DVADESETA OBLJETNICA

Udruga “Mijau” organizira akciju sterilizacije mačaka s 50 posto popusta u Rijeci i okolici

P. N.

Foto Veterinarska ambulanta i ljekarna Ferarica Rijeka

Foto Veterinarska ambulanta i ljekarna Ferarica Rijeka



Ove godine 20 je obljetnica sterilizacije mačaka u Rijeci i okolici. Već 20 godina, Udruga “Mijau” Rijeka organizira akciju sterilizacije mačaka u suradnji sa 5 veterinarskih ambulanti u Rijeci i okolici. Akcija kreće od 8. siječnja 2024. i u nekim ambulantama će trajati sve do kraja ožujka 2024.


Cijena ovisi od ambulante do ambulante, te zahvat za ženke iznosi od 30 do 45 eura, a za mužjake od 20 do 30 eura. Zbog velikog interesa poželjno je naručiti se i rezervirati termin čim prije.


Svaka ambulanta ima različite cijene pa tako i popuste, a informacije svi građani mogu dobiti pozivom na telefon dolje navedenih veterinarskih ambulanti, te tako sami odlučiti u kojoj ambulanti žele mačku sterilizirati i usputno zakazati termin.




Upućuju se svi oni koji steriliziraju mace koje hrane, a mace žive vani, da naglase veterinaru da mačke obilježe trokutićem na desnom uhu, da se zna da su sterilizirane. Na taj način pomaže se radu Udruge na terenu jer je moguće odmah uočiti trokutić i raspoznati koje su mačke sterilizirane, a koje nisu.


Time se sprječava da mačke nepotrebno prolaze stres, hvatanje i anestezije za zahvat sterilizacije koji su već obavile, ali nisu bile obilježene. S ciljem da se pomogne građanima, ali i da se kontrolira populacija pogotovo slobodno živućih mačaka, te spriječi njihovo razmnožavanje, veći niz godina Udruga „Mijau“ organizira akcije i moli sve sugrađane da se odazovu i steriliziraju/kastriraju svoje kućne ljubimce, pa i one mace koje hrane ispred svojih kuća, a koje unatoč tome ne smatraju svojima.


Vlasnici mačaka i oni koji hrane mačke ispred svojih kuća odgovorni su za povećanje broja mačaka i ukoliko zaista žele pomoći životinjama jedini ispravni i humani način je sterilizacija ženki, ali i mužjaka zbog spolno prenosivih bolesti. Svi su odgovorni i volonteri savjetuju svim stanarima, ukoliko imaju mačke oko svoje kuće, udruživanje i sakupljanje sredstava za sterilizaciju. Mačke je Zakonom zabranjeno uklanjati i ubijati. Isto tako protuzakonito im je uskratiti hranu, vodu i stanište.


Napominje se, da Udruga „Mijau“ nema azila i ne prihvaća mačiće, kako to mnogi misle, a po Zakonu o zaštiti životinja svi oni koji su svjesno dozvolili okote svojih ljubimaca, dužni su zbrinuti legla svojih životinja ili ih sterilizirati/kastrirati. Osnovni cilj je djelovati preventivno s projektom “Uhvati, steriliziraj i vrati” koji se provodi već 20 godina po uzoru na projekte iz cijeloga svijeta.


Udruga “Mijau” moli građane Rijeke i Primorsko-goranske županije da pomognu ljubimcima na pravi način – sterilizacijom, čime se može osigurati normalan suživot čovjeka i životinje. Ukoliko netko od građana želi sterilizirati mačke koje hrani, a ne može ih uhvatiti i postoperativno brinuti o njima, jer su mačke divlje, mogu se obratiti volonterima udruge koji će im pružiti pomoć u hvatanju. Za više informacija o akciji nazovite volontere na sljedeće brojeve mobitela: 091/543 5819, 091/887 5688.


Građani i direktno mogu nazvati navedene veterinarske ambulante koje sudjeluju u akciji te se direktno naručiti za termin.


Veterinarske ambulante koje sudjeluju u akciji su:
1. Veterinarska ambulanta Ferarica d.o.o., Rijeka, Kozala 51,
dr.vet.med. Tamara Ferari Miškulin, tel: 051/514-399,
2. Veterinarska ambulanta privatne prakse „Trsat“, Rijeka, J.
Kulfaneka 4, dr.vet.med. Sanjin Polić, tel: 051/216-042
3. RiVet d.o.o., Rijeka, Istarska 15, dr.vet.med. Srećko Krešić i
dr.vet.med. Jagoda Rosović, tel: 051/ 561- 452
4. Veterinarska ambulanta Turković, Viškovo, Viškovo122/c,
dr.vet.med. Eugen Turković, tel: 051/257-571
5. Veterinarska praksa Uvodić, Čavle, Mavrinci 2, Sara Uvodić,
mag. univ. med. vet. tel: 051/564-772


Savjet Udruge „Mijau“ – Priprema mačke za zahvat i postoperativnu njegu


Svi oni koji se odluče za sterilizaciju mačke u ambulanti koju su izabrali (obavezno unaprijed dogovoriti termin), molimo da životinje na zahvat donesu natašte i to u transportnim boksovima. Sa sobom trebaju ponijeti čiste pamučne krpe ili pelene koje će veterinari staviti ispod mačke u transporter, kada maca bude operirana. Jako je važno ako transportne boksove posuđuju, da ih jako dobro operu i dezinficiraju kako bi onemogućili prijenos virusnih zaraznih bolesti mačaka. Vrlo je važno nakon operativnog zahvata prva 24 sata držati mačku u zatvorenom i prekrivenom boksu, u toplijem prostoru, a nakon 24 sata pustiti je u veći prostor i držati pod kontrolom još par dana radi končića. Za sve savjete vezano uz operaciju može se nazvati i volontere Udruge „Mijau“, kako bi i usmenim putem dobili upute i savjete.