
Foto Hrvatski go savez
povezane vijesti
Od 6.-8. ožujka 20025. u prekrasnoj dvorani Casina u Vatra Dornei, Rumunjska, održano je 30. Europsko prvenstvo u gou za kadete i juniore. Nastupilo je 8 mladih igračica i igrača iz Hrvatske, od kojih je čak 5 naših mladih majstora goa nastupilo u grupi Top 16 u konkurenciji juniora (godište 2007. i mlađi). Nakon 6 kola, Stjepan Medak, majstor 4. dana, ostvario je 5 pobjeda, jednako kao Olesia Malko iz Ukrajine i Robert Grosu iz Rumunjske. Ipak, prema dodatnom kriteriju – zbroju bodova koje su osvojili njihovi protivnici – Olesia je sa 197 bodova prva, Robert sa 196 bodova drugi, a Stjepan sa 195 bodova treći. Ipak, radi se velikom uspjehu za hrvatski go, jer je Stjepan i prošle godine u Hamburgu osvojio srebrnu medalju, također s 5 bodova iz 6 partija, a ovogodišnji rezultat je ujedno i kvalifikacija za Svjetsko juniorsko prvenstvo koje će se najvjerojatnije održati krajem kolovoza u Malezije. Iz Europe se naime pozivaju tri juniora. Od ostalih plasmana treba istaknuti Roka Crvelina, majstora 3. dana, koji je u posljednjem, 6.
kolu, igrao s pobjednicom turnira na 1. stolu i na kraju je zauzeo vrlo dobro 7. mjesto.
Nastupilo je 52 igrača iz 9 država. U konkurenciji kadeta (do 12 godina, godište 2013. i mlađi) nastupilo je 54 igrača iz 9 država. Sljedeće 31. Europsko prvenstvo u gou za kadete i juniore održat će se u ožujku 2026. godine u – Hrvatskoj! Misaoni sport Go, igru s jednostavnim pravilima koja djeca predškolske dobi mogu naučiti za 15 minuta, ali zato bezbrojnim mogućnostima (računalima je trebalo 20 godine više da pobijede najjače go igrače u usporedbi sa šahistima), u Hrvatsku je došao poslije I. svjetskog rata, morskim putem u Pulu, gdje je djelovao go klub s 200 članova.
Go je u našim krajevima doživio uzlet krajem 60-ih godina prošlog stoljeća, kada je Zoran Mutabžija, majstor 5. dana iz Rijeke, osvojio Europsko prvenstvo 1967. i 1971. godine, a druga i treća mjesta 1968., 1969. i 1973. godine. Nakon više od 50 godine, Hrvatska ima dvije medalje za redom na velikim europskim natjecanjima. Pomlađena seniorska go reprezentacija je u vrhu Europske lige B, dok se mlada reprezentacija (do 18 godina) bori za medalje u juniorskoj Europskoj ligi A. Rezultat je to dugogodišnjeg rada s mladim igračima koji se podudara s razvojem strojnog učenja i renesanse umjetne inteligencije započete sredinom prošlog desetljeća (fenomen AlphaGo).