EP u plivanju

Hrvatska štafeta osvojila četvrto mjesto u Beogradu i postavila novi državni rekord

Ivana Vaupotić

Amina Kajtaz/A. KRIŽANEC

Hrvatska četvorka u finalu je plivala 3:13.91 minutu, čime je ostala 18 stotinki kratka za broncu koju je osvojila Grčka

RIJEKA   Hrvatska štafeta 4×100 slobodno u sastavu Nikola Miljenić, Jere Hribar, Vili Sivec i Toni Dragoja ostala je korak do pobjedničkog postolja četvrtoga dana Europskoga prvenstva, domaćin kojega je Beograd. Hrvatska četvorka u finalu je plivala 3:13.91 minutu, čime je ostala 18 stotinki kratka za broncu koju je osvojila Grčka (3:13.73). Miljenić, Hribar, Sivec i Dragoja još su jednom popravili hrvatski rekord, u kvalifikacijama su plivali 3:15.13 minuta, odnosno čak 4.57 od najboljeg hrvatskog rezultata i u utrku osam najboljih štafeta Staroga kontinenta plasirali se s drugog mjesta. U finalu su bili još 1.22 sekunde brži. Europski prvaci postali su plivači Srbije Velimir Stjepanović, Nikola Aćin, Justin Cvetkov i Andrej Barna (3:12.90), srebro je osvojila Poljska (3:13.25).

Niko Janković, Amina Kajtaz i Ana Blažević plasirali su se u finala svojih disciplina. Niko Janković je u utrci na 200 slobodno isplivao svoj drugi najbolji rezultat karijere. U ponedjeljak je u dvama navratima kao prva izmjena štafete 4×200 slobodno popravljao apsolutni i mlađeseniorski rekord Hrvatske (1:47.31), u polufinalu u četvrtak plivao je 1:47.36 minuta, odnosno pet stotinki sporije od svojeg tri dana starog državnog rekorda. U kvalifikacijama je bio peti (1:47.69). Najbrži je u obje utrke bio Ruminj David Popovici, koji je u polufinalu plivao 1:46.15 minuta.

Amina Kajtaz je pak polufinalnu utrku na 100 delfin isplivala za 58.55 sekundi i zauzela sedmo mjesto. Rezultat je to 21 stotinku sporiji od njezinog 13 dana starog državnog rekorda koji je postavila na Kantrida junioru u Rijeci. Plivačica Kantride u jutarnjem je dijelu programa zauzela osmo mjesto sa 59.15 sekundi. Najbrža je u polufinalu bila Belgijka Roos Vanotterdijk (57.89).

Ana Blažević zauzela je osmo mjesto u polufinalu utrke na 200 prsno plivavši 2:28.92 minute, odnosno 98 stotinki brže nego u kvalifikacijama (2:29.90), koje je okončala na devetoj poziciji.

Lovro Serdarević zapeo je u kvalifikacijama utrke na 50 leđno i sa 26.43 sekundi zauzeo 31. mjesto. Za plasman u polufinale trebalo je plivati 25.88 sekundi.