EP u Beogradu

Jana Pavalić vizirala Olimpijske igre u Parizu, Meri Mataja deveta u polufinalu

Ivana Vaupotić

Jana Pavalić s trenerom Ivicom Androićem/Foto HPS

Riječanka Meri Mataja zauzela je deveto mjesto u polufinalu utrke na 50 prsno i stekla status prve rezerve za današnji finale koji joj je izmaknuo za tri stotinke

RIJEKA  Jana Pavalić osvojila je peto mjesto u finalu utrke na 50 slobodno na Europskom prvenstvu u plivanju, što danas završava u Beogradu. Sedamnaestogodišnja članica Olimp-Zaboka i najveća nada hrvatskog plivanja finalnu je utrku okončala za 24.85 sekundi, čime joj je bronca izmakla za šest stotinki. No, ono što je najvažnije jest da je još u polufinalu osigurala svoje mjesto među putnicima na Olimpijske igre u Parizu na kojima će hrvatsko plivanje predstavljati i Nikola Miljenić te Jere Hribar (50 slobodno).

Na Zlatnom medvjedu u Zagrebu Jana je isplivala B normu (24.77), u beogradskom je polufinalu sa 24.67 sekundi bila tri stotinke brža od A norme za Pariz te deset stotinki od svojeg 13 dana starog apsolutnog, mlađeseniorskog i juniorskog državnog rekorda i prvim se rezultatom plasirala u sinoćnji finale u kojem je titulu europske prvakinje osvojila Mađarica Petra Senanszky (24.56) ispred Grkinje Theodore Drakou (24.59) i Dankinje Julie Kepp Jensen (24.79).

Mataja rezerva

Jere Hribar plasirao se u svoj drugi finale u Beogradu, u polufinalnoj utrci na 50 slobodno, u kojoj je na Otvorenom prvenstvu Kanade u Torontu za dvije stotinke nadmašio A olimpijsku normu za Pariz (21.94), plivao je 22.03 sekunde i podijelio peto mjesto s Mađarom Szebasztianom Szabom. Najbrži je bio srebrni iz Rima prije dvije godine, Grk Kristian Gkolomeev (21.73). Trojica hrvatskih plivača zapela su u kvalifikacijama, Luka Cvetko zauzeo je 18. (22.32), Nikola Miljenić 19. (22.34), a Lovro Serdarević 59. mjesto (23.18).

Riječanka Meri Mataja zauzela je deveto mjesto u polufinalu utrke na 50 prsno i stekla status prve rezerve za današnji finale koji joj je izmaknuo za tri stotinke. Utrku 16 najboljih prsašica Staroga kontinenta okončala je za 31.39 sekundi, plivavši 16 stotinki brže nego u kvalifikacijama u kojima je zauzela deseto mjesto.

Amina Kajtaz ostala je bez finala na 200 delfin, rezultat od 2:36.21 minuta bio joj je dovoljan za 16. mjesto. Jutarnju utrku okončala je za 2:14.96 minuta i zauzela 12. mjesto. Plivačica Kantride dan ranije plivala je u finalu na 100 delfin i sa 58.79 sekundi osvojila šesto mjesto.

Rekord

Juraj Barčot zauzeo je 15. mjesto u polufinalu utrke na 200 mješovito plivavši 2:02.45 minuta, rezultat je to 39 stotinki sporiji od njegovog osobnog rekorda, odnosno 94 stotinke brži od onog u kvalifikacijama u kojima je isplivao 19. rezultat (2:03.39).

Petoga dana EP-a najuspješniji je bio Niko Janković koji je treći put u Beogradu rušio državni rekord na 200 slobodno. U finalu je plivao 1:46.48 minuta, za 83 stotinke popravio rekord i ostao 16 stotinki od bronce koju je osvojio Antonio Đaković, plivač Kantride sa švicarskom putovnicom (1:46.32). U finalu je plivala i Ana Blažević koja je na 200 prsno bila sedma (2:28.44).