Regionalna liga

Vaterpolisti Primorja EB protiv Primorca iz Kotora u Puli ili Rovinju

Igor Duvnjak

Vaterpolisti Primorja EB s trenerom Igorom Hinićem/V. KARUZA

Vaterpolisti Primorja EB s trenerom Igorom Hinićem/V. KARUZA

Primorje EB je shodno stavu hrvatskog vaterpola s Primorcem igralo u Budvi, pa sada kotorski klub ne želi igrati u Rijeci



RIJEKA Trener Igor Hinić i njegova mlada ekipa vaterpolista Primorja Erste Bank imaju još nešto više od tjedan dana do nastavka prvenstva u Premier Regionalnoj ligi, najjačoj u Europi. Idućeg vikenda Primorjaši, koji pauzu završavaju polovičnim bodovnim učinkom, igraju s visokoplasiranim kragujevačkim Radničkim na Kantridi. Stvorio se čvor oko druge utakmice, susreta 13. kola, u kojem su Riječani domaćini kotorskom Primorcu 23. siječnja, a vodstvo kluba s Kantride je htjelo, ne htjelo u potrazi za bazenom koji će njih i Kotorane ugostiti u tom duelu. Razlog je u pokojnom Zoranu Gopčeviću, nekada sjajnom vaterpolistu, jednom od najboljih svih vremena u Crnoj Gori, osvajaču srebra na Olimpijskim igrama, a kasnije jedan od poznatijih čuvara zloglasnog logora Morinj, poznatog kao mučilište za Hrvate, takozvanog sabirnog centra pretežno za civile i malobrojne hrvatske branitelje s područja Dubrovačke regije. Kako shvatiti drugačije nego veliku provokaciju da je bazen u Kotoru, gradu gdje vjekovima žive i Hrvati, koji je nosio ime antifašiste Nikše Bućina, poginulog 1944. godine baš u borbi protiv četnika, nazvan po Gopčeviću, inače preminulom 2010. godine.


Shodno tome, hrvatski klubovi ne žele igrati na bazenu koji nosi ime čovjeka o kojem iz Morinja ima itekako negativnih svjedočanstava očevidaca. Kako je Primorje EB shodno tom stavu hrvatskog vaterpola s Primorcem igralo u Budvi, sada kotorski klub ne želi igrati u Rijeci. Primorjaši su u pregovorima da se ta utakmica igra u Puli, ne uspiju li, za sada se kao rezervna varijanta spominje Rovinj.


Inače, događanja u Morinju su imala posljedice po okupatore Dubrovačkog primorja, zbog kršenja pravila Ženevske konvencije o postupanju s ratnim zarobljenicima osuđena su četvorica bivših pričuvnika JNA-a na ukupno 12 godina zatvora. Također, za 145 državljana Hrvatske te Bosne i Hercegovine, koji su bili ratni zarobljenici u Morinju, Crna Gora je isplatila oko 1,4 milijuna eura odštete.