Vlasnik Zabavnog parka

Zoran Rački u Vratima već godinama vodi bitku s vjetrenjačama: “Ne traži od PGŽ-a novce…”

Marinko Krmpotić

Foto Z. RAČKI

Foto Z. RAČKI

Nitko od nas nema šanse biti uspješan pri kandidaturi jer se prijavljivati mogu samo tvrtke registrirane po Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, ali ne i mi koji smo registrirani po Zakonu o pružanju usluga u turizmu, kaže Zoran Rački



VRATA – Stvaranje dodatnih turističkih sadržaja na ruralnim područjima poput Gorskog kotara gotovo da je standarna izreka koju često »ispaljuju« gotovo svi koji su u turizam uključeni s različitih političkih razina Primorsko-goranske županije. To je i logično jer stvarati turistički proizvod zaista i znači potencijalnom posjetitelju uz smještaj i hranu ponuditi i sadržaje koji će ga »tjerati« iz sobe. Dakle, dobro je i poželjno isticati tu potrebu i poticati stvaranje takvih sadržaja.


No, problem je, govori nam Zoran Rački, vlasnik Zabavnog parka Vrata, kad s riječi treba prijeći na djela. Naime, on već pet godina nastoji uvjeriti županijske djelatnike kako bi u okviru kandidature za javne nabave kojima se pomaže turistički razvoj Gorskog kotara trebalo biti mjesta i za one koji se bave, poput njega, paint ball ponudom, odnosno one koji nude adrenalinski parkove, rafting, iznajmljivanje kajaka i kanua, iznajmljivanje bicikala, planinsko vođenje, fotosafari, wellness centre…


Izmjene su nužne


Nažalost, mogućnosti prijave i kandidature za financijsku potporu za cijeli ovaj, slobodno ga nazovimo sektor, ne postoje jer su odredbe županijskih kandidatura vezane isključivo uz objekte koji imaju registrirano ugostiteljstvo, govori Rački i pojašnjava srž problema.




– Nitko od nas nema šanse biti uspješan pri kandidaturi jer se prijavljivati mogu samo tvrtke registrirane po Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti, ali ne i mi koji smo registrirani po Zakonu o pružanju usluga u turizmu. Prije pet godina skrenuo sam županijskim tijelima pažnju na to. Činio sam to potom i narednih godina i uvijek su mi usmeno odgovarali kako sam u pravu i kako bi zaista trebalo mijenjati uvjete tih javnih nabava, ili stvoriti zasebnu kandidaturu za nas registrirane po Zakonu o pružanju usluga u turizmu. No, sve bi ostalo na toj potvrdi mojih stavova, a izmjene tih javnih nabava ne bi bilo. Tako je i ove godine kad je nedavno objavljen termin novih kanidatura koje se mogu podnositi do 27. srpnja. Ja ih sada više neću zvati, ali ću se iz protesta kandidirati uz pisanu napomenu iako znam da će me odbiti jer ne zadovoljavam uvjete, ali ću istodobno iznjeti u pisanom obliku svoj prijedlog i tražiti odgovore, a tražim ih i ovako putem Novog lista.


Potpuno mi je neshvatljivo da nadležna tijela i službe u Županiji ne donosu izmjene i stvore mogućnost kandidature i za sve koji se bave baš ponudom tih dodatnih sadržaja o kojima inače pričaju svi županijski turistički čelnici. To je time nerazumljivije što na državnoj razini takve mogućnosti postoje i ja sam već u dva navrata imao uspješne kandidature kod Ministarstva turizma kod kojeg sam se jednom uspješno kandidirao za 50.000 kuna, a drugi put 30.000 kuna. Ministarstvo, dakle, brine i o onima koji su registrirani po Zakonu o pružanju usluga u turizmu. Ako može u državi, zašto ne može u županiji? Može li mi netko iz PGŽ-a to objasniti? Nadalje, sredstva koja mi kroz svoje kandidature tražimo nisu velika i za Županiju ne predstavljaju nikakva posebna izdvajanja. Ja konkretno tražim 3.500 eura za projekt paint balla za djecu. Naravno, neću ih dobiti jer registracija moje tvrtke nije u skladu s uvjetima natječaja. Zar je zaista nemoguće ili promijeniti te uvjete, ili stvoriti poseban natječaj za nas koji itekako stvaramo dodatne sadržaje, ali ne želimo se baviti ugostiteljskom ponudom koja je, očigledno, uvjet da se uopće kandidiraš čime se, čini mi se, sa županijske razine jedan dio turističke djelatnosti protežira, a drugi zaustavlja u razvoju.


Odgovor Županije


Napokon, teško je ne komentirati činjenicu da je pri posljednjim kandidaturama za županijska sredstva došlo do toga da sva sredstva nisu iskorištena jer nije bilo dovoljno prijava. Pa su iz PGŽ-a to komentirali navodnom nezainteresiranošću goranskih poduzetnika. Kakva nezainteresiranost?!


Pa mi bi se itekao kandidirali, ali nas pravila u tome ometaju, a ta pravila nitko ne želi izmijeniti. Kao da je nekome cilj da se ono u što se svi kunu i čega su im puna usta, a to su ti dodatni turistički sadržaji – ne razvija, ogorčeno komentira Rački.


Naravno, za izjavu smo zamolili i predstavnike Županije, točnije Alessandru Ban, pročelnicu Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj iz čijeg opširnog odgovora izdvajamo.


– Primorsko-goranska županija je putem Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj, dana 27. lipnja 2024. godine, objavila Javni poziv za dodjelu potpora male vrijednosti poduzetnicima sa svrhom realizacije ciljeva Programa dodjele potpora male vrijednosti poduzetnicima Primorsko-goranske županije u 2024. godini putem mjere 8. – »Poticanje razvoja turističkog poduzetničkog potencijala Gorskog kotara«. Javnom pozivu prethodila je izrada Programa dodjele potpora male vrijednosti poduzetnicima Primorsko-goranske županije u 2024., a za koji je provedeno internetsko savjetovanje s javnošću u razdoblju od 14. ožujka do 15. travnja 2024. godine, u sklopu kojeg su bili pozvani građani i pravne osobe da se uključe u izradu dokumenta na način da iznesu svoje primjedbe i mišljenja i proslijede ih na razmatranje predlagatelju Programa. Tijekom internetskog savjetovanja s javnošću nisu zaprimljena očitovanja i prijedlozi na prijedlog Programa dodjele potpora male vrijednosti poduzetnicima Primorsko-goranske županije u 2024. godini, piše u odgovoru spomenutog Upravnog odjela čija nam je pročelnica potvrdila kako je upitno bi li se što promijenilo i da je Rački dao neku primjedbu ili prijedlog.


– Njegove su primjedbe na mjestu, ali mi u ovom trenutku, a i s obzirom na financijske mogućnosti, nismo mogli obuhvatiti sve koji se bave turizmom. Ove smo godine naglasak stavili na ugostitelje, a za narednu ćemo godinu pokušati, opet ovisno o financijskim mogućnostima, naći i rješenje za skupinu poduzetnika o kojima govori Rački, rekla je Alessandra Ban.


Birokratski apsurdi


Kolike nelogičnosti vladaju pri natječajima za ove aktivnosti, vidi se i iz činjenice da bi se svaka tvrtka registirana po Zakonu u ugostiteljskoj djelatnosti (hoteli, barovi, planinski domovi, slastičarnice, caffe barovi…) bez imalo problema mogla prijaviti, a to znači vjerojatno i dobiti sredstva, kad bi, primjerice, u okviru svoje tvrtke pokrenula aktivnost paint balla, raftinga, iznajmljivanje kajaka, kanua, bicikala… Istodobno, oni koji se isključivo bave tim djelatnostima, na županijskim natječajima nemaju nikakve šanse. Čisti i klasični birokratski apsurd koji se, naravno, rješava dobrom voljom.


Proračunske mogućnosti


– Apsolutno podržavamo razvoj sportsko-rekreacijskog turizma i smatramo da je to jedan od vrlo važnih segmenata razvoja turizma u Gorskom kotaru. Ove i prošle godine financiramo taj dio putem potpora turističkim zajednicama. Nadležni Upravni odjel i nadalje će pratiti potrebe gospodarskih subjekata u svim segmentima turizma te će nastojati u narednom razdoblju predložiti Programe i za ostale potencijalne prijavitelje za područje Gorskog kotara, sukladno proračunskim mogućnostima, piše, između ostalog, u dopisu Upravnog odjela za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj.