Foto: iStock
Što se tiče opće povezanosti Hrvatska se našla na prihvatljivom 47. mjestu, što je pad za jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu, između Latvije i Južne Koreje, s time da ima sasvim solidnu brzinu skidanja podataka (20,6 megabita u sekundi), u rangu velikih zemalja poput Kanade i Francuske
povezane vijesti
Novo izvješće pod nazivom Indeks dostupnosti Interneta (Internet Accessibility Index), rangira najbrže internetske veze diljem svijeta, kao i one s najjeftinijim internetom i sveukupno najviše povezanih. Istraživanje, koje je provela agencija Broadband Choices sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, uključivalo je 164 zemlje svijeta koristeći 10 različitih čimbenika poput prosječne brzine interneta, cijenu i pristupačnost kućnih širokopojasnih ponuda i cijenu 1Gb mobilnih podataka, kako bi se pronašle zemlje s najvećom i najmanje povezanošću na svijetu.
„Drugu godinu zaredom, naše istraživanje je istaknulo razlike ne samo u kvaliteti pristupa internetu u cijelom svijetu, već i u njegovoj uključivosti, sa značajnim brojem ljudi koji su se povukli zbog previsoke cijene– što bi potencijalno moglo imati velike posljedice na obrazovanje i izglede za zapošljavanje” – rekao je Rob Baillie iz Broadband Choicea.
Drugu godinu zaredom Danska je proglašena najpovezanijom zemljom na svijetu. Istraživači su to pripisali kombinaciji niskih cijena pretplata na internet i velikih brzina veze. Drugoplasirani SAD je skočio za jedno mjesto više u odnosu na prošlu godinu, iako su se prosječni mjesečni troškovi interneta u zemlji povećali za 3%.
Najskuplji internet na svijetu plaćaju u zapadnoj afričkoj državi Mauritaniji, mjesečna pretplata tamo iznosi nevjerojatnih 5 tisuća kuna. Na drugom kraju cjenovnog spektra, kakve li ironije, nalaze se dvije države između kojih se zadnjih tjedan dana rasplamsava rat. Po podacima engleske agencije, najjeftiniju pretplatu za internet na svijetu plaćaju Ukrajinci, tek 40-ak kuna, odmah iza njih su Rusi s mjesečnom prosječnom pretplatom za dolar skupljom.
Ilustracija: Broadband Choices
Istraživači su otkrili da Lihtenštajn ima najveću prosječnu brzinu širokopojasnog interneta na svijetu, mjerenu od 75,7 megabita u sekundi. No to očito ima svoju cijenu, stanovnici ove državice plaćaju i najskuplju pretplatu na internet, preko 500 kuna mjesečno. Drugoplasirana po brzini je Danska, a slijede ih – iznenađujuće – Bermuda i Švicarska. Sveukupno, zapadnoeuropske zemlje drže 8 od 10 najviših mjesta što se tiče internetske brzine, dok su primjerice Sjedinjene Države zauzele 13. mjesto.
Sjedinjene Države imaju neke od najskupljih cijena prijenosa mobilnih podataka na svijetu, pa su tek na 142. mjestu u smislu cjenovne pristupačnosti, dok je zemlja s najjeftinijim mobilnim podatkovnim prometom Izrael, s cijenom od oko 0,30 USD po 1 gigabajtu podataka.
Što se tiče opće povezanosti Hrvatska se našla na prihvatljivom 47. mjestu, što je pad za jedno mjesto u odnosu na prošlu godinu, između Latvije i Južne Koreje, s time da ima sasvim solidnu brzinu skidanja podataka (20,6 megabita u sekundi), u rangu velikih zemalja poput Kanade i Francuske. Od država s područja bivše Jugoslavije, Slovenija je najviše, na 23. mjestu što je skok o velikih 11 mjesta u odnosu na prošlu godinu. No, čini se da tu odlučuju detalji. Brzina skidanja podataka je nešto veća kod susjeda (24 megabita/s), ali je zato prosječna mjesečna pretplata na flat internet viša za 50-ak kuna od dvjestotinjak kuna u Hrvatskoj, kako su to izračunali Englezi kao naš prosjek. Srbija je iza nas po brzini, ali i po cijeni. Prosječna pretplata tamo iznosi 130 kn, što je ujedno i najniža cijena na području bivše države.