Foto PGŽ
Moguće je da ćemo se po prvi put zadužiti za ozbiljniji iznos od 100 milijuna kuna, i to za objekte Zdravstvenog centra Rujevica koji ćemo probati kandidirati i za europska sredstva, dodao je Komadina.
povezane vijesti
RIJEKA – Proračun Primorsko-goranske županije za 2023. godinu bit će po prvi put iskazan u eurima i iznosit će 224 milijuna eura dok će projekcije za 2024. i 2025. godinu iznositi 210 i 211 milijuna eura. O proračunu će vijećnici Županijske skupštine raspravljati na sjednici zakazanoj za sljedeći tjedan u četvrtak, a osim proračuna za iduću godinu, na dnevnom redu naći će se i rebalans proračuna za ovu godinu koji nije prošao na posljednjoj sjednici.
– Proračun sam uputio nešto ranije, no što sam morao jer mi je namjera bila da se svima da dovoljno vremena za usuglašavanja oko proračuna u smislu prihvaćanja tog najvažnijeg dokumenata. Neprihvaćanjem ide se u proceduru novih izbora mislim da nikome nije u interesu. Proračun s projekcijama komunicira sve projekte koje smo definirali u ovom mandatnom razdoblju, a tiču se u prvom redu zdravstva, školstva i socijalne skrbi, rekao je danas župan Zlatko Komadina na redovitom tjednom susretu s novinarima. Pritom je istaknuo izgradnju kapitalnih objekata novog Zdravstvenog centra na Rujevici, ulaganja u zdravstvenu opremu za hitnu medicinu i sanitetski prijevoz, a naveo je i novu zgradu Doma zdravlja u Opatiji čija se realizacija planira u naredne dvije godine.
Od investicija u školstvu izdvojio je osnovnu školu u Marinićima te dogradnje škole u Rešetarima, Rabu i Dobrinju. Kad je riječ o socijalnoj skrbi u planu je kandidirati na europske fondove tri doma za starije osobe, domove u Delnicama, Klani i Cresu.
– Moguće je da ćemo se po prvi put zadužiti za ozbiljniji iznos od 100 milijuna kuna, i to za objekte Zdravstvenog centra Rujevica koji ćemo probati kandidirati i za europska sredstva, dodao je Komadina.
Pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo Đulija Malatestinić kazala je kako je u program cijepljenja protiv krpeljnog meningoencefalitisa na području Gorskog koatara kojeg provodi Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a u tijeku te je dosad u program uključeno 70 osoba koje zbog prirode svojeg posla borave na otvorenom. Podsjetila je kako je sredinom godine sedam osoba oboljelo i hospitalizirano zbog ove bolesti, a dvije su osobe preminule. Vrijednost ovog programa je 63 tisuća kuna.
– Utvrđeno je da je Gorski kotar postao žarište krpeljnog menigoencefalitisa. To je bio povod za izradu programa javnozdravstvene intervencije koju je izradio Zavod u cilju edukacije onih koji borave u prirodi. Naime, ova je bolest ima teške posljedice pri čemu krpelji prenose virus u ljudsko tijelo. Zaraziti se može i konzumacijom neprokuhanog mlijeka, ali i kontaktnim putem kada se pomaže životnji primjerice prilikom poroda. Zavod je u sklopu ovog programa izradio 100 plakata i 600 brošura koje su podijeljene po Gorskom kotaru dok su ciljana skupina osoba s kojom se dodatno stupilo u kontakt bile osobe koje zbog prirde posla borave u prirodi. Bolest nema lijeka osim preventivnih mjera, a jedna od učinkovitih mjera je cijepljenje koje se provodi u tri navrata. Zavod je aktivno prikupljao zaintersirane i uspješno proveo cijepljenje. Uključeno je 70 osobate se očekuje da će završnu dozu cjepiva primiti u ožujku iduće godine, objasnila je Malatestinić.