IZDAVAŠTVO

La Voce je više od lista za talijansku manjinu

Sandy Uran

Christiana Babić, direktorica EDIT-a Foto: M. Levak

Christiana Babić, direktorica EDIT-a Foto: M. Levak

Dnevni list La Voce del Popolo i novinsko-izdavačka ustanova EDIT Rijeka od iznimne su važnosti za pripadnike talijanske manjine. Odlaskom Errola Superine u mirovinu, na mjesto direktorice EDIT-a imenovana je ​Christiana Babić, donedavna glavna urednica dnevnika.



​ – La Voce del Popolo novine su koje govore u prilog riječkom identitetu i posebnosti. To je jedini dnevni list na talijanskom jeziku, ne samo u Hrvatskoj i Sloveniji, već na puno širem području i jedan od pet dnevnih listova koji izlazi izvan granica Republike Italije i koji se obraća populaciji talijanskog jezičnog područja, kaže naša sugovornica, ističući da je posebnost La Vocea i ta da se ​ obraća domicilnoj populaciji i izražava kulturu, običaje, tradiciju, jezik i način života jedne autohtone zajednice.


– U toj mreži suživota to je list koji se obraća svima onima koji žive na području Rijeke, Liburnije, Kvarnera, Istre, pa i šire sve do Dalmacije, Splita. Priča priču o baštini, o sadašnjosti, o valoriziranju te baštine i talijanske zajednice kao i zajednice u kojoj živimo, dajući poseban štih, njegujući europske vrijednosti koje živimo, a koje su na ovim prostorima bile prisutne od davnih dana. To je naš izričaj, kaže, naglašavajući i dugu tradiciju lista koji će 2024. proslaviti 80 godina neprekinutog izlaženja. No, s obzirom na to da se nadovezuju na raniji list iz 1889. godine, može se s punim pravom pričati i o gotovo 135 godina postojanja.


– Novine su na talijanskom jeziku i postoje da bi osigurale pravo na informiranje na materinjem jeziku talijanske nacionalne zajednice, ali one su svojom kvalitetom prerasle tu dimenziju. To su novine koje pričaju priču o svima nama koji ovdje živimo. Redakciju La Voce ima u Rijeci, ali i u Puli, te dopisnike iz dosta gradova u Istri, govori naša sugovornica.




Novinsko-izdavačka ustanova EDIT osnovana je 1952. godine i u tom dugom postojanju izdala je niz publikacija na talijanskom jeziku i tako dala novi život tradiciji, kulturnoj baštini i informativnom miljeu. Osim dnevnika, izdavač je i dvotjednika Panorama, a za najmlađe je osnovan i mjesečnik Arcobaleno. Tromjesečni časopis za kulturu La Battana sljedeće godine slavit će 60 godina postojanja. Ovaj je časopis i dio obavezne literature i programa za studente Talijanistike. Značajnu ulogu ima i izdavački sektor – EditLibri – koji desetljećima na tržište plasira autore koji pišu na talijanskom jeziku i pripadaju talijanskoj manjini, kao i prijevode tih autora na hrvatski jezik, ali i hrvatskih autora na talijanskom jeziku.