Tradicionalni Natječaj

Najbolji školski ekoprojekti. Učenje o održivom življenju kroz igru i rad učenika daje nadu u bolju budućnost

Marin Bolić

Ovim ekoprojektima ističe se pozitivan odnos prema prirodi, istovremeno stavljajući naglasak na grupni rad koji potiče komunikaciju, suradnju, poštovanje i empatiju među sudionicima



Na već tradicionalni Natječaj za najbolje ekoprojekte dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova, u organizaciji Novoga lista i Ine, ove je godine pristigla 41 prijava institucija iz cijele Hrvatske.


Komisija koju su činili pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije izv. prof. dr. sc. Koraljka Vahtar-Jurković, rukovoditeljica Održivog razvoja i zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša Rafinerije nafte Rijeka Slavica Rukavina i voditelj posebnih projekata Novog lista Bruno Lončarić, imali su tako težak zadatak odabrati i rangirati tri najbolja.


Prvonagrađeni ekoprojekt za 2023./2024. školsku godinu je “Školski eko voćnjak” OŠ Slavka Kolara iz Hercegovca.




Drugonagrađeni je “Ekokutak za vrtni trenutak” OŠ Centar iz Rijeke, a trećenagrađeni ekoprojekt je Dječjeg vrtića Maslačak iz Đurđevca s nazivom “Putevima osjetila”.


Kako i priliči, projekti su poticajno nagrađeni, kako bi se mogli provesti do kraja te kao stimulacija za osmišljavanje novih.


OŠ Slavka Kolara iz Hercegovca bit će tako dodijeljeno 1.500,00 eura, riječkoj školi 1.000,00 eura, a Dječjem vrtiću Maslačak 500,00 eura.


Jasna elaboracija projekta


Izv. prof. dr. sc. Koraljka Vahtar – Jurković razložila je motive zbog kojih je komisija nagradila spomenute ekoprojekte.


– Kao i ranijih godina, i ove su godine pristigli brojni projekti dječjih vrtića, osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova iz cijele Hrvatske.


Teme su bile vrlo raznolike: gospodarenje otpadom, igraonice i učionice na otvorenom, školski vrtovi, korisni kukci, mikro-plastika, svjetlosno onečišćenje, bio-enzimi i njihovo korištenje u svakodnevnom životu, održiva moda, korištenje starih povrtnih sorti u kuhinji, a najviše je bilo projekata koji objedinjavaju edukaciju o različitim ekološkim aspektima.


Nakon rasprave, Povjerenstvo se suglasilo da prvu nagradu dodijeli OŠ Slavka Kolara iz Hercegovca za zamjenu dotrajale ograde oko voćnjaka i to zbog ustrajnosti u provedbi projekta započetog još 2008. godine osnivanjem voćnjaka starih sorti voćaka i potrebe da zaštite postignuto.


U prijedlogu je jasno elaborirano što se želi napraviti i za što su im sredstva potrebna.


Tročlana komisija u sastavu Bruno Lončarić, Koraljka Vahtar-Jurković i Slavica Rukavina detaljno su pregledali i vrednovali sve pristigle ekoprojekte te usuglašeno donijeli odluku o tri najbolja projekta / Foto Sergej Drechsler

Drugu nagradu odlučili smo dodijeliti OŠ Centar iz Rijeke za projekt “Eko-kutak za vrtni trenutak”, jer se radi o školi čiji učenici zbog smještaja škole u centru grada imaju slabiji kontakt s prirodom, što je kod njih potaknulo želju za malim školskim vrtom.


Treću nagradu dodijelili smo Dječjem vrtiću “Maslačak” iz Đurđevca za projekt “Putevima osjetila” u sklopu kojega se namjerava izgraditi multisenzorički vrt u cijelosti prilagođen dječjem uzrastu i razvoju, pojasnila je izv. prof. dr. sc. Vahtar – Jurković.


Slavica Rukavina, rukovoditeljica Održivog razvoja i zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša Rafinerije nafte Rijeka te članica povjerenstva Natječaja, istaknula je oduševljenje uloženim trudom prosvjetnih radnika u provođenju ovakvih projekata.


– Svake se godine iznova oduševim entuzijazmom koji prosvjetni radnici pokazuju kroz rad s djecom svih uzrasta. Živjeti održivo je iznimno važno, a učenje o održivom življenju od malih nogu kroz igru i koristan rad učenika, daje nadu u bolju budućnost.


Zato me sudjelovanje i pružanje podrške ovakvim projektima uvijek čini neizmjerno sretnom i ponosnom, rekla je Slavica Rukavina.


Poticaj za buduće akcije


Ravnateljica OŠ Slavka Kolara iz Hercegovca Zrinka Cjetojević ukratko nam je predstavila prvonagrađeni projekt i otkrila motive zbog kojih se škola prijavila na natječaj Novog lista i INA-e.


Osnovna škola Slavka Kolara iz Hercegovca

– OŠ Slavka Kolara iz Hercegovca broji ukupno 115 učenika koji su raspoređeni u deset razrednih odjela. Odgojno-obrazovni proces odvija se u Matičnoj školi Hercegovac, Područnoj školi Palešnik i Područnoj školi Ladislav.


Godine 2008. u Ladislavu je zasađen voćnjak starim sortama voćaka: jabuke, kruške, šljive, trešnje i mušmule. Kako je ograda oko voćnjaka, zbog utjecaja vremenskih prilika, propala te više nije pružala dovoljnu zaštitu, morali smo je ukloniti.


Stoga trebamo i želimo izraditi novu. Prijavili smo se na ovaj Natječaj u nadi da će biti prepoznata važnost našeg ekoprojekta.


Učiteljica i učenici dosta vremena provode u voćnjaku, čiste, orezuju grane, boje debla vapnom, prate promjene, brinu o ptičicama zimi, ubiru plodove i sudjeluju u pripremi kolača i kompota.


U pomoć im dolaze domar, voditeljica Učeničke zadruge Izvor te ostali učenici i djelatnici naše škole, rekla je ravnateljica Cjetojević i dodala kako će im ova nagrada biti lijep poticaj za buduće akcije.


Osnovna škola Slavka Kolara iz Hercegovca

– Ova nagrada svakako će nam osigurati početak izrade ograde. Javljat ćemo se i dalje na natječaje kako bismo uspjeli prikupiti još donacija i dovršiti ogradu oko cijelog voćnjaka.


Učenici su već počeli davati prijedloge tko će što raditi i stoga se veselimo proljeću. Ove godine, također, planiramo proširiti školski vrt, koji obrađuju učenici drugog razreda.


Od malih nogu uče o prirodnim procesima i važnosti biljaka u čovjekovu životu. Često se prijavljujemo na natječaje koji podupiru ekoprojekte jer smatramo da imamo što pokazati.


Na jedan natječaj prijavili smo projekt “Ekologija rijeke Ilove i njenih pritoka”, čiji je cilj praćenje stanja okoliša analizom vode, tla i zraka te biološke raznolikosti.


Inače, OŠ Slavka Kolara je od 2005. godine članica velike obitelji Međunarodnih Ekoškola. U lipnju ove godine postali smo ponosni vlasnici nove Zelene zastave, kojom smo potvrdili trenutni Dijamantni status.


Različitim aktivnostima ističemo važnost očuvanja okoliša, racionalno korištenje energije i važnost pravilnog zbrinjavanja otpada, zaključuje ravnateljica Zrinka Cjetojević.


Osnovna škola Slavka Kolara iz Hercegovca

Tina Bošković Sertić, ravnateljica drugonagrađene OŠ Centar iz Rijeke, također je izjavila kako će ih ova nagrada motivirati pri realiziranju budućih projekata, kojih u okviru ove ustanove doista ne nedostaje.


Pomocija zdravlja i ekološke pismenosti


– Iznimno mi je zadovoljstvo i čast primiti ovu nagradu budući da su za nju konkurirali vrtići, osnovne i srednje škole te učenički domovi iz čitave Republike Hrvatske. Od srca čestitam dobitnicima prve nagrade.


Nadali smo se da će naš projekt, koji potiče pozitivan odnos prema prirodi, istovremeno stavljajući naglasak na grupni rad koji potiče komunikaciju, suradnju, poštovanje i empatiju među sudionicima biti prepoznat, ali nismo očekivali da ćemo osvojiti drugu nagradu.


Vjerujemo da će ona još više potaknuti naše učenike za izgradnju pozitivne, poticajne i progresivne školske klime. OŠ Centar ponosi se dugogodišnjom tradicijom u radu s djecom osnovnoškolskog uzrasta.


Provodimo brojne projekte i aktivnosti koji za cilj imaju promociju ekološke održivosti, prevenciju ovisnosti, podizanje svjesnosti o očuvanju okoliša i brige o istom.


Usko surađujemo s osnivačem škole na području unaprjeđenja kurikuluma i programa kojima je cilj promocija zdravlja, ekološka pismenost, prevencija rizičnog ponašanja i zaštita učenika, rekla je ravnateljica Bošković Sertić te je iznijela osnovne postavke nagrađenog projekta.


Osnovna škola Centar, Rijeka

– Ovim ekoprojektom cilj nam je stvoriti Ekokutak u unutarnjem dvorištu škole kojeg će učenici svakodnevno koristiti.


Projektne aktivnosti poticat će učenje i suradnju među učenicima, a usmjerene su na razmjenu iskustava, poboljšanje zdravlja i tjelesne kondicije, povećanje kreativnosti, razvoj motoričkih spretnosti i povećanje samopouzdanja.


Zalaganje svih djelatnika škole izravno je doprinijelo razvoju okruženja kojemu je cilj planiranje ovakvih i sličnih projektnih aktivnosti i iskreno smo ponosni i radosni zbog prilike koja nam se pruža.


Vjerujemo kako će naši novi uspjesi, među kojima je prepoznata kvaliteta predloženog ekoprojekta OŠ Centar, u prvom redu doprinijeti daljnjem razvoju ekološki održivih aktivnosti.


Kao ravnateljica, mislim da je priznanje uistinu stiglo u prave ruke i još jednom iskreno zahvaljujemo na ovom značajnom i zasluženom priznanju, objasnila je Tina Bošković Sertić.


Ulaganje u ekologiju vrtića


Nagrađen je još ekoprojekt Dječjeg vrtića Maslačak iz Đurđevca, a pedagoginja Ana Željeznak Jovičić, zaposlenica ove institucije, govori nam o motivu za rad s najmanjima te što njima ta nagrada znači.


Dječji vrtić “Maslačak” Đurđevac

– Dječji vrtić ”Maslačak” član je udruge Lijepa Naša od 2017. godine i od tada nosi status eko vrtića.


Ponosimo se činjenicom da je naš vrtić okružen velikim vanjskim prostorom za igru i istraživanje, koji uključuje igralište bogato raznom opremom – visokim gredicama ljekovitog i začinskog bilja, velikim zajedničkim vrtom te vrtnim kućicama s opremom i raznim vrtnim alatom.


Nadalje, svaka odgojna skupina ima svoju vlastitu terasu na kojoj uzgajaju biljke. Rado sudjelujemo u raznim ekonatječajima i ekoprojektimate se uvijek radujemo kada za to budemo nagrađeni, jer za nas to predstavlja dodatno ulaganje u ekologiju vrtića.


Dječji vrtić “Maslačak” Đurđevac

Želja nam je da i dalje nastavimo kroz cjeloživotno obrazovanje djece podržavati ekoživotne vrijednosti, koje će svijet u kojem živimo razumjeti, poznavati i očuvati čistim.


Sljedeći u nizu projekata koje planiramo ostvariti je ”senzorni vrt”, s kojim smo se i prijavili na ovaj natječaj. Ova nagrada svakako je jedan korak u tome smjeru, pa na njoj iskreno zahvaljujemo, istaknula je Ana Željeznak Jovičić.


Dječji vrtić “Maslačak” Đurđevac

Članovi komisije i potpisnik ovih redaka ovim putem upućuju velike čestitke nagrađenim ekoprojektima te zahvalu drugima za svoje prijave te ih pozivaju na sudjelovanje i dogodine, s nadom da će se odazvati, jer zaista imaju što ponuditi.