RUŠNJAK

Kulturno društvo Rusina i Ukrajinaca Primorsko-goranske županije otvorilo vrata i srca stradalnicima rata

Sanja Gašpert

Foto: Privatna arhuva

Foto: Privatna arhuva

Udruga surađuje sa srodnim udrugama izvan Hrvatske, točnije iz Ukrajine, Slovačke i Srbije



S ciljem okupljanja rusinske i ukrajinske nacionalne manjine, zaštite njihovih prava, očuvanja, promicanja i razvijanja nacionalnog i kulturnog identiteta, sredinom travnja u Matuljima je, na adresi Branka Laginje 39, u kući na kojoj je postavljena spomen-ploča, osnovana udruga Kulturno društvo Rusina i Ukrajinaca Rušnjak Primorsko-goranske županije.


Osnovala ju je obitelj Provči, muž i žena, Vladimir i Verica te njihova kći Tatjana Kramer. Glavni razlozi osnivanja udruge bili su skrb o očuvanju i prikupljanju nacionalne kulturne baštine i njezina prezentacija te suradnja s državnim, županijskim i gradskim institucijama, kao i ostalim srodnim institucijama Europe i svijeta te informiranje javnosti o životu i radu udruge.


Udruga danas broji 48 članova, međutim, prema riječima predsjednika Vladimira Provčija, većina članova su starije životne dobi, dok je malo mladih osoba.




– Brojne su aktivnosti i manifestacije koje provodimo ili u kojima sudjelujemo na području Primorsko-goranske županije. Prije svega, treba istaknuti Tjedan kulture Rusina i Ukrajinaca PGŽ-a, kao i međunarodnu likovnu koloniju Hrvatskog primorja, u koju su uključeni akademski i diplomirani slikari uglavnom iz Ukrajine. Njihova je izložba slika tijekom svibnja bila izložena u izložbenom prostoru Galerijica u Matuljima.


U djelatnosti izdavaštva sufinancira se zbirka rusinskih pjesama autora Vladimira Provčija. Što se tiče vjerskih sadržaja, mjesečno se obavljaju svete liturgije za grkokatolike. S obzirom na izbjeglice iz Ukrajine, koji su svoj novi dom zbog rata u njihovoj zemlji pronašli i u našoj županiji, i za njih se obavljaju svete mise, a imamo i mise panahide za stradale iz Ukrajine. Mise predvodi protojerej stavrofor Rusin Mihajlo Smunović, a bio je nam je u posjetu i ukrajinski svećenik iz Zagreba. Prema potrebi, imamo i svete mise na rusinskom, ukrajinskom i hrvatskom jeziku, kaže Provči.


Rušnjak surađuje sa srodnim udrugama izvan Hrvatske, točnije iz Ukrajine, Slovačke i Srbije, uključivanjem njihovih udruga u svoje programe, kao i sudjelovanjem u njihovim festivalima kulture. Posljednjih godinu dana članovi udruge dosta su angažirani oko prikupljanja pomoći za ratom razorenu i stradalu Ukrajinu. Upravo je obitelj Vladimira Provčija među prvima otvorila svoja vrata izbjeglim Ukrajincima i stavila im na raspolaganje dvadeset kreveta u svojoj kući u Matuljima.


– Kroz našu je kuću prošlo oko pedeset izbjeglica, uglavnom žena s djecom. Također smo privatno skupljali donacije preko rodbine, prijatelja, a sve sakupljeno davali smo izbjeglicama ili slali u Crveni križ. U donaciju se uključila i škola Brešca te su malom Bohdanu kupili tenisice u boji ukrajinske zastave. U kući još imamo izbjeglica, a većini od njih smo pronašli posao, kaže Provči.



Naglasak na likovnom izričaju

Kulturni amaterizam u Rušnjaku provodi se s naglaskom na likovni izričaj, uz veći broj slikarskih izložbi izvan Hrvatske, u Ukrajini, Slovačkoj, Vojvodini, gdje su članovi Rušnjaka promovirali Primorsko-goransku županiju, uz turističke i druge propagandne materijale, što je rezultiralo dolaskom većeg broja turista u našu županiju.