snimio Dominik Buš
povezane vijesti
- Via Apsyrtides za 38 sati. Dvojica Slavonaca u ultramaratonskom pothvatu osvojila cresko-lošinjski arhipelag
- Košarkaški klub Cres na svečanoj skupštini uručio posebno priznanje treneru Juri Bosniću
- Najvažnija kineska i ugledna svjetska online putnička agencija Ctrip proglasila HTZ globalnim partnerom godine
CRES – Bogatom tombolom koju tradicionalno organizira Udruga umirovljenika, nakon koje je uslijedio koncert domaćih klapa Burin i Teha, zaključen je Semenj, središnja ljetna manifestacija koja tradiciju vuče još iz 16. stoljeća. Semenj, kako Cresani nazivaju sajam, nastao je oko blagdana Gospe Snježne kojoj je posvećena župna crkva, a trajao je i do tjedan dana kako bi se otočani stigli opskrbiti svime potrebnim od putujućih trgovaca, ali i zabaviti uz ulične glazbenike.
U suvremeno doba transformirao se u trodnevnu feštu kojom se obilježava vrhunac turističke sezone, a za to vrijeme cijeli se Cres pretvara u pozornicu s renesansom kao osnovnom temom svih događanja.
Stoga su i ove godine creske renesansne palače i srednjevjekovna kula uključeni u program Semnja, u njima su postavljene izložbe, a ispred njih se održavali glazbeni nastupi.
Na ulicama i trgovima stare gradske jezgre demonstrirale su se razne vještine, a mogle su se vidjeti scene iz starih vremena kao što su grupe odjevene u renesansnu odjeću ili improvizirane konobe na otvorenom u kojima se slučajni namjernici mogu okrijepiti ili zapjevati.
Posebno su bili atraktivni starinski vrtuljak za djecu i kovačnica smješteni na Consu, a ispred muzeja mogla se zaigrati gotovo zaboravljena igra trilja.
Tijekom Semnja mogle su se razgledati razne izložbe: Celestial Bojane Vuksanović u kuli, Heraldički Cres i Tri priče o palači Arsan u Creskom muzeju te Homage to Cres Nenada Martića u Palači Moise. S
vi koji su željeli više naučiti o Cresu, njegovoj povijesti i baštini, mogli su se uključiti u vođene kostimirane ture gradom i palačom Moise, te razgledati zanimljive izložbe na otvorenom posvećene orlečkom folkloru, creskom dijalektu i starim pjesmicama, a svojevrsni muzej na otvorenom čine i tradicionalne drvene barke u malom mandraću.
Sajmeni dio manifestacije organiziran je na Šetalištu 20. travnja gdje su bili postavljeni štandovi na kojima su se mogli kupiti razni autohtoni lokalni proizvodi, ali i nakit, torbe i slike od gostujućih trgovaca. Oni kreativniji i sami su se mogli okušati u radionici slikanja Craft & Wine by Crearta ili radionici filcanja mirisnih cvjetića od lavande udruge Ruta.
Posljednjeg dana Semnja podijeljeni su pehari i medalje najboljima na raznim turnirima i sportskim natjecanjima održanim uoči Semnja kao što su briškula i trešete, šah, jedrenje, košarka i udičarenje.
Svaku ljetnu manifestaciju, pa tako i ovu, prati i atraktivna glazbena ponuda pa su na raznim lokacijama nastupali Dianora Fučić, Dario Sabol i domaća skupina Versi, jazz glazbenici Vanja Čerić, Filip Flego i Boris Šaronja, svirači na mehu Mario Mužić i Toni Fučić, Edo Flego na harmonici, PachaMama Street Connection i grupa Insula, dok je glavna zvijezda ovogodišnjeg Semnja bio splitski sastav TBF.