminaciju jednokratne plastike, daljnje osnaživanje zaposlenika i zajednice, posluživanje 80% hrane i pića proizvedenog lokalno, investiranje 50 milijuna eura u ESG inicijative, suradnju s odgovornim dobavljačima te dobivanje certifikata održivosti za sve objekte kojima raspolažu.
Bolja, zelenija budućnost
U industriji u kojoj održivost često biva zanemarena, Valamar se izdvaja kao svijetli primjer osviještenog turizma. Nepokolebljiva predanost u postizanju ugljične neutralnosti do 2025. godine te znatna ulaganja u ESG inicijative ulijevaju nadu u bolju i zeleniju budućnost. Kao odgovorni gost, možete biti sigurni da Vaš boravak u Valamaru nije samo odmor – to je doprinos boljem i održivijem svijetu.
Stoga, planirate li svoj sljedeći bijeg na očaravajuće obale Jadrana, pridružite se Valamaru na njihovom putu prema održivijem turizmu. Vaša avantura bit će mnogo više od običnog odmora; bit će to korak prema budućnosti u kojoj putovanja ostavljaju pozitivan trag u svijetu.