PREMALO KIŠE

Vruće ljeto nije naštetilo opatijskoj vegetaciji. Ljeto je sušno, a oleandri vole popiti…

Aleksandra Kućel Ilić

Foto A. Kućel Ilić

Foto A. Kućel Ilić

Procjenjivati sad kolike je štete nanijela suša u opatijskim parkovima nezahvalan je posao, jer će se to znati tek ujesen



OPATIJA – Poremećaji u klimatskim prilikama uz iznimno malu količinu kiše i ekstremne temperature koje i dalje, na ispraćaju ljeta 2024. godine traju, osim što su zadali dosta problema ljudima, a kroničnim bolesnicima pogotovo, odrazili su se i na bujnu opatijsku vegetaciju koja bi bez ljudske pomoći bila bespovratno izgubljena. Zeleno bi postalo smeđe, jer u suhoj zemlji ne uspijeva gotovo ništa osim kaktusa i možda pokojeg sukulenta. Parkovi, bogati perivoji i lijepo uređene zelene površine opatijski su brend, a tijekom jednog iznimno vrućeg ljeta kakvo je bilo ovogodišnje, djelatnici tvrtke Parkovi imali su pune ruke posla i samo zahvaljujući njihovom trudu i stručnosti, dio zelenog fonda je preživio temperaturni pakao uz brojke koje su bile bliže 40 stupnjeva Celzijevih, nego li brojci 30 koja također ne označava nisu temperaturu.


Zahtjevno ljeto


Tijekom kasnoga ljeta, ruže penjačice koje rastu u drvoredu uz palme uz glavnu opatijsku prometnicu moraju se raščistiti od svih suhih listova i suhih grančica, kako bi ponovo cvale tijekom jeseni… Za vrijedne djelatnike koji po svim vremenskim uvjetima brinu da se vegetacija ne osuši, ljeto je bilo vrlo zahtjevno razdoblje, jer za ove vrste poslova ne postoji predah u klimatiziranoj sobi – sve se radi na otvorenome i to po svim vremenskim uvjetima.





Zaslužuju sve pohvale, ali i adekvatne plaće, jer se unatoč paklenim vrućinama gotovo ništa od onih najvrijednijih posađenih kultura u perivojima nije osušilo. Tijekom obilaska terena saznali smo da su sušu najteže podnijeli oleandri koji »vole popiti«, baš kao i hortenzije i brnistra, ali je, neovisno o suši, najveći problem u bolestima koje su posljednjih godina zahvatile opatijske palme koje sve više odumiru i suše se. Palme nestaju, ali ne smiju nestati i kako bi se ublažila navala nametnika uslijed kojih stradavaju, Parkovi su počeli nabavljati navodno otpornije sorte, tzv. meksičke palme. Posađene su na Slatini, kod ex hotela Zagreb, a jedna je nedavno dobila mjesto i kraj željezare na Škrbićima. Pokazalo se, kažu upućeni u problematiku, da su ove palme koje inače rastu visoko otporne na bolesti i da im nametnici najčešće ne smetaju.


Redovito zalijevanje


– Djelatnici Parkova koji cijelo ljeto provode na otvorenome zaslužuju pohvale, a radilo se po ljetnom radnom vremenu od 6 do 14 sati. Trudimo se zajedno tijekom svih ovih dana da se sve biljke kojima suša jako smeta što redovitije zalijevaju. Naime, ekstremno sušni uvjeti o kojima svi govore, mogli su nanijeti ogromne štete zelenim površinama, što bi se zapravo i dogodilo, kada 23.000 kvadrata travnjaka i zelenih površina ne bi bilo pokriveno automatskim zalijevanjem. Travnjaci prve kategorije po kojima su opatijske parkovne površine poznate inače bi bili izgorjeli, jer sunce je i sada, na ispraćaju kolovoza vrlo jako i grije velikom snagom. No bez obzira na zalijevanje, tamo gdje bude potrebno, travnjaci će se u jesenskom periodu morati obnoviti. Nastavit ćemo sa svim aktivnostima, s redovitim zalijevanjem, da se sačuva što više nasada. Minimum nam je zalijevati ručno barem dva puta tjedno, ali nekim biljkama to nije dovoljno i suhi će se dijelovi morati ukloniti kako bi se biljka uspjela obnoviti. Uglavnom, procjenjivati sad kolike je štete nanijela suša u opatijskim parkovima nezahvalan je posao, jer će se pravo stanje moći utvrditi tek kada budu počele padati uporne jesenske kiše. Tad ćemo saznati koliko je ljetni toplotni šok bio problematičan i ubojit za opatijske zelene površine. Poremećaji u klimatskim prilikama koji muče cijeli svijet puno su širi problem i situacija može izmaknuti kontroli čak i kada o svemu brinu stručnjaci, rekla je inženjerka Hermina Brajković iz opatijskih Parkova po čijim riječima je sad još uvijek prevruće za obnovu nasada palmi, te će se sa sadnjom meksičkih palmi nastaviti kad klimatske prilike budu povoljnije, a tada će ujedno biti poznato i što sve treba učiniti kako bi se sanirale posljedice ovog doista »dugog, toplog ljeta«.