Osvajač bronce

Miran Maričić: ‘Moj je put bio jako težak, ali zbog njega sad imam medalju oko vrata. Osjećaj je nevjerojatan’

Zlatko Horvat

Foto Igor Kralj PIXSELL

Foto Igor Kralj PIXSELL

Osjećaj je nevjerojatan i 24 sata kasnije nakon što sam uspio ostvariti snove. Jako puno godina jako vrijedno radim i nagrada je došla na Olimpijskim igrama. Jedino što mogu reći da sam jako sretan - kaže Miran



CHATEAUROUX – Miran Maričić, 27-godišnji Bjelovarac, osvojio je 42. medalju za Hrvatsku od osamostaljenja, okitivši se broncom u gađanju zračnom puškom u Chateaurouxu. Novi dan nije ništa promijenio, Miran je i dalje budan sanjao. Javio se nakon uspjeha karijere, baš kako je Snježana Pejčić najavila, iako ga danas čeka novi nastup.


– Olimpijska medalja nije bila samo san. Osjećaj je nevjerojatan i 24 sata kasnije nakon što sam uspio ostvariti snove. Jako puno godina jako vrijedno radim i nagrada je došla na Olimpijskim igrama. Jedino što mogu reći da sam jako sretan – Miran Maričić.


Lista njegovih odličja je poduža, što znači da olimpijska bronca nije bila slučajnost.




– Definitivno nije slučajno. Ovo su mi druge Igre u nizu, od 2017. godine pripadam samom svjetskom vrhu streljaštva, uvijek se krećem u top 15 najboljih strijelaca svijeta i stvarno se ne može reći da je bronca plod slučajnosti. Godine 2018. osvojio sam broncu na Svjetskom prvenstvu, godinu ranije bio sam svjetski juniorski prvak, što je bila uvertira u profesionalno streljaštvo. Nekoliko godina kasnije došla je olimpijska medalja.


Put do bronce bio je posut trnjem, ali ne zbog Francuske, već olimpijske norme.


Reuters


– Put je bio jako težak, ali jako sam zahvalan na tom putu. Mislim da upravo zbog tog težeg puta sad imam medalju oko vrata. Taj težak put i pritisak pripremili su me na nadolazeća natjecanja. Ono što je bilo bitno je i da sam jako cijenio kvotu i to što sam je osvojio jer je došla na samome kraju. Sve me to pripremilo u svakom pogledu na osvajanje medalje.


Skromni dečki


Lista njegovih odličja je duga, ali nedostaje malo zlatnika. Ali sve u svoje vrijeme, bit će i toga.


– Imam zlato sa Svjetskog juniorskog prvenstva, jedno i s Grand Prixa. S najvećih natjecanja trenutno nema zlata, ali vjerujem da će ga biti. Nije da postoji neki poseban razlog. Možemo reći da sam mlad strijelac, ali taj prosjek sve više ide prema 20 godina. Sada se rijetko viđa strijelac s 30 i više godina. Petar Gorša je u finalu s 36 godina bio najstariji, a prvi do njega bio sam ja s 27, što je nevjerojatno.


Strijelci su do sada osvojili četiri olimpijska odličja. Snježana Pejčić osvojila je broncu u Pekingu u zračnoj pušci, Giovanni Cernogoraz bio je zlatni u trapu u Londonu 2012. godine, a Josip Glasnović u Riju četiri godine kasnije. Maričić je sada dodao drugu broncu. Strijelci bez velike pompe odlaze na velika natjecanja, a uvijek se vraćaju sa sjajnim rezultatima.


– Mi smo svi skromni dečki u streljaštvu. Nitko od nas neće najaviti medalju, svi znamo da svaki putnik na Olimpijske igre ima šansu za odličje. Tko se plasirao na Igre, taj vrijedi. Posljednjih nekoliko godina nemoguće je najaviti tko će se popeti na postolje jer sigurno prvih 30 strijelaca svijeta može opaliti rezultat za finale.


Mobitel je u ponedjeljak bio pun poruka, čestitki…


– Dobio sam više od 150 poruka. Najviše su me dirnule suze radosnice mojih bližnjih, supruge, mame i tate, braće. Najviše me ispunjavaju njihove slike kada vidim koliko su sretni.


Petar Gorša ni u petom nastupu na Igrama nije uspio doći do odličja. No, barem ima zasluge za Maričićevu broncu.


– S Petrom radim od mojih početaka u streljaštvu. Bio je prije u mojem klubu u Bjerlovaru. Njegov je utjecaj najveći što se tiče moje karijere. Svemu me naučio u vrhunskom streljaštvu, od tehnike do psihološke pripreme za natjecanja i na tome sam mu jako zahvalan. Velik je uspjeh to što smo nas dvojica ušli u finale. Jedna države veličine Hrvatske imala je dva finalista, i to drugi put u nizu na Igrama. To dosta govori samo za sebe. Danas imamo novi meč, mali kalibar na 50 metara. Imamo i tu šanse. Meni će biti sigurno lakše s obzirom na medalju, presing će biti puno manji.


Ključna 2008.


Miran Maričić imao je 11 godina kada je 2008. godine Snježana Pejčić osvojila broncu u Pekingu. Te je godine i Miran počeo trenirati streljaštvo.


– Najveći je utjecaj imao Petar Gorša, koji je bio svjetski juniorski viceprvak. To se, naravno, orilo našim lokalnim medijima. Brat je bio upućen u taj uspjeh, a kako sam ja tada želio nešto trenirati, putem tih vijesti streljaštvo je ušlo u moj život. Brat je rekao da bih mogao ići probati na streljani. Kada je krenula školska godina, otišao sam na streljanu s prijateljem i uživao u svakom treningu. Jako mi se svidjelo. Malo po malo sam napredovao i nakon nekoliko velikih medalja, a posebno 2017. godine, odlučio sam se okušati u profesionalnom streljaštvu. Sedam godina kasnije imam olimpijsku medalju.


Strijelcu su u Chateaurouxu, udaljenom 260 kilometara južno od Pariza, u srcu Francuske. Nemaju priliku doživjeti Olimpijsko selo i Pariz, ali zato imaju svoj mir.


– Jedni i drugi ima svoje prednosti i nedostatke. Što se tiče samog nastupa, imamo tu prednost jer nismo pod tim velikim dojmom Igara. Nismo išli ni na otvaranje. Što se tiče drugih stvari, nedostaje mi druženje s drugim sportašima, taj puni olimpijski doživljaj. I drugih sportaša i Olimpijskog sela. Nadam se da ću kvalificirati za sljedeće Olimpijske igre i da će to u Los Angelesu biti kako treba.


Do tada će odraditi puno treninga, a naći će se vremena i za videoigre.


– Slobodno vrijeme najčešće provodim s prijateljima. Hobi? Volim videoigre, a otiđem i teretanu.


U Parizu se mnogi žale na kvalitetu prehrane. Puno chefova i zvjezdica sportašima ne znači puno.


– Kod nas se ide iz krajnosti u krajnost. Imamo dva smještaja. Kod nas hrana nije baš nešto, dok je drugom smještaju odlična. Najčešće kombiniramo. Doručak i večeru imamo u prvom, ručak u drugom smještaju. Preživjet ćemo – zaključio je Maričić.


Osobna iskaznica


Rođen: 17. lipnja 1997. u Bjelovaru


Klub: Bjelovar 1784.


Olimpijske igre Tokio 2020. – zračna puška 10 m pojedinačno – 25. mjesto, MK puška 50 m 3×40 hitaca – 6. mjesto


Olimpijske igre Pariz 2024. – 10 m zračna puška – brončana medalja


Svjetsko prvenstvo Changwon, Južna Koreja 2018.
– zračna puška 10 m, pojedinačno – brončana medalja


Svjetsko prvenstvo Baku, Azarbejdžan 2023.
– zračna puška 10 m, ekipno – brončana medalja


Europsko prvenstvo Gyor, Mađarska 2018.
– zračna puška 10 m, ekipno – srebrna medalja


Europsko prvenstvo Wroclav, Poljska 2020.
– zračna puška 10 m, ekipno – srebrna medalja


Europsko prvenstvo Wroclav, Poljska 2020.
– zračna puška 10 m, mješovito- brončana medalja


Europsko prvenstvo Osijek, Hrvatska 2021.
– zračna puška 10 m, ekipno – brončana medalja


Europsko prvenstvo Hammar, Norveška 2022.
– zračna puška 10 m, pojedinačno – brončana medalja


Europsko prvenstvo Hammar, Norveška 2022.
– zračna puška 10 m, ekipno – brončana medalja


Europsko prvenstvo Gyor, Mađarska 2024.
– zračna puška 10 m, ekipno – brončana medalja


Europsko prvenstvo Gyor, Mađarska 2024.
– zračna puška 10 m, ekipno TRIO – srebrna medalja


Europske igre Krakov 2023.
– zračna puška 10 m, ekipno- srebrna medalja


Mediteranske igre Oran 2022.
– zračna puška 10 m, pojedinačno – srebrna medalja