Foto Saša Jungić
Nabolje se, nažalost, nije promijenilo ništa. Afganistanu je vjerojatno još teže nego tada, kazao je Boko
povezane vijesti
»Petnaest godina kasnije vratio sam se Putu svile. Ne putujući kao prošli put, nego istražujući i komentirajući neke promjene«, prve su rečenice 2. izmijenjenog i dopunjenog izdanja knjige Jasena Boke »Na Putu svile – Kako nam je lagao Marko Polo«.
Knjiga kojoj je izdavač Profil predstavljena je u knjižari Hoću knjigu Megastore gdje se uistinu tražila stolica više da se vidi i čuje Boku novinara, dramaturga, književnika, putopisca ili, kako on to najviše voli reći, jednostavno putnika Jasena Boku.
O knjizi su, uz autora, govorili Krešimir Sučević Međeral i Ivana Žderić, urednica u Profilu. A što se promijenilo od tog putovanja 2008. i što je nova u knjizi u odnosu na prvo izdanje koje je objavljeno 2009. godine?!
– Nabolje se, nažalost, nije promijenilo ništa. Afganistanu je vjerojatno još teže nego tada, sjever Pakistana teško da će se ikad promijeniti, a i dodatno se s pobjedom talibana u susjednoj zemlji radikalizirao, a iranska vlast i dalje ostaje drastično konzervativna.
Javno nezadovoljstvo Iranaca mulama koji im upravljaju životima sve se češće manifestira na ulicama, žene su sve glasnije u borbi protiv pokrivanja glave hidžabom, a na svaki pokušaj promjene slijedi krvav policijski odgovor.
Turska je čak napravila korak unatrag, od sekularne države za koju se izborio Otac nacije Atatürk – koji se sve rjeđe spominje – zahvaljujući Erdoganu krenula je polako opet prema sve većem utjecaju vjere u javnom životu i islamizaciji, reče, među ostalim, Boko.
Globalizacija se jako širi, ali se širi izolirano, pojasnio je Boko. Krešimir Sučević Međeral je i vođen čitanjem onog prvog izdanja Bokine knjige šest godina kasnije i sam prošao više-manje istu rutu, ali »u rikverc«, od Europe do Xiana.
Na radost publike uslijedio je spomen niza anegdota dvojice putnika, od potrebe da se i pantomimom govori da bi se sporazumjeli, do podsjećanja na Bokin susret s Osamom Bin Ladenom za kojeg su popušili po cigaretu prije nego je tada najtraženiji čovjek na svijetu otišao na svoju utakmicu pola.
Strpljenja treba imati i kod dobivanja viza, pri čemu je Boko uvjeren da negdje na svijetu postoji visoko tijelo sa samom jednim zadatkom, da Jasenu Boki oteža dobivanje viza.
A za one željne sličnog puta Boko je imao samo jednu krucijalnu poruku: »Ako vam se žuri, to nije dobro. Samo polako. To je jako bitno za ovakvu vrstu putovanja.«
Progovorio je Boko i o svom novom projektu, knjizi koja bi skoro mogla među publiku, radnog naslova »Iđu Hrvati«. U najkraćem, knjiga je to koja pojašnjava da smo svi jednom bili migranti, da smo svi slični ljudi, prožeti istim iskustvom, pa čak i sličnim jezikom.