Foto M. TRINAJSTIĆ
Na sreću, onaj najskuplji uređaj, 80 tisuća vrijedan ultrazvučni aparat spasio sam i to sam zahvaljujući iskustvu iz prošlih godina kad sam zbog poplave jedan takav uređaj izgubio, rekao je dr. Gržančić
povezane vijesti
KRK – Jaka kiša koja je, baš kako su prognostičari i najavljivali, na Krku padala tijekom cijele protekle noći stvorila je podosta problema na onim lokalitetima na kojima su i do sad bilježene “situacije” s oborinskim vodama, posebice u podrumskim i suterenskim dijelovima građevina put kojih se slijevaju kišne bujice. Nedvojbeno najgore stanje tijekom današnjeg jutra zatekli smo u suterenskim dijelovima krčke ispostave Doma zdravlja PGŽ gdje je u ordinacijama zubne i ginekološke medicine, a kako nam je predstavio u utvrđivanju i saniranju šteta angažirani otočni ginekolog, dr. Goran Gržančić, “vodostaj” u njegovoj ordinaciji u jednom trenu dosegao razinu od čak 75 centimetara!
– Katastrofa, što drugo reći, bilo je prvo čime nam je stanje stvari u svojoj i sujednoj zubarskoj ordinaciji opisao spomenuti liječnik napomenuvši da ovo nije prvi put da voda prodire u radni prostor Doma zdravlja kojeg unajmljuje.
Ovo je najgora situacija ali ne i prvi put da sam suočen s ovom vrstom problema. Na sreću, onaj najskuplji uređaj, 80 tisuća vrijedan ultrazvučni aparat spasio sam i to sam zahvaljujući iskustvu iz prošlih godina kad sam zbog poplave jedan takav uređaj izgubio, rekao je dr. Gržančić pokazujući nam dizalicu koju je sam dao izraditi i instalirati u svoju ordinaciju. Njome, naime, taj uređaj svakodnevno, prije odlaska s posla, podiže na visinu od preko jednog metra. Od šest tisuća kartona mojih pacijentica procjenjujem da je njih oko tisuću sad uništeno i izgubljeno, a teško mi je procijeniti bez čega sam još sve ostao jer najprije sve moramo očistiti i isušiti.
Tek tada ću se uhvatiti posla pregledavanja i utvrđivanja šteta, rekao je. S njim smo u obilasku potopljenih ordinacija zatekli i dr. Alemku Žic, voditeljicu krčkog Doma zdravlja koja nam je najavila da će već danas, a tako i u danima vikenda, svi raspoloživi resursi biti upregnuti kako bi se situacija u poplavljenim djelovima te zdravstvene ustanove čim prije vratila u kakavu takvu normalu.
Krećemo s čišćenjem nataloženog blata, izvlačenjem stvari i opreme a tijekom vikenda organizirati ćemo i postavljanje isušivača kako bi se prostroje čim prije dovele u stanje da je u njima moguće nastaviti raditi. Oboje naših sugovornika ispričali su nam i da se suterenski dio Doma zdravlja u vodi, ili bolje rečeno pod njom nađe prigodom svake ekstremnije kiše, a kakvih je posljednjih godina sve više.
Pravi problemi ovdje su krenuli pred petnaestak godina kad je u našem susjedstvu, točnije iznad Doma zdravlja, izgrađen Dječji vrtić a s njim i probijena i asfaltirana ulica Smokvik. Zemljane površine koje su do tad uspijevale upiti vodu izgradnjom objekata u tom kvartu kao i asfaltiranjem i betoniranjem partera očito su izgubile tu svoju sposobnost pa se od tad sva voda iz cijelog okruženja slijeva put naše ustanove, izgrađene u samom dnu veće udoline, prostoru koji kao sifon sad skuplja vodu iz cijelog okružja, kaže Gržančić. O svemu što se događa već sam obavijestio i nadležne u Domu zdravlja PGŽ ali i Gradu Krku jer se nešto ovdje hitno mora poduzeti, zaključio je svime čemu je svjedočio pomalo konsternirani dr. Gržančić.
Zapovjednik JVP Grada Krka, Goran Grubišić prenio nam je da su krčki vatrogasci, uglavnom na području Grada Krka i Malinske, tijekom jutarnjih sati odradili dvadesetak intervencija, uglavnom povezanih s ispumpavanjem vode iz podruma ali i uklanjanja bujicama nanesenih prepreka s cesta. – Kako je izgledalo, stanje je još relativno i dobro, ustvrdio je naglasivši da su vatrogasne intervencije obavljane uglavom na mjestima koja “posjećuju” prigodom svake veće kiše, poput poslovnih prostora u zoni kružnog toka u gradu Krku, te unutar povijesne jezgre.
Kako javlja Hina zbog snažnog oborinskog nevremena na otoku Krku vatrogasci su tijekom noći i jutra obavili 23 intervencije, doznaje se u petak od zapovjednika Javne vatrogasne postrojbe Krk Gorana Grubišića, a zbog obilne kiše u drugim dijelovima Hrvatske izdano je narančasto upozorenje.
Hrvatsku je u noći s četvrtka na petak pogodila obilna kiša u gotovo svim dijelovima zemlje, uz to praćena i grmljavinom, zbog čega je za čak pet regija, za danas izdano narančasto upozorenje. Radi se o cijeloj kontinentalnoj Hrvatskoj, Istri i Kvarneru.
Na Krku su intervencije u većini slučajeva bile crpljenja vode iz poplavljenih objekata, u dva navrata su s prometnica uklonjeni odroni zemlje i kamenja a vatrogasci su pomogli izvući i dva vozila zaglavljena u vodi, naveo je Grubišić.
Intervencije su uglavnom obavljane na području grada Krka. Trenutno je najteža situacija u predjelu Kimpi pokraj Krka, gdje podzemne vode neprestano poplavljuju područje, pa vatrogasci crpljenjem nastoje održavati razinu vode.
Prema podatcima Državnog hidrometeorološkog zavoda Hrvatske, u razdoblju od 24 sata, do 8 sati u petak, u gradu Krku je palo 168 litara kiše po četvornom metru. U tom razdoblju je na udaljenosti od samo 10 do 20 kilometara na otoku Krku, u Malinskoj izmjereno 72 litre, a u Zračnoj luci pokraj Omišlja 77 litara kiše po četvornom metru.