Suradnja ACAP-a s Klasterom zdravstvenog turizma Kvarnera započela je 2019., a potpisivanje sporazuma kojim se partnerski ulazi u promoviranje ponude najavljeno je i na prošlogodišnjem CIHT-u u Crikvenici
povezane vijesti
RIJEKA – Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera potpisao je sporazum o poslovnoj suradnji s Udruženjem hrvatsko-američkih stručnjaka (Association of Croatian American Professionals – ACAP) čime je označen početak novog zajedničkog pilot-projekta čiji je cilj razvoj i pokretanje integriranog medicinskog i wellness programa u Hrvatskoj za američko tržište, u prvom redu hrvatsku dijasporu.
Program će uključivati personalizirane wellbeing i wellness programe usmjerene na dugoročne promjene zdravlja i načina života, a njegovom provedbom Hrvatska se želi pozicionirati kao vrhunska međunarodna destinacija za zdravlje i kvalitetu života.
Najznačajnija je to vijest za primorsko-goransku regiju, ali i šire, koja je stigla iz New Yorka gdje se u New York Athletic Clubu (NYAC) održava šesta godišnja konferencija ACAP-a čija je glavna tema »Razvojni način razmišljanja: inovacija, suradnja i održivost«. Udruženje hrvatsko-američkih stručnjaka (ACAP) međunarodna je mreža koju čini više od 2.000 profesionalaca iz poslovnih područja i akademske zajednice. Od 2014. ACAP nastoji povezati i nadahnuti hrvatsko-američke profesionalce iz SAD-a i svijeta na razmjenu ideja i uključivanje u poslovnu suradnju uz očuvanje kulturne baštine i čvršću suradnju s Hrvatskom.
Pilot-projekt
Suradnja ACAP-a s Klasterom zdravstvenog turizma Kvarnera započela je 2019. godine, tijekom boravka u Hrvatskoj ACAP-ove Radne skupine za medicinski turizam te šest poslijediplomanata Tuck poslovne škole Dartmouth Sveučilišta s namjerom razgovora s dionicima u zdravstvenom turizmu u Hrvatskoj i provedbe tzv. Tuck projekta suradnje na zdravstvenim programima za američko tržište. Ovaj ugovor na neki je način najavljen već na prošlogodišnjem CIHT-u, konferenciji o zdravstvenom turizmu koja se održava u Crikvenici gdje je dopredsjednica ove radne skupine ACAP-a Jeana Havidich, liječnica iz sveučilišnog medicinskog centra Dartmouth-Hitchcock, pojasnila kako je radna skupina koja okuplja pojedince na neki način povezane sa zdravstvom – liječnike, odvjetnike, zdravstvene stručnjake, poslovne ljude, osobe iz administracije – prikupljala i analizirala podatke iz više sektora – poslovnog, turističkog i medicinskog, te je na temelju toga izradila pilot-projekt. Kako je pojasnila, angažirali su američku poslovnu školu kako bi analizirala Hrvatsku i njezin zdravstveno-turistički potecijal te im dala objektivan pogled na mogućnosti u nastojanju njezina pozicioniranja kao poželjne i vrijedne destinacije i time su dobili okvir, odnosno smjernicu što bi trebali napraviti. »Nakon prikupljenih podataka, pokazalo se da bi trebalo raditi na tri segmenta koje bi trebalo dodatno razvijati. Posebno smo se fokusirali na prvi, medicinski, tzv. preventivnu ili »lifestyle« medicinu usmjerenu na zdrave pojedince koji osjećaju potrebu da nešto promijene ili poboljšaju u osobnim zdravstvenim navikama i kvaliteti života«, pojasnila je tada dr. Havidich.
Naznaku o formalnijem obliku suradnje s Klasterom zdravstvnog turizma Kvarnera u razgovoru za naš list prije nekoliko mjeseci najavio je i predsjednik ACAP-a prof. dr. Steven Pavletić, govoreći o tome kako nakon procjene potencijala naše zdravstveno-turističke ponude moraju pronaći partnera u Hrvatskoj s kojim bi znanstveni koncept pilot-projekta proveli u stvarnost. »Iako nam se u ovom trenutku čini da bi Kvarner kao regija koja ima najdužu tradiciju u zdravstvenom turizmu bio logičan i najbolji izbor za pokretanje pilot-projekta, kroz znanstvenu i marketinšku studiju izrađenu još u prosincu 2019. godine obuhvatili smo i sve ostale dijelove i Hrvatsku gledamo kao cjelinu, poštujući specifičnosti svake regije«, kazao je tada dr. Pavletić, koji je tada prognozirao da bi, dopusti li to opća epidemiološka situacija, već ove godine prvi gosti iz Amerike organizirano mogli doći iskušati hrvatske zdravstveno-turističke potencijale.
Važno tržište
U radu konferencije ACAP-a, ali i na potpisivanju sporazuma Klastera i ACAP-a sudjelovala je i hrvatska ministrica turizma Nikolina Brnjac te je tako dala podršku ovoj suradnji i dodatno istaknula fokus na zdravstveni i wellness turizam kao značajni segment održive ponude i razvoja.
– Vlada Republike Hrvatske jasno je definirala ciljeve oporavka i daljnjeg razvoja, koje želi postići do 2030. godine. Jedino produktivno, inovativno i konkurentno gospodarstvo može se oduprijeti globalnim promjenama i izazovima u čemu je iznimno važna uloga i privatnog sektora kao pokretača novih vrijednosti, poslova i prilika. U kontekstu turizma kao jednog od najvažnijih gospodarskih sektora u Hrvatskoj, važno je adresirati održivost kao strateški alat napretka, rekla je ministrica Brnjac, ističući kako sve strateške ciljeve u održivosti turizma prate i ulaganja u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, koji je za sektor turizma vrijedan 2,2 milijarde kuna, a sve investicije, i one privatne i one javne, morat će doprinijeti zelenoj i digitalnoj tranziciji, kao i povećanju izvrsnosti proizvoda i usluga.
Na šestoj konferenciji ACAP-a, prvom okupljanju članova nakon pandemijske stanke, okupilo se više od 300 profesionalaca aktivnih u hrvatskoj zajednici u SAD-u, Hrvatskoj i diljem svijeta. Tržište SAD-a ujedno je i najvažnije daleko tržište za hrvatski turizam s kojeg ostvarujemo najveći turistički promet. Prema podacima sustava eVisitor, Amerikanci su u Hrvatskoj u dosadašnjem dijelu godine ostvarili više od 135 tisuća dolazaka, te više od 420 tisuća noćenja, što u odnosu na isto razdoblje lani predstavlja rast od 385 posto u dolascima i 211 posto u noćenjima.
Inovacije, suradnja i održivostGlavni predavači ovogodišnjeg programa bili su najistaknutiji hrvatski poslovni lideri i inovatori Mato Rimac, Silvijo Kutića (Infobip), Robert Herjavec (Herjavec Group i Shark Tank) te Pete Radovich (CBS Sports), a tijekom konferencije svi prisutni imali su priliku poslušati i prezentaciju »Hrvatska: Svjetska destinacija za zdravo življenje i zdravo starenje« u sklopu poslovne radionice ACAP-ove Radne skupine za medicinski turizam, koju je održao predsjednik Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera Vladimir Mozetič. U sklopu višednevnog programa konferencije, koji uključuje osam panel-rasprava s vodećim stručnjacima iz različitih područja djelovanja, sudjeluje i Hrvatska turistička zajednica, odnosno Predstavništvo HTZ-a u New Yorku. |