PROMICATELJI BAŠTINE

Bošnjaci aktivno sudjeluju u javnom životu PGŽ-a. Bošnjački običaji i tradicijska kultura otrgnuti zaboravu

Sanja Gašpert

Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

KUD Sevdah i Udruga mladih Bošnjaka i prijatelja grada Rijeke i PGŽ-a imaju zajednički cilj učiniti svoju zajednicu vidljivijom u multietničkoj sredini



Prema posljednjem provedenom popisu stanovništva 2021. godine na području Primorsko-goranske županije živi 4.877 Bošnjaka i njihov udio u ukupnom stanovništvu je 1,65 posto. Na području Grada Rijeke živi ih 1.696 (1,57 posto u ukupnom stanovništvu). Kao i ostale manjine, i Bošnjaci u javnom životu županije, ali i gradova i općina, djeluju ponajviše putem svojih udruga koje njeguju i promiču jezik, običaje, kulturu i folklor svoga naroda i imaju dugu tradiciju djelovanja na ovim prostorima.


Unutar Sevdaha njeguje se folklorni ples, ali i tradicionalne pjesme BiH, posebno sevdalinke. Foto: KUD Sevdah


KUD Sevdah


Jedna od njih je i vrlo aktivno Kulturno-umjetničko društvo Sevdah Rijeka. Riječ je o kulturnoj organizaciji Bošnjaka i prijatelja Bosne i Hercegovine koja okuplja pripadnike bošnjačkog naroda i prijatelje s ciljem očuvanja, razvijanja i promicanja tradicijske kulture naroda. Osnovano je 17. ožujka 2018. godine u Rijeci, a svoju djelatnost započelo je osnivanjem folklorne sekcije s ciljem da se na temeljima ove sekcije razvije jezgro bošnjačkog folklora u Rijeci, na ponos bošnjačkoj zajednici u Gradu Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji, a za što je posebno zaslužna voditeljica folklora i koreograf Asija Dizdarević.


Razvijajući se, u sastavu KUD-a Sevdah Rijeka osnovane su još dvije sekcije i to VIS »Aferim«, na čelu s voditeljem Miroslavom Mamuzom, koji radi sa solistima, njegujući tradicionalne pjesme BiH, posebno sevdalinke, kao i Mješoviti pjevački zbor Behar, koji vodi poznati pedagog i muzičar Ahmet Kozaragić.




Udruga broji šezdeset članova, od kojih je 25 stalno aktivno kroz sekcije KUD-a. Od samog osnivanja do danas KUD Sevdah Rijeka imao je 41 nastup, a od zapaženih nastupa u KUD-u navode njih nekoliko: redoviti nastupi u Rijeci na Festivalu nacionalnih manjina Porto Etno, Smotra folklora i kulturnog stvaralaštva Bošnjaka u RH u Splitu, Zadru, Labinu, Općini Viškovo, Gradu Kastvu, Gradu Vodnjanu, Gradu Crikvenici, Smotri folklora Istarskih KUD-ova Potpićan, nastup u emisiji HRT-a Zagreb »Lijepom našom« u Rijeci, sudjelovanje na Kanalu RI u emisiji »Mozaik«, Etno Fest Cazin 2019. BIH, nastup u Bihaću i Živinicama, BiH, nastupi povodom obilježavanja Dana neovisnosti i Dana državnosti BiH.


Bošnjačka nacionalna zajednica za Primorsko-goransku županiju je udruga koja je osnovana prije punih 26 godina. Prošle je godine zajednica u svojim prostorijama obilježila 25. godišnjicu djelovanja, na svečanosti kojoj su nazočili brojni gosti i prijatelji zajednice.


U Sevdahu znaju da na mladima svijet ostaje. Foto: KUD Sevdah


Nacionalna zajednica


– Cilj naše udruge je očuvanje bošnjačke tradicije, kulture i običaja. Naše vrijedne članice se često druže i mlađe naraštaje podučavaju ručnim radovima. Za sevdalinku se pobrinuo Mješoviti pjevački zbor Sevdalije, koji djeluje već dvanaest godina, a plesovi i bošnjačke nošnje su zadatak folklorne sekcije »Riječki biseri«.


Imamo jako dobru suradnju s Gradom Rijekom i Primorsko-goranskom županijom, čiji predstavnici se odazivaju na svaku našu manifestaciju, kaže predsjednik Bošnjačke nacionalne zajednice za Primorsko-goransku županiju Rasim Alijagić. Dodaje kako Udruga danas broji više od 200 članova, od kojih je njih između četrdeset i pedeset aktivnih, koji sudjeluju u svim programima.


– Slažemo se i odazivamo gostovanju kod drugih nacionalnih manjina, kao što se i oni odazivaju na naše programe i nadamo se dugogodišnjem daljnjem radu kako bi naša lijepa tradicija opstala i ostavila utisak na buduće naraštaje, zaključuje Alijagić.


Bošnjačka nacionalna zajednica njeguje i običaje iz staroga kraja. Foto: Privatna arhiva


Mladi Bošnjaci


Udruga mladih Bošnjaka i prijatelja grada Rijeke i Primorsko-goranske županije osnovana je 2010. godine s ciljem zaštite, razvijanja i promicanja etničkih i nacionalnih prava i interesa mladih Bošnjaka u gradu Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji te razvijanje i podupiranje dobrih odnosa između bošnjačke i hrvatske mladeži, kao i mladeži drugih nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.


Djelatnost udruge je pružanje potpore mladim ljudima u njihovom stručnom, znanstvenom, kulturnom, etničkom i moralnom obrazovanju i usavršavanju, suradnja s državnim, županijskim i gradskim tijelima i institucijama, suradnja s nacionalnim kulturnim i znanstvenim institucijama, ustanovama, organizacijama i udrugama u zemlji i inozemstvu, organiziranje i prisustvovanje kulturnim i zabavnim manifestacijama, održavanje raznih skupova, tribina i okruglih stolova te razvijanje i promicanje nacionalnih, znanstvenih, kulturnih i socijalnih aktivnosti putem organiziranja i održavanja javnih tribina, izložbi, kulturno-umjetničkih priredbi i slično.


– Danas je Udruga usmjerena na nekoliko prepoznatih programa kojima se nastoji postići bolja prisutnost i vidljivost bosansko-hercegovačke kulture, doprinos kulturnoj razmjeni između pripadnika različitih nacionalnih manjina, tj. građana grada Rijeke. U realizaciji ovih programa Udruga već godinama uživa svesrdnu podršku Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke.


Značajnije aktivnosti Udruge mladih Bošnjaka i prijatelja grada Rijeke i Primorsko-goranske županije su one koje provodimo u svrhu obilježavanja važnih datuma za Bosnu i Hercegovinu i to najčešće u obliku tribina i kulturnih događaja. Istaknutim kulturnim događajima poput radionice »Kultura sjećanja« i radionice »Likovno-poetski susreti manjina« nastojimo otrgnuti zaboravu našu nematerijalnu baštinu te omogućiti susretanje raznih kultura koje se na ovaj način međusobno susreću i bolje razumiju.


Također, 2022. godine smo izdali i monografiju »Bošnjaci u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji«, aktivnosti u kojoj smo se trudili obuhvatiti sve aktivnosti bošnjačkih asocijacija u PGŽ-u, kako bi trajno zabilježili i zapamtili trud i uspjeh naše zajednice u Primorsko-goranskoj županiji, kaže predsjednica Udruge Edvina Čehajić.


Srebrenica svijetom hodi

Dodaje kako je jedan od najznačajnijih projekata Udruge projekt »Srebrenica svijetom hodi«.


– Sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici je naša dužnost, a ovaj projekt na pravi način odaje počast svim nevino stradalim žrtvama, opominje svijet da svjetski mir počiva na nama i da je dužnost svakog čovjeka njegovati antiratnu kulturu. Ovim projektom, koji se sastoji od mimohoda građana, izložbi fotografija te tribina, nastoji se pridonijeti razvoju antiratne kulture, kulture mira i nenasilja, čiji je slogan »Da se ne zaboravi i da se ne ponovi!«.


Posebno zadovoljstvo izaziva činjenica da se, osim Bošnjaka, mimohodu iz godine u godinu priključuje sve veći broj građana svih nacionalnosti, što nam najbolje ukazuje da se dugoročni cilj projekta uistinu dostiže, da sve više ljudi saznaje o dešavanjima u Srebrenici, poruka mira odjekuje te da se mlađe generacije uče povijesti ali i važnosti tolerancije i mira, zaključuje Čehajić.