Na Kantridi se dovršavaju radovi na sanaciji krovišta centralne tribine/I. VOLARIĆ
Tijekom prosinca su započeti i više-manje dovršeni radovi na zamjeni pokrova centralne tribine. Riječ je o radovima vrijednim 63 tisuće eura - objašnjava Igor Butorac, direktor gradske tvrtke
povezane vijesti
RIJEKA Nogometaši Opatije posljednjih tjedana treniraju na Kantridi u društvu građevinskih strojeva. U tijeku je svojevrsno »šminkanje« stadiona pod stijenama, što zbog toga jer je u pitanju nešto što se obično naziva redovitim održavanjem, a što zbog toga što je sve veća potražnja nogometnih i atletskih klubova za stoljetnim hramom riječkog nogometa koji bi uskoro ponovo mogao osvanuti i u prvoligaškom, odnosno “superligaškom” ruhu. Naime, Opatijci, jesenski prvoligaški viceprvaci, odlučili su u dogovoru s Rijeka sportom i Gradom Rijekom prijaviti Kantridu za licencu za igranje SuperSport HNL-a pa su u tom smislu svi ti radovi itekako dobrodošli u slučaju da Crno-bijeli doista izbore pravo na plasman u najviši rang natjecanja.
U tom smislu dobrodošla je informacija i da je Cibalia jesenskom prvaku Vukovaru odbila dati suglasnost za korištenje stadiona u Vinkovcima, a budući da je onaj u Osijeku (Gradski vrt) u drugoj županiji i udaljenosti većoj od propisane, Vukovarci će teško dobiti superligašku licencu ukoliko se u HNS-u budu držali svojih propisa. To bi značilo da Opatijcima i drugo mjesto donosi pravo na izravni plasman, jasno, pod uvjetom da ispune sve uvjete u licenciranju. U klubu već nekoliko mjeseci intenzivno rade na tome, kao što se u Opatiji intenzivno odvijaju radovi na izgradnji novoga stadiona koji bi trebao zadovoljavati uvjete igranja SuperSport Prve NL.
– Tijekom prosinca na Kantridi su započeti i više-manje dovršeni radovi na zamjeni pokrova centralne tribine. Riječ je o radovima vrijednim 63 tisuće eura. S time da smo riješili sam pokos s gornje strane, onda smo sanirali i nosive stupove krovišta. Navukli smo na stupove limene profile tako da smo u bilo kojem scenariju spriječili mogućnost da se dogodi nešto naopako. U nekoj idućoj fazi uređenja stadiona ćemo izmjeriti elektrosustav centralne tribine i urediti cijelu tribinu. Sve ostalo će ovisiti o kategorizaciji stadiona u skorašnjoj budućnosti – informira Igor Butorac, direktor tvrtke Rijeka sport. – Što se tiče licenciranja stadiona za eventualni nastup Opatije u SuperSport HNL-u, sve polazi od toga da je klub kao organizator događanja dužan ishoditi licencu za odgovarajući rang natjecanja, a mi smo u toj priči podrška, odnosno logistika. Dakle, kada budu došli ljudi iz HNS-a u obilazak stadiona, onda smo mi tu da asistiramo i dotjeramo ono što je potrebno. Inicijalno, najvažniji je MUP i pitanje sigurnosti gledatelja. Tehničke stvari na stadionu se uvijek daju odraditi.
Komercijalni ugovor
Opatija je domaćin na Kantridi već nekoliko godina, a sukladno komercijalnom ugovoru između dvaju gradova. Sličnim putem mogao bi i Halubjan. Trećeligaš s Brnasa izrazio je namjeru na Kantridi igrati Drugu NL.
– Halubjan ima pretenziju igrati višu ligu, odnosno Drugu NL. S obzirom na to da njihov stadion ne može zadovoljiti uvjete za taj rang natjecanja, obratili su se nama. Govorimo o komercijalnom ugovoru po uzoru na Opatiju.
Kantrida će u tom slučaju postati lijepi izvor financiranja gradskog proračuna.
– Percepcija javnosti je da se odlaskom HNK Rijeka na Rujevici ne događa puno toga na Kantridi. Međutim, stvarnost je drukčija. Mi na pomoćnom igralištu imamo 40-ak tisuća korisnika godišnje, na glavnom terenu desetak tisuća manje. Osim brojnih nogometnih i malonogometnih klubova, stadion koriste i četiri atletska kluba, od toga samo AK Kvarner ima 800 članova. To je stvarno velik broj sportaša i sportašica, ali najbitnije da na stadionu ima muvinga – dodao je Butorac.
Omladinsko igralište
Jasno je da eventualni superligaški iskorak Opatije i drugoligaški Halubjana znači i da će se morati potražiti neko drugo rješenje za četvrtoligaša Lokomotivu ili ŽNK Rijeka. Teško bi glavni travnjak, koji je u pristojnom stanju, mogao podnijeti toliku količinu utakmica u tako kratkom razdoblju.
– Ako se to doista i dogodi, tražit ćemo rješenja kroz druga gradska igrališta – kazao je Butorac i osvrnuo se na problem Omladinskog igrališta koje je privremeno izgubilo licencu za korištenje od strane Županijskog nogometnog saveza.
– To je po meni stvar komunikacije između klubova koji koriste to igralište i NS-a PGŽ-a. Klub je organizator utakmica i dužan je osigurati ono što od njega traži njegova matična organizacija. Dakle, kada tvrtka Rijeka sport izvodi radove na primjerice Nafti, onda zakupi nekoliko parkirnih mjesta za dovršenje radova. Tako i klubovi tijekom održavanja utakmica mogu zakupiti nekoliko parkirnih mjesta za ono što savez traži od njih. Klubovima se već ukazivalo na taj problem, ali očito nisu ništa poduzeli – poručio je Butorac.
Nafta, Kozala, Trsat…Osim na nogometnim igralištima, iz tvrtke Rijeka sport najavljuju radove i na nekim drugim sportskim objektima u gradu. – U planu je uvođenje sustava grijanja i hlađenja na Nafti. Time bi završili priču na Nafti, barem na idućih desetak godina. Lijepa stvar je i što smo dobili namjenska sredstva na natječaju Ministarstva sporta i turizma za rekonstrukciju svlačionica dvorane »Dinko Lukarić«. Dakle, dobili smo od Ministarstva 104 tisuće eura, a grad je osigurao razliku od 160 tisuća eura. Time bismo i tu dvoranu doveli na viši standard kvalitete. Radovi bi trebali početi na ljeto. Što se rekonstrukcije Dvorane mladosti tiče, u tijeku su natječaji. Ako se sve bude odvijalo po planu, do kraja godine krećemo s radovima – rekao je Butorac. |