Razvoj kompetencija

STEP Ri u projektu SMERF nudi besplatne sadržaje za poduzetnike

Ingrid Šestan Kučić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler



STEP RI znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci sudjeluje u projektu “SMERF: SME Ready for the Future” u sklopu kojeg s partnerima radi na razvoju niza sadržaja korisnih poduzetnicima.


Sadržaji kojima će poduzetnici moći pristupiti temelje se na područjima inovacijske kulture, digitalne proizvodnje, otvorenih inovacija, ekonomije dijeljenja te zelene i kružne ekonomije i održivosti.


– U današnjem globalnom i dinamičnom poslovnom okruženju poduzećima je nužno razviti kompetencije u ovim područjima kako bi bila spremna za izazove budućnosti, ističe direktor STEP RI-a, Boris Golob.




Ovim sadržajima poduzetnici mogu pristupiti na Inspiration knowledge baseu, platformi koja uključuje stručne webinare i videointervjue s poduzećima koja su promjenom vlastitog modela poslovanja uspješno provela tranziciju prema tzv. poduzećima budućnosti.


Projekt je dio programa Interreg Central Europe, financiranog iz sredstava Europske unije, zbog čega je pristup bazi znanja besplatan.


Projekt SMERF usmjeren je na pružanje podrške niskotehnološkim i srednjetehnološkim malim i srednjim poduzećima u njihovom procesu tranzicije prema tvrtkama koje uspješno primjenjuju digitalizaciju, digitalnu proizvodnju, otvorene inovacije, ekonomiju dijeljenja te zelenu i kružnu ekonomiju u svojem poslovanju.


Osnovni cilj projekta je podržati niskotehnološka i srednjetehnološka mala i srednja poduzeća u njihovom procesu tranzicije prema tvrtkama spremnim za budućnost, a taj proces uključuje promjene u njihovoj inovacijskoj kulturi primjenom digitalizacije, digitalne proizvodnje i otvorenih inovacija te poticanje održivosti primjenom ekonomije dijeljenja, zelene i kružne ekonomije.


Kroz projekt će se pružiti nove usluge visokoobrazovnim ustanovama i subjektima koji podržavaju razvoj inovacija u malim i srednjim poduzećima, kako bi unaprijedili svoje kompetencije i mogli pružati podršku i drugim poduzećima izvan granica.


Projekt nadilazi postojeću praksu stavljajući snažan fokus na prekograničnu suradnju, prijenos znanja i razmjenu praksi između uspješnih regija u Njemačkoj i Austriji te regija u razvoju u Italiji, Poljskoj, Hrvatskoj, Slovačkoj i Mađarskoj, što će dovesti do poboljšanja pružanja usluga u tim regijama.


Ukupna vrijednost projekta je gotovo 2,5 milijuna eura, a riječkom znanstveno-tehnologijskom parku pripada 272.488 eura.