TZO VIŠKOVO

Drugačiji od okruženja i na to su izuzetno ponosni

Želja je da Kuća halubajskega zvončara bude mjesto na kojem će se turisti upoznati s Viškovom, ali i visoko-vrijednom UNESCO-vom nemateri-jalnom kulturnom baštino



U tradicijskom, ali i turističkom smislu, godinu je u Viškovu obilježilo otvorenje Kuće halubajskega zvončara, ustanove u kojoj se na najbolji mogući način predstavlja tradicija ovog kraja. Kuća je mjesto čuvanja običaja, gdje djeca uče čakavski, a zvončari planiraju svoje ophode, dok se njihova povijest može razgledati u etnografskoj zbirci i postavu koji na suvremen način, slikom i zvukom, predstavlja kako se nekada živjelo u ovome kraju.


Direkrorica TZO Viškovo
Marina Jurić


Srce i duša lokalne zajednice


Ovo ljeto osvježio je i »Vikler« ili Viškovski kulturni letnji ritam, zajednički program u organizaciji TZ Viškovo i Kuće halubajskega zvončara, obilježen koncertima, predstavama i filmovima, a po prvi put ističemo Etno-ton novi glazbeni festival. Posebno je živo bilo u tjednu Matejne, proslave zaštitnika Viškova, kada su organizirani tečajevi potresujke, čakavske pričaonice za djecu, kao i igre koje su igrali naši nonići i none kao djeca, ali i prezentirana zbirka pjesama Patrika Hosta, mladog čakavskog pjesnika.


Želja je da Kuća bude srce i duša lokalne zajednice, ali i da bude mjesto na kojem će se turisti upoznati s Viškovom, ali i visokovrijednom UNESCO-vom nematerijalnom kulturnom baštinom. Time i ispunjava svoju svrhu, jer nije podignuta kao podsjećanje na prošla vremena, već da bude živ čimbenik ovoga kraja, mjesto na kojem će se svatko osjećati dobrodošlo. Uz to, kako će podsjetiti Marina Jurić, direktorica Turističke zajednice općine Viškovo, Halubajski su zvončari 2009. godine proglašeni kulturnim nematerijalnim dobrom pod zaštitom UNESCO-a, a na tom su reprezentativnom popisu još i Dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, Umijeće suhozidne gradnje i Mediteranska prehrana na hrvatskom Jadranu, obali, otocima i dijelu zaleđa. Kulturna baština vrijedan je resurs, ne ponosi se svatko tako bogatom i jedinstvenom tradicijom te je obaveza da se ona sačuva i prenese na generacije koje dolaze, ali i upoznaju posjetitelji koji borave u okruženju.


Gosti borave do šest dana




– Cilj nam je u budućnosti stvarati kulturne programe, kreirati nova događanja koja će biti zanimljiva posjetiteljima, te se promovirati kao destinacija visokovrijedne UNESCO-ove baštine, što nas čini drugačijima od okruženja, a na što smo izuzetno ponosni. Što se tiče smještajnih kapaciteta, trenutno na Viškovu djeluje 97 pružatelja ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, a koji raspolažu s više od 500 kreveta. Naši najbrojniji turisti su Nijemci, zatim Talijani, Poljaci i domaći turisti, a prosječan boravak produljio se na šest dana. Turisti najviše borave u apartmanima i kućama za odmor, kaže Marina Jurić.