Foto: Ministarstvo turizma i sporta
Za ulaganje u hrvatski turizam do 2030. godine osigurali smo 1,3 milijarde eura te podupiremo sve investicije koje doprinose zelenoj i digitalnoj tranziciji našeg turizma i unaprjeđenju kvalitete proizvoda
povezane vijesti
Ovu godinu pamtit ćemo kao još jednu od najuspješnijih turističkih godina, ali posebno kao godinu koja označava prekretnicu kada govorimo o razvoju i budućnosti hrvatskog turizma.
Naš turizam ulazi u jednu novu eru, u eru upravljanja razvojem turizma u kojoj se u potpunosti odmičemo od masovnosti te usmjeravamo razvoj prema njegovoj održivosti s fokusom na očuvanje resursa i zadovoljstvo lokalnog stanovništva.
Rast u pred i posezoni
Rezultati koje ostvarujemo u ovoj godini pokazuju nam kako smo već počeli ostvarivati naš strateški cilj razvoja cjelogodišnjeg i regionalno uravnoteženijeg turizma. Imali smo rekordnu predsezonu, odličnu sezonu na razini prošle godine, s isto tako izvrsnim najavama za posezonu.
U našem usmjerenju odmicanja od masovnog turizma važno je odteretiti naše najopterećenije destinacije u ljetnim mjesecima i zato stalno govorimo da u tom razdoblju u obalnim dijelovima Hrvatske više nemamo prostora za rast. No, to ne znači da nećemo rasti u drugim segmentima, u pred i posezoni, u kontinentalnim dijelovima i manje razvijenim turističkim destinacijama. To su sve područja u kojima želimo i možemo rasti i zato su i aktivnosti Vlade Republike Hrvatske usmjerene na razvoj dodatnih proizvoda i na podizanje kvalitete ponude.
Za ulaganje u hrvatski turizam do 2030. godine osigurali smo 1,3 milijarde eura te podupiremo sve investicije koje doprinose zelenoj i digitalnoj tranziciji našeg turizma i unaprjeđenju kvalitete proizvoda kako bismo Hrvatsku u nadolazećem razdoblju snažno pozicionirali kao destinaciju s kvalitetnom ponudom tijekom cijele godine.
Sinergija svih dionika
Vlada je učinila sve preduvjete za novo razdoblje hrvatskog turizma, međutim kako bi se svi ciljevi ostvarili potrebna je sinergija svih dionika i na svim razinama – od lokalne i regionalne samouprave, privatnog sektora i lokalnog stanovništva do svih resora na nacionalnoj razini. Svjesni smo kako se izazovi u turizmu ne mogu rješavati samo s propisima koji su u nadležnosti turizma i kako se održivost ne očituje isključivo u očuvanju prostora već i u kvaliteti života lokalnog stanovništva, te smo zato krenuli u rješavanje svih izazova na razini cijele Vlade.
Jedan od primjera je i Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, na koji će se nadovezati mjere fiskalne politike kao dio sveobuhvatnog paketa mjera kojim Vlada horizontalno daje snažan doprinos razvoju turizma prema načelima održivosti.
U svim pozitivnim promjenama koje su pred nama, očekujemo suradnju svih dionika, jer samo zajednički možemo odgovoriti i na ovaj izazov, koji određuje budućnost našeg turizma, i siguran sam da ćemo biti uspješni, kao što smo bili i u svemu do sada.
Na kraju, zahvaljujem svim turističkim djelatnicima na još jednoj izvrsnoj turističkoj godini i čestitam svima Svjetski dan turizma!
Piše: Tonči Glavina, ministar turizma i sporta