OTOČNA TRADICIJA

Uz sastav Platinum ABBA finila je i 22. Rabska fjera: Vitez Ivan Lušić slavodobitnik viteškog turnira u čast sv. Kristofora

Hrvoje Hodak

Foto H. HODAK

Foto H. HODAK



U okrilju ugodne ljetne večeri finila je još jedna Rabska fjera. I ova, 22. po redu, okupila je brojne obožavatelje srednjovjekovlja, viteških igara, rapske tradicionalne gastronomije, plemstva, građana, puka, zanatlija, zabavljača, samuraja koji su iz dalekog Japana stigli do obale otoka zatamljenog šumom, do Arbe, tadašnje i svagdašnje.


 


Slavodobitnikom viteškog turnira 22. Rabske fjere, najpreciznijim hicem iz samostrela postao je vitez Ivan Lušić, kojemu je ovo bio tek drugi službeni nastup, vitez Slaven Kladić strijelom je pogodio za drugo mjesto, a trećeplasirani na završnom turniru Fjere u čast svetkovine sv. Kristofora, zaštitnika Raba, bio je vitez Mladen Škapul.





Njih trojica primili su iz ruku kneginje rapske medalje s likom sv. Kristofora, a Ivanu Lušiću pripala je i pobjednička zlatna narukvica.


 


Uz nastup članova plesne sekcije Udruge rapskih samostreličara, koreografirani performans zastavničara iz Federazione Balestrieri Sammarinesi, borbu vitezova iz Koenigsbrunna, te gromoglasne pucnjeve Dubrovačkih trombunjera, brojne posjetitelje koji su zaposjeli rapski “Varoš” ponovno su oduševili dragi gosti iz Japana, Samuraji iz Tokija.



Po završetku turnira fjerska povorka krenula je prema Trgu Municipium Arba, gdje je nešto prije ponoći uslijedila ceremonija zatvaranja 22. Rabske fjere.


 


Fjerska tradicija koju s toliko ljubavi održavaju naši vrijedni Rabljani i mnogobrojni sudionici Fjere iz Rabu prijateljskih gradova, nastavlja oduševljavati brojne generacije turista koji se odano opetovano vraćaju na Otok Sreće. Stoga i ova svjetski hvaljena fešta godinama uspješno vodi bitku s drugim turističkim manifestacijama diljem Mediterana.


 


U ponoć prepun Grad i krcat Trg Municipium Arba argument su u korist višegodišnjeg truda i odricanja Rabljana koji uzimaju godišnje, slobodne dane ili prekidaju svoj mir i odmor da bi Fjeru učinili što boljom. Opći šušur, vjenčići, mirisi spize pa i srednjevjekovni vrtić za djecu, otvaraju široki dijapazon ideja, mogućnosti i novih sadržaja. Japanski samuraji, starovjeki Normani viđeni na ulicama Raba dobar su uvod u novi nastavak jedne, za Hrvatsku, odlično ispričane priče koja je ponukala još neke gradove i mjesta da pogase svjetla i otvore svoje “barkune” u vlastitu bogatu prošlost.



Gužva na Trgu Municipium Arba, bubnjevi, trube i povorka sudionika pred samu ponoć vodili su k vrhuncu trodnevnog slavlja. Po završetku govora gradonačelnika Nikole Grgurića, tik pred ponoć, opustio je fjerski stijeg, a pucanj topa i glasni zvuci trublji označili su kraj još jedne živopisne Fjere.


 


Polako, vraćalo se vrijeme te zastalo u sedamdesetima i osamdesetima prošlog stoljeća. Na oduševljenje poklonika Fjere i vazda popularne ABBA-e, nastupio je sastav Platinum ABBA koji je, uživljen u uloge negdašnjih švedskih ikona pop glazbe, držao u dobrom raspoloženju okupljeno mnoštvo do sitnih jutarnjih sati. Dvosatni koncert svojim je završetkom prenio tu divnu emociju na ulice Grada. Puni kafići u sitnim satima, razdragana lica ljudi, jednih odjenutih u srednjevjekovna ruha, drugih u modernu oskudnu robu, vratila su nas polako u 21. stoljeće.


 


Za nastavak dobre atmosfere uz house i dance hitove pobrinuo se rapski DJ Marino Gulić.


 


Eto finila je još jedna Fjera, a misli organizatora već su usmjerene k novoj, vjerujemo s novim, još boljim sadržajima.