Andrija Crnić

Glavni trener Primorja 2010 nakon dobro organiziranog juniorskog EP-a u skokovima: “U Rijeku se svi vole vraćati…”

Ivana Vaupotić

Andrija Crnić/Foto Arhiva NL

Andrija Crnić/Foto Arhiva NL

Rijeka je sretna baza za hrvatske skakače, Matej je i 2021. godine osvojio europsko odličje na našem bazenu, kao i dečki iz Zagreba 2016. godine u sinkro skokovima - kaže Crnić



RIJEKA  Klub skokova u vodu Primorje 2010 i bazeni Kantrida ovog ljeta opet dobivaju same pohvale. Posljednje još uvijek stižu dok se sumiraju dojmovi s Europskog juniorskog prvenstva na kojem je nastupilo 168 natjecatelja iz 25 zemalja, među kojima su i hrvatski skakači imali svoje mjesto na postolju. Zadranin Matej Nevešćanin još je jednom potvrdio status najboljeg hrvatskog skakača i osvojio titulu prvaka na jednometarskoj dasci, dok je u sinkro skokovima zajedno s Lukom Martinovićem ostao korak do postolja.


– Europsko juniorsko prvenstvo samo je šlag na tortu svega onoga što se na bazenima Kantrida događalo ovog ljeta. Sve je počelo u srpnju Otvorenim prvenstvom Hrvatske za kadete i juniore na kojem je nastupilo 150 natjecatelja, tjedan dana kasnije ugostili smo Otvoreno prvenstvo Hrvatske za mastere sa sto natjecatelja, a prošloga petka završilo je i Europsko juniorsko prvenstvo – započeo je Andrija Crnić, glavni trener u Klubu skokova u vodu Primorje 2010, zadužen za organizaciju europske smotre.


Rijeka je prošloga tjedna treći put bila organizator Europskog juniorskog prvenstva, koje je premijeru na Kantridi imalo 2016. godine.


Sretna baza




– Na tehničkom sastanku, ali i na zajedničkom druženju kojim smo obilježili kraj natjecanja, delegati LEN-a spomenuli su da je ovo prvi put da se europsko prvenstvo treći put održava u istom gradu. To znači da se u Rijeku svi vole vraćati jer im ostaje u dobrom sjećanju, kao i da je Primorje 2010 dobar domaćin. To nam zaista jako puno znači. Naš klub je imao veliku ulogu u održavanju Europskoga prvenstva, od organizacije pa do najsitnijih detalja. Naši volonteri, među kojima ima i članova Primorja 2010, odradili su dobar posao. Bez njih se takvo natjecanje ne bi moglo organizirati, stvarno su dali velik obol svemu tome, uz, naravno, podršku Riječkog sportskog saveza i Hrvatskog saveza skokova u vodu – nastavio je Andrija Crnić, koji je izuzetno zadovoljan što je hrvatski skakač postao prvak Europe baš na riječkom bazenu.


– Rijeka je sretna baza za hrvatske skakače, Matej je i 2021. godine osvojio europsko odličje na našem bazenu, kao i dečki iz Zagreba 2016. godine u sinkro skokovima.


No, unatoč tome, ovaj je sport još uvijek velika nepoznanica u Rijeci. Primorje 2010 trenutno okuplja 50-ak članova svih uzrasta, a želja im je da se njihov broj poveća.


– Upravo zbog činjenice da skokovi u vodu još uvijek nisu previše popularan sport u Rijeci, svakog ljeta organiziramo ljetnu školu i kamp skokova u vodu u kojima djecu učimo pravilno skakati. Domaćinstvo ovakvih natjecanja samo je jedan korak u upoznavanju našeg sporta, koji je u Rijeci još relativno nov, iako smo grad na moru. Naša posebnost je što imamo rekreativnu grupu za sve one koji ne žele biti natjecatelji, već žele samo guštati u sportu. U toj grupi djeca žele samo naučiti skakati, a na tim je treninzima jako dobra atmosfera. Djeci se to sviđa, roditelji su neopterećeni jer nema pritiska i stresa koje donosi natjecanje.


Baš zato što su skokovi u vodu još uvijek relativno nepoznat sport u Rijeci, postoji percepcija da je i opasan jer se skače s velikih visina.


Sigurnost


– Roditelji možda imaju krivu percepciju o našem sportu pa zato ne upisuju svoju djecu, no skokovi su siguran sport u kojem nema dobnih granica. Skokovi u vodu su siguran sport, počinjemo s osnovnim skokovima s ruba bazena, a onda polako s vremenom te visine rastu. No, ima slučajeva u kojima se djeca boje skakati s tri ili pet metara, mi poštujemo njihovu želju i oni skaču s manjih visina. U klubu imamo dvoje, troje djece od pet, šest godina, priključiti nam se mogu djeca koja znaju plivati, a na nedavno održanim masterima najstariji natjecatelj imao je 82 godine. I to je dokaz da u ovome sportu nema dobnih granica. Nema niti težih ozljeda – rekao je Crnić, koji se osvrnuo i na nezgodu koja se dogodila tijekom Europskog juniorskog prvenstva na kojem je 15-godišnji Poljak za vrijeme treninga prilikom skoka na visini od deset metara udario glavom u toranj, uslijed čega je izgubio svijest i pao u bazen. Ova je nezgoda imala sretan epilog zahvaljujući spasiocima i liječničkoj ekipi koja je odmah reagirala i ukazala mu liječničku pomoć.


– To su, nažalost, stvari koje se događaju ne samo u našem, nego i u drugim sportovima, ali ne toliko često da bi bilo zabrinjavajuće. Sve je završilo dobro, dečko je u subotu s roditeljima otišao na godišnji odmor po Hrvatskoj, a mi smo mu zadnjega dana natjecanja uručili medalju. Roditelji su nam bili i više nego zahvalni, trener također. Mi smo kao organizatori napravili sve što smo mogli da se brzo reagira i dečku odmah pruži pomoć. On nam je na odlasku rekao da je sada jedini Poljak koji se iz Hrvatske vraća s medaljom – zaključio je Andrija Crnić.