Izložba

Wom@rts o prisutnosti žena u kreativnoj industriji: Umjetnička djela rezultat promišljanja Drugog spola

Bruna Matičić

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Izložba je dio EU projekta koji okuplja deset partnera iz 8 zemalja i u kojem kao punopravni partner sudjeluje i Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci, a donosi umjetnička djela umjetnica nastalih na temu djela Simone de Beauvoir



RIJEKA – Povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena, na postamentima na Korzu otvorena je izložba naziva »Wom@rts – jednak udio prisutnosti žena u umjetnosti i kreativnoj industriji«.


Izložba je dio EU projekta Wom@rts koji okuplja 10 partnera iz 8 zemalja Europske unije i u kojem kao punopravni partner sudjeluje i Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci, a donosi umjetnička djela nadarenih umjetnica nastalih na temelju promišljanja o svjetski poznatom djelu »Drugi spol« autorice Simone de Beauvoir. Naglasak stavlja na 32 profesionalne umjetnice iz deset europskih zemalja koje su odgovorile na revolucionarno djelo Simone de Beauvoir »Drugi spol« objavljeno prije sedamdeset godina. U svojim djelima pozivaju se na različita medijska, kulturna i generacijska iskustva, propitkujući prirodu žene i njezino sudjelovanje u društvu. Umjetnička djela proizašla su iz umjetničkih rezidencija između 2019. i 2021. godine održanih u sklopu projekta Wom@rts, a uključena su u putujuću izložbu i predstavljena su u Litvi, Španjolskoj, Francuskoj, Irskoj i Hrvatskoj te ju je dosad pogledalo preko 80 tisuća ljudi.


Rodna ravnopravnost


Rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić-Samaržija izrazila je zadovoljstvo što javnost ima priliku upoznati se s važnošću projekta povećenog nadarenim umjetnicama i njihovim djelima upravo na Međunarodni dan žena.




– Izložba je dio projekta koji ima cilj osnažiti žene i propitati rodnu ravnopravnost, prije svega u umjetnosti i kulturi, ali naravno i u društvu kao takvome. Ono što je sjajno jest činjenica da izložbe i ove priče izlaze iz muzeja i galerija na trgove, te danas imamo priliku omogućiti prolaznicima da se upoznaju sa sjajnim djelima umjetnica, kazala je rektorica Prijić-Samaržija te naglasila kako se izložbom šalje i poruka o važnosti broja zastupljenosti žena u društvenom životu, kulturi, ali i tijelima donositelja odluka, no još važnijim ističe kvalitetu njihova rada i zadovoljstvo u toj participaciji.


– Biti umjetnik u današnjem društvu nije nimalo lako, ali je vrlo izazovno. Biti umjetnica u takvom društvu, izuzetno je teško. To je životni poziv koji ne bira spol, materijalni status, boju kože ili vjeroispovijest. Čovjek se s umjetničkim talentom rodi i nosi ga cijeli život. Talent koji netko posjeduje uvijek je vrijedan divljenja i upravo ga ovaj projekt podržava u razvoju svijesti o kreativnosti, vrijednosti i umjetnosti žena, kazala je Letricija Linardić, voditeljica projekta i dekanica Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, prigodom otvorenja izložbe, a Melinda Kostelac, prodekanica za nastavu na Akademiji i umjetnička voditeljica projekta najavila je otvaranje digitalne platforme kao novog poslovnog i marketinškog alata za promicanje umjetnica te jačanje kapaciteta sektora. Cilj projekta je podržati akcije koje će umjetnicama omogućiti da internacionaliziraju svoju karijeru i bolje iskoriste digitalne tehnologije, ali i promicanje uključivanja jedakog uvjela žena u svakodnevnim kulturnim aktivnostima i uravnotežene perspektive prema muškarcima.


Civilizacijska tekovina


Otvaranju izložbe prisustvovao je i gradonačelnik Vojko Obersnel čestitajući, 8. ožujka, Međunarodni dan žena, podsjetio je kako je na pozitivne promjene u društvenoj svijesti i dostojanstvenom obilježavanju ovoga dana kojemu se nekada nije pridavalo veliku pažnju.


– Drago mi je što smo obilježavanje ovoga dana prihvatili kao jednu civilizacijsku tekovinu kao podsjetnik na žene koje su se kroz povijest morale izboriti za svoja prava, ali i činjenicu da još uvijek zastupljenost žena nije dovoljna, odnosno nije onakva kakva bi trebala biti u uređenom društvu. No, u Rijeci je normalno da, primjerice, imamo rektoricu Sveučilišta, dekanicu Akademije primijenjenih umjetnosti, prodekanicu za nastavu, koje su ovdje danas s nama i u tom smislu potvrđujemo da smo postigli tu svijest o jednakom pravu žena kada se govori o upravljanju, kazao je gradonačelnik.