Prvi amandman odnosi se na organiziranje zdrave prehrane za srednjoškolce, drugi na financiranje pripreme za izgradnju nove gimnazije u Rijeci, a treći na postavljanje plutača za monitoring kakvoće mora
povezane vijesti
RIJEKA – Županijski vijećnici Možemo! predložili su tri ključna amandmana iz područja obrazovanja i zaštite okoliša na prijedlog proračuna za 2025 godinu kao preduvjet za podršku tom dokumentu na sutrašnjoj sjednici Županijske skupštine. Amandmani vezani uz obrazovanje usmjereni su na poboljšanje kvalitete prehrane učenika i unaprjeđenje infrastrukture gimnazija.
– U prijedlogu proračuna za 2025. godinu predviđena su sredstva za infrastrukturno opremanje osnovnih škola kuhinjama i blagovaonicama, kao i za nabavu namirnica, što pozdravljamo jer pokazuje da su predstavnici izvršne vlasti prepoznali važnost problema neadekvatne prehrane u osnovnim školama. Međutim, zanemarena je populacija srednjoškolaca, kazao je županijski vijećnik Orjen Petković.
Loše navike
Dodao je da su kvaliteta i sigurnost hrane u razvojnoj dobi ključni su za formiranje zdravih prehrambenih navika i odnosa prema zdravlju.
– No, škole koje provode srednjoškolske programe uopće nisu obuhvaćene programom osiguravanja prehrane učenika. Adolescenti, koji često putuju iz udaljenih mjesta, uglavnom se prehranjuju pekarskim proizvodima ili visokoprerađenim namirnicama, što može dugoročno narušiti njihovo zdravlje… Loše prehrambene navike mogu dovesti do poremećaja u prehrani i uzrokovati trajne zdravstvene probleme u kasnijem životu. Iznos od 300.000 eura dovoljan je za pokretanje pilot-projekta organizirane i zdravije prehrane u srednjim školama, uvjeren je Petković.
Sljedeći amandman odnosi se na financiranje pripreme za izgradnju nove zgrade gimnazije u Rijeci.
– Dvije velike gimnazije s preko 1.000 učenika rade dvosmjenski, dok se broj učenika u razredu povećava, a gimnazijski programi se pokreću u školama koje ih nisu dosad provodile. Strategija ministarstva predviđa povećanje učenika u gimnazijama i jednosmjenski rad škola. Također, gotovo je nemoguće kvalitetno provoditi programe dodatne nastave i izvannastavne aktivnosti. Želimo pokrenuti projekt izgradnje nove gimnazijske zgrade s mrtve točke, pojkasnio je Petković.
Studija lokacija
Treći amandman proizlazi iz potrebe koju je Možemo! više puta naglašavao, ali ju zakonodavac nije prepoznao i time je propustio omogućiti stanovnicima primorskih krajeva stvarni i stalni uvid u stanje mora, prije svega u eventualno kemijsko zagađenje. Županijski vijećnici Možemo! podsjetili su se da nadzor nad stanjem mora provodi uzorkovanjem mora po prijavljenom incidentu, ocijenivši da to nije dovoljno, osim slučajeva poznatih javnosti o kojima se raspravljalo tijekom skupštinskih sjednica, u prostoru Kostrene, postoje indicije o nizu manjih slučajeva zagađenja u Omišlju, Bakru i Rijeci.
– Kako je provođenje kemijskih analiza mora sporadično, i primarno vezano uz prostore plaža, dok se potencijalni izvori zagađenja morske vode ne nadziru u kontinuitetu, za razliku od stalnog monitoringa zraka, ovim amandmanom želi se osigurati sredstva za izradu studije lokacija na kojima bi se postavile plutače za uzorkovanje mora, te za stalnu analizu prisustva osnovnih grupa zagađivala, prije svega teških metala i ugljikovodika. Predviđeni iznos dovoljan je za izradu studije, kao i za nabavu specijaliziranih plutača, dok su iznosi u projekcijama za 2026. i 2027. godinu potrebni za osiguranje nesmetanog rada nabavljene opreme. Prikupljeni rezultati osigurali bi podlogu za trenutnu reakciju nadležnih službi, koja kod manjih incidenata često izostane. Stoga oni i nisu uneseni u službene očevidnike, zbog čega zagađivači nisu sankcionirani, zaključio je Petković.