Prvenstvo Hrvatske

Meri Mataja prvakinja na 100 metara prsno, Pavalić rekordno uoči Igara

Ivana Vaupotić

ZLATO I OSOBNI REKORD - Meri Mataja/Foto A. KRIŽANEC

Plivačica Kantride prvi se put u karijeri u utrci na 100 prsno spustila ispod 1:10 minuta, do titule seniorske prvakinje Hrvatske doplivala je s novim osobnim rekordom od 1:09.24 minute

RIJEKA Jana Pavalić uspješno je započela posljednju provjeru uoči nastupa na Olimpijskim igrama, što će se od 26. srpnja do 11. kolovoza održati u Parizu. Sedamnaestogodišnja plivačica Olimp-Zaboka, koja će u francuskoj prijestolnici nastupiti u utrci na 50 slobodno, osvojila je titulu državne prvakinje u dvostruko dužoj dionici prvoga dana prvenstva Hrvatske za seniore i dobne skupine, domaćin kojega će do nedjelje biti Zagreb, isplivavši za 55.55 sekundi apsolutni, mlađeseniorski i juniorski rekord Hrvatske. Rezultat je to 54 stotinke brži od njezinih dvije godine starih rekorda. Srebro je osvojila Mia Hren (Mladost, 57.24), dok se broncom okitila Primorjašica Ana Bobanović plivavši 58.40 sekundi.

Titulu prvaka na 100 slobodno osvojio je i Jere Hribar, drugi hrvatski putnik na Igre u Pariz na 50 slobodno, koji je do zlata doplivao za 49.32 sekunde. Dvadesetogodišnji plivač splitskoga Grdelina u finalu je bio 94 stotinke sporiji od svojeg mlađeseniorskog državnog rekorda koji je postavio na prošlomjesečnom Europskom prvenstvu u Beogradu na kojem je osvojio peto mjesto (48.38).

Meri Mataja imala je razloga za zadovoljstvo prvoga dana natjecanja na bazenu Svetice, plivačica Kantride prvi se put u karijeri u utrci na 100 prsno spustila ispod 1:10 minuta, do titule seniorske prvakinje Hrvatske doplivala je s novim osobnim rekordom od 1:09.24 minute, čime je za 1.52 sekunde popravila svoj do jučer najbolji rezultat koji je isplivala na mitingu Victoria u Rijeci. Titulu viceprvakinje osvojila je Ana Blažević (Maksimir, 1:09.84), dok je na treću stepenicu postolja stala plivačica Primorja Eliza Spajić (1:12.14).

Još dva odličja osvojile su plivačice Kantride u seniorskoj konkurenciji, Hana Knežević pobjednica je utrke na 200 delfin (2:19.92), a zajedno s Aminom Kajtaz, Vannom Đaković i Michelle Mari Gajski osvojila je i srebro u štafeti 4×200 slobodno (8:39.18).

Osim Jane Pavalić, državni rekord je prvoga dana zagrebačkog natjecanja isplivao i Roko Krpina (Medveščak), srebrni na 200 delfin, koji je s rezultatom od 2:01.03 minute za 41 stotinku nadmašio juniorski rekord Dominika Karačića iz 2018. godine.

Prvenstvo Hrvatske nastavlja se današnjim kvalifikacijama od 9 sati, dok su finala zakazana za 17 sati.

Rezultati, mlađe seniorke, 200 delfin: 1. Hana Knežević (Kantrida) 2:21.61; 100 slobodno:3. Ana Bobanović (Primorje) 58.55; 100 prsno: 1. Meri Mataja (Kantrida) 1:11.49, 2. Eliza Spajić (Primorje) 1:12.33. Mlađi seniori: 1. Patrick Eremija (Kantrida) 16:22.73, 2. Mauro Bobanović (Primorje) 16:34.56.

Juniorke, 200 delfin: 1. Hana Knežević (Kantrida) 2:21.61; 100 slobodno: 3. Ana Bobanović 58.55; 100 prsno: 1. Eliza Spajić (obje Primorje) 1:12.33. Juniori, 100 slobodno: 3. Maro Miknić (Nevera) 51.32.

Mlađe juniorke, 200 delfin: 1. Hana Knežević (Kantrida) 2:21.61; 100 slobodno: 1. Ana Bobanović 58.55; 100 prsno: 1. Eliza Spajić (obje Primorje) 1:12.33. Mlađi juniori, 100 slobodno: 2. Milan Čubra (Kantrida) 52.77; 4×200 slobodno: 1. Kantrida (Kljun, Jurin, Andrić, Čubra) 8:05.87.