povezane vijesti
SENJ – Uskoro bi buduća Vjetroeletrana Vrataruša II mogla imati sve potrebne dozvole za izgradnju, a jedan od potrebnih dokumenata je Studija o utjecaju zahvata na okoliš sa studijom glavne ocjene koja je trenutno na javnoj raspravi.
Vjetroelektrana „Vrataruša II“ imat će 24 MW snage i biti smještena u području postojeće vjetroelektrane „Vrataruša I“ , koja je u pogonu od 2011.g. i ima 14 vjetroagregata ukupne snage 42 MW, a odmah nakon njene izgradnje , započelo se s pripremama projekta pod nazivom VRATARUŠA II, kojim je tada bilo obuhvaćeno preostalih osam vjetroagregata ukupne snage od 24 MW, pa bi u konačnici Vjetropark Vrataruša imao ukupnu predviđenu snagu od 66 MW.
Lokacija vjetroelektrane nalazi se u Krivom Putu, nedaleko Senja u blizini naselja Vrataruša po kojoj nosi i ime, a VE Vrataruša II obuhvaćati će izgradnju 7 vjetroagregata snage po 3,5 MW uz ograničenje jednog vjetroagregata na 3,0 MW. Izgraditi će se i servisni makadamski putevi do pozicije svakog vjetroagregata i to u pravcu širine 5,0 m, u koridoru od 10,0 m, dok se u krivinama širina povećava ovisno o tehničkim uvjetima transporta . Predviđa i izgradnju platoa, veličine pojedinog platoa cca 75 x 45 m, ukupne površine cca 3 375 m2, kao i izgradnja ukopane kabelske mreže srednjeg napona za povezivanje novo izgrađenih agregata s postojećom kabelskom srednjenaponskom mrežom s tim da će se Vrataruša II preko TS Vrataruša priključiti na 110 kV prijenosnu mrežu.
Kako se u Studiji navodi vjetroelektrane su energetska tehnologija s minimalnim učinkom na okoliš. Nema procesa izgaranja, emisije štetnih tvari, utjecaja na kvalitetu zraka ili vode, degradacije tla, a nakon završetka životnog vijeka i demontaže postrojenja ne ostaje nikakav otpad kojeg treba trajno pohraniti i koji dugoročno štetno opterećuje okoliš. Više od 90% mase vjetroagregata sastoji se od čelika, željeza, bakra, aluminija i drugih metala za koje već sada postoji visoki stupanj recikliranja.
Osnovni cilj izgradnje vjetroelektrane je maksimalna proizvodnja električne energije uz najmanji mogući utjecaj na okoliš te razumne troškove pogona i održavanja, a sama Studija donosi detalje o tom utjecaju.
Javna rasprava o Studiji trajati će 30 dana, do 19.rujna u prostoru Gradske uprave Senj, na Obali dr. F. Tuđmana 2, a javni uvid može se izvršiti svakog radnog dana u vremenu od 8 do 14 sati, te na internetskim stranicama Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. Javno izlaganje Studije upriličiti će se 5.rujna u 10 sati u prostoru gdje se održava javna rasprava.
Primjedbe, prijedlozi i mišljenja mogu se upisivati u Knjigu primjedbi na mjestu uvida ili ih pismeno dostaviti na adresu Ličko-senjska županija, Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša, Ulica dr. Franje Tuđmana 4, Gospić.