Ušteda energije

Miroslav Škot iznajmljuje divnu obiteljsku kuću u Baški: “U sezoni nemam račun veći od 11 eura!”

Sanda Milinković

Uz objekt je instalirao i električnu punionicu

Otok Krk nama Riječanima (ali i turistima) toliko je drag da svakog ljeta uredno napravimo kilometarske gužve ne bi li prešli jedan od najljepših mostova na obali i čim prije se dotaknuli otoka poznatog po pješčanim, šljunčanim i kamenitim plažama, neodoljivim šurlicama, mnoštvu ljekovitog bilja, bogatoj povijesti i prirodi koja oduzima dah.


Zlatni otok Krk


A kako i ne bi bili toliko opsjednuti Krkom kada mu je uostalom, još u antičkim vremenima nadjeven naziv “Insula Aurea”, odnosno Zlatni otok zbog svojih prirodnih bogatstava i blage mediteranske klime s mnogo sunca.


Otok Krk među najsunčanijim je dijelovima Europe, s čak 2500 sunčanih sati godišnje.


Ne čudi stoga da je baš Krk krenuo u smjeru energetske neovisnosti, s ciljem da postane prvi mediteranski otok srednje veličine koji će postupno ukinuti emisiju ugljika i postići energetsku samodostatnost.


Iako energetski dobro povezan s kopnom i razvijenom energetskom infrastrukturom, otok Krk i njegovo stanovništvo vrlo su se svjesno i savjesno okrenuli proizvodnji energije iz obnovljivih izvora.


Ugledni Reuters pisao je još prije dvije godine da otok Krk 10 posto ukupne energije proizvodi iz solarnih elektrana, ali i da broj manjih solarnih elektrana raste tako da ih se napravi stotinjak godišnje.


Jedan od onih koji prate misiju otoka Krka i podržavaju ovakvu inicijativu je i naš sugovornik Miroslav Škot koji u Baški ima kuću za odmor uz impozantnu okućnicu u srcu ove neodoljive općine.


Baška je najpoznatija po Bašćanskoj ploči pronađenoj u Jurandvoru te po prekrasnoj pješčanoj plaži zbog koje mnogima nekoliko sati vožnje u srcu sezone nije nikakav problem.




Električna punionica vozila


Reći će isto i Miroslav čiji su gosti oduševljeni otokom Krkom i općinom Baška, ali i detaljem s kojim se malo koji iznajmljivač može pohvaliti. Naš je sugovornik, naime, instalirao i električnu punionicu vozila.


Ne bi to bilo moguće, kako napominje, da prethodno nije instalirao solarne elektrane na obiteljsku kuću zbog čega si može priuštiti više energije.


“U studenom prošle godine podnio sam zahtjev za instalaciju solarne elektrane i u vrlo kratkom vremenskom roku potpisao ugovor, dobio dozvolu za trajni pogon te završio s kompletnom instalacijom na krovu”, kaže Miroslav koji od travnja ove godine sam proizvodi energiju potrebnu za napajanje putem solarnih elektrana koji mogu trajati i više od trideset godina zahvaljujući modernom i kvalitetnom mikroinverteru.


Pitamo ga zbog čega se odlučio instalirati solarne elektrane na što objašnjava da je jednim dijelom “kriva” popularnost ovakvih elektrana, a djelomičan razlog je i taj što je i sam u “elektro i IT industriji” pa ga je zanimao čitav proces i naposljetku, rezultat.


“Kao glavne prednosti ovakvog načina opskrbe energijom istaknuo bih smanjenje pritiska na opću javnu mrežu kod opskrbe, ali i to da si čovjek može priuštiti više raznoraznih uređaja koje inače možda ne bi koristio.


Ovako, kad se struja proizvede kod kuće, onda čovjek koristi i različite uređaje”, objašnjava Miroslav i dodaje da je zbog toga i sam kupio električni automobil te postavio punionicu koju gosti smještaja mogu slobodno koristiti.


U razgovoru doznajemo da je ovaj rođeni Karlovčanin koji u Bašku dolazi već trideset godina, u proteklom desetljeću pohodio više različitih seminara o energetskoj opskrbi, a posebno ističe one na kojima se potiče korištenje prirodnih i obnovljivih izvora.




Najviši račun 11 eura, a najniži – u minusu


“Postoji plan da otok Krk postane u potpunosti održiv te da proizvodi energije i više no što je potrebno. Sretao sam na seminarima i brojne arhitekte koji su svoje kuće na Krku gradili upotrebljavajući sve moguće vrste energije za proizvodnju struje i pročišćavanja vode koju koriste tako da s njome zalijevaju vrtove te tako u potpunosti postaju samoodrživi i neovisni”, objašnjava Miroslav.


Dodaje pritom da bi kolegama i kolegicama u iznajmljivačkoj branši svakako preporučio instalaciju solarnih elektrana jer su najjednostavniji način za nošenje s troškovima energije koje proizvode gosti.


“Otkako sam ugradio elektrane, najviši račun je bio oko 11 eura, a najniži – 88 eura. Kada je na računu minus, onda se iznos prenosi dalje u mjesec kada imate više potrošnje i time se ‘prebija’.


I to je riječ o računima u ljetnim mjesecima kada je potrošnja veća, a sada iščekujem travanj iduće godine da mogu usporediti čitavu godinu”, zaključuje.


Pitanje o tome što ako nema dovoljno sunca za napajanje energijom, postavilo se samo od sebe.


“Može se dogoditi da nema sunca, ali objekt je priključen na javnu energetsku mrežu pa kad ima viška energije, ona se predaje u mrežu, a kada ima manjka, uzima se iz mreže. Javna mreža u ovom slučaju funkcionira poput akumulatora u kojeg se sprema višak proizvedene energije koja se onda koristi kako kome treba”, zaključuje Miroslav.


Naglasit će naš sugovornik i da je jedan od ključnih faktora koji mu je pomogao pri čitavom procesu instalacije solarnih elektrana, od same komunikacije i ishođenja potrebne papirologije do kompletiranja instalacije, ljubaznost i dostupnost tvrtke ENNA Opskrba koja je zaslužna za obavljen posao.


“Jednostavno se moram zahvaliti na njihovoj podršci, ljubaznosti i brzini”, kazao je Miroslav dodavši da razmišlja o instalaciji solarnih elektrana i u rodnom Karlovcu…


Osiguranje, jamstvo i kvalitetna korisnička podrška

Unatoč brojnim prednostima koje je naš sugovornik nabrojao, odluka o instalaciji nije laka jer mnogi oklijevaju  napraviti takav iskorak zbog bojazni od potencijalnih oštećenja u slučaju oluje, tuče ili pak potresa.


Važno je zato napomenuti da su Energia naturalis solarne elektrane osigurane od oštećenja u slučaju potresa, nevremena, tuče i sličnih neprilika, a ENNA Opskrba svojim kupcima nudi 25 godina jamstva na pojedine dijelove elektrane te osiguranje u trajanju od deset godina koja pokriva i oštećenja nastala od nevremena i potresa.


Kako je naglasio i naš sugovornik, korisnicima je na raspolaganju stručna i dostupna korisnička služba s besplatnim info telefonom (0800 6622) koja pomaže pri savjetovanju svima koji se tek upuštaju u projekt investicije, ali i onima koji se susreću s određenim problemom kao već postojeći korisnik.

 



__


Sadržaj nastao u suradnji s partnerom Enna Opskrba.