Photo: Robert Anic/PIXSELL
"Očekujem da policija tome odmah uđe u trag jer to nije problem, ne radi to nikakav centar moći u Singapuru ili na Mjesecu. To su lokalne bitange, opasne, treba ih suzbiti i privesti pravdi”, rekao je Milanović
povezane vijesti
- Marija Selak Raspudić: “Vojska ne smije biti oružje u političkim i stranačkim borbama”
- Dragan Primorac: Nije važno je li Milanović “plaćenik Rusije ili volontira”. Radi protiv interesa Hrvatske
- Milanović nakon sastanka s vojnim zapovjednicima. “Potrebna je ozbiljna rasprava o uvođenju obveznog vojnog roka”
Predsjednik Republike Zoran Milanović izjavio je u četvrtak kako očekuje da policija uđe u trag onima koji su posljednjih dana palili aute policijskih službenika i sutkinje i poručio kako je njegova dužnost prozivati pravosuđe.
“Najviše me zanima sigurnost života građana, onda imovine. Ako se pale auti, očekujem da policija tome odmah uđe u trag jer to nije problem, ne radi to nikakav centar moći u Singapuru ili na Mjesecu. To su lokalne bitange, opasne, treba ih suzbiti i privesti pravdi”, rekao je Milanović, koji je nazočio svečanoj sjednici u povodu 30. obljetnice Koprivničko-križevačke županije.
Moja je dužnost svakome u brk reći ono što ga ide
Dodao je kako se zna kome se načelnik policije na Cresu mogao zamjeriti pa je tu krug osumnjičenih relativno sužen.
Na opasku da ga premijer i ministar pravosuđa prozivaju jer vrši pritisak na pravosuđe, dok oni “vode računa o tome da se ne narušava ugled pravosuđa”, odgovorio je – kakve to veze ima jedno s drugim.
“Ono što ja radim i što sam objasnio glupima i korumpiranima zašto to radim, radim zato što to jedino mogu. To je moja dužnost. Zato imam imunitet, da svakome u brk mogu reći ono što ga ide i što mislim da ga ide”, kazao je Milanović.
U tom se kontekstu dotaknuo i instituta pomilovanja.
“Nekolicina totalno nepismenih sudaca dijele lekcije predsjedniku Republike, koji ima ustavnu mogućnost raspolaganja institutom pomilovanja, ali komentirati njihov rad ne smijem? A mogu zadnju bitangu ili bilo koga po svom nahođenju pomilovati”, rekao je i dodao kako to ne radi.
Poručio je kako će i dalje javno govoriti o onome “za što mu iskustvo i znanje govore da nije u redu”.
Komentirajući navode ministra gospodarstva Davora Filipovića o pritiscima na njega, što je sam Filipović kasnije nazvao “netemom”, Milanović je poručio – neka kaže o kome je riječ.
“Kao što Plenković mora reći je li zainteresiran za posao u NATO-u. On pripada tom podrazredu sisavaca job seekers, to su ovi koji stalno traže posao. To ga strahovito ograničava u obavljanju svoje dužnosti jer se ne smije zamjeriti nikome”, kazao je.
Milanović je dodao kako je posao glavnog tajnika NATO-a činovnički posao, vidljiv, ali bez kreacije, no takve stvari Plenkovića jako zanimaju, što može shvatiti, ali ne može shvatiti da Plenković ne želi reći – da ili ne.
U tom je kontekstu naveo svoj primjer i rekao kako neće biti kandidat na parlamentarnim izborima “jer je to vrijeme prošlo”.
Vrativši se na pravosuđe, novinari su ga upitali ne radi li pritisak kada govori o svom bivšem suradniku Tomislavu Sauchi, no on je to odbacio istaknuvši da je taj predmet gotov i Saucha ide u zatvor.
“Nisam ga komentirao, mada sam mogao, jer što znači pritisak – ti frajeri su vlast za sebe, otporni na svaki pritisak. To sam radio da njemu ne naškodim, ali džaba, bila mu je sudbina zapečaćena”, rekao je Milanović.
Treba urlati, ne može drugačije
Potom se osvrnuo na kaznenu prijavu protiv ministra Marija Banožića koju je podnijela zviždačica i bivša zaposlenica Državnih nekretnina Maja Đerek jer DORH godinu i pol “ne poduzima ništa, ne daje tragove života”.
“Što se događa? Imate godinu i pol kaznenu prijavu djelatnice koja je sve to gledala, snimala, dokumentirala i to vam je izručila. Saucha i slični završavaju u zatvoru temeljem nekakvih morskih vještačenja i neuvjerljive kauzalne veze, a ovdje imaš konkretne odluke i dokaze i nikom ništa”, kaže Milanović.
Također je istaknuo kako nije u redu da su Saucha i Đerek iz medija saznali o presudama.
Općinski radni sud u Zagrebu nepravomoćnom presudom utvrdio je da Đerek nije dokazala da je prije otkaza poduzela unutarnje ili vanjsko prijavljivanje nepravilnosti pa samim time nije zviždačica i ne uživa zaštitu iz zakona o zviždačima. Nepravilnost je prijavila nadzornom odboru, a ne ovlaštenoj osobi od povjerenja koja je bliska tadašnjoj direktorici.
“To je Hrvatska, i vi me pitate treba li komentirati. Treba urlati, ne može drugačije”, poručio je Milanović.