Nakon odgode subotnjeg treninga i pomicanja natjecanja, u ponedjeljak je napokon stigao kraj neizvjesnosti oko paratriatlona. Rezultati današnjih analiza, u kombinaciji sa sustavom mikrobiološkog praćenja kvalitete vode, pokazali su da je Seine pogodna za natjecanja i u ponedjeljak je održano svih 11 disciplina u paratriatlonu.


Za nas je svakako bila najvažnija disciplina PTS4 u kojoj je nastupio Antonio Franko.




Hrvatski paratriatlonac je na koncu bio sedmi sa 6:30 minuta zaostatka za “nedodirljivim” Francuzom Hanquinquantom koji je od samog početka vodio “solo” utrku.


Hanquinquant je apsolutni vladar ove discipline. Posljednji poraz 38-godišnji paratriatlonac iz Normandije je doživio prije točno 1.843 dana. U kolovozu 2019. je izgubio na natjecanju u Tokiju koje je služilo kao generalna proba prije Igara, no tada je plivanje otkazano, pa je održan duatlon.


Jedan od nositelja francuske zastave zajedno s atletičarkom Nantenin Keita, osim dva paraolimpijska zlata ima i šest naslova svjetskog prvaka, te tri europske krune.


Na koncu je slavio s vremenom 55:37. Drugi je bio Amerikanac Carson Clough sa 2:46 minute zaostatka, dok je treće mjesto zauzeo Španjolac Nil Riudavets (+3:09).


Paratriatlon je održan na istoj lokaciji kao i nedavno olimpijski sa startom i ciljem na mostu Pont Alexandre III. Plivalo se 750 metara, potom je uslijedilo 20 km vožnje biciklom, te 5 km trčanja.


Franko je nakon plivačke dionice bio sedmi, a tu je poziciju držao i nakon vožnje biciklom, te na samom kraju.


“Nisam zadovoljan utrkom, na plivanju sam imao malo čudan osjećaj, potom sam se na biciklu mučio prva dva kruga, u prvom krugu mi je ispala i boca s vodom, zadnja dva kruga na biciklu je bilo malo bolje, na trčanju sam na svakoj stanici uzimao vodu, realno do kraja je bilo teško odraditi bolje,” sažeo je svoj nastup triatlonac iz Kraljevice kojem je do sada najveći uspjeh bronca na posljednjem SP-u prošle godine u Španjolskoj.


Antonio, koji je rođen s aplazijom desne fibule i ligamenata desnog koljena, odnosno skraćenjem noge od 6 cm, ima i bronce s EP-a. 2022. u poljskom Olsztynu, te 2019. u Valenciji.


“Staza mi je bila dobro poznata, uvježbavali smo je, znao sam svaki zavoj napamet, nažalost dogodile su se neke sitnice koje utječu na utrku,” dodao je.


Posljednjih se dana mnogo pričalo o kvaliteti vode rijeke Siene.


“Kada plivaš nemaš pojama o tome, sve je bilo ok. Eventualno, da je zagađena to će se osjetiti kasnije,” naglasio je.


Za Franak su ovo bile druge paraolimpijske igre, prije tri godine je u Tokiju bio peti.


“Ovo natjecanje je ništa ni približno svima do sada. Na svakom zavoju je bila masa ljudi, užitak je bio u takvom ambijentu se natjecati.”


Za Franka nema previše vremena za odmor je ubrzo ima i Europsko i Svjetsko prvenstvo.


“Već za tri tjedna je EP, a mjesec dana potom i SP. Nagurali su tri velika natjecanja, ali spremali smo se za takvu sezonu,” istaknuo je na kraju.


Frankova trenerica Kristina Skroče je istaknula kako ovaj rezultat nije odraz njegovih sposobnosti.


“Definitivno, ovo nije rezultat koji smo priželjkivali i za koji smo se pripremali. Ovaj rezultat nije odraz njegovih sposobnosti i natjecateljske razine, ali jednostavno danas nije išlo. Drugi smo bili bolji. Analizirat ćemo ovu utrku, a vrlo brzo nam slijede europsko i svjetsko prvenstvo,” kazala je Skroče.


Istaknula je kako je staza bila teška, ali to nije predstavljao Franku problem.


“Staza je bila teška, ali to nam nije bio problem, veselili smo se tome. Bilo je teško nama, ali tako je bilo i drugima. Antonio je nekako najstabilniji na trčanju, ali kada od početka krene onako kako niste priželjkivali, onda se teško vratiti u utrku,” dodala je.


Osvrnula se i na sjajan ugođaj uz stazu.


“Prvi put da sam na POI, ugođaj je bio jako lijep, sve je bilo dobro organizirano i bio je to nevjerojatan osjećaj za sportaše pred ovolikom publikom,” istaknula je.