Od idućeg proljeća

U škole stiže jedinstvena riječka izvannastavna aktivnost. Imamo sve informacije o novom kurikulu ZOO-a

Ingrid Šestan Kučić, Sanja Gašpert

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Jedinstvena riječka izvannastavna aktivnost će od školske godine 2024./2025. biti uvedena u zainteresirane osnovne škole



RIJEKA – Europsko istraživanje o pušenju, pijenju i uzimanju droga među učenicima pokazao je da hrvatski učenici puše više od svojih europskih vršnjaka, jer 29 posto njih trenutni su pušači u odnosu na 20 posto trenutnih pušača u tridesetak drugih zemalja u kojima se provodi istraživanje.


Alarmantni podaci


Zabrinjava i podatak da je od učenika koji su izjavili da su svakodnevno pušili cigarete njih 43 posto svoju prvu cigaretu zapalilo u dobi od 13 godina i ranije, a devet od deset učenika, odnosno 90 posto, pilo je alkohol u životu. Istovremeno u Hrvatskoj je 2019. godine nešto više od petine učenika, njih 22 posto, probalo neku od psihoaktivnih droga, uključujući kanabis.


Takvi alarmantni podaci bili su jedan od razloga zbog kojih je Grad Rijeka donio odluku da će od školske godine 2024./2025. u zainteresirane osnovne škole kojima je osnivač uvesti izvannastavnu aktivnost »Zdravstveni odgoj i obrazovanje« (ZOO). Za potrebe uvođenja ZOO-a riječki gradonačelnik Marko Filipović imenovao je stručnu radnu skupinu koja će izraditi kurikul, nastavne i ostale materijale za učenike i učitelje provoditelje od 5. do 8. razreda, koji će ujedno biti prvi hrvatski osnovci s mogućnošću pohađanja takve izvannastavne aktivnosti.




U Odjelu gradske uprave za odgoj i školstvo ističu da rad na programu Zdravstvenog odgoja i obrazovanja započinje po imenovanju stručne radne skupine, a završetak je planiran u proljeće iduće godine.


– Namjera je programom obuhvatiti učenike viših razreda osnovnih škola, a o načinu biranja škola za pilot-fazu projekta treba sačekati rezultate analize stanja u riječkim osnovnim školama koja je trenutno u tijeku te imati na umu da će se čitav proces, osim na temelju analize stanja i potreba, odvijati u dogovoru i planiranju s angažiranim stručnjacima i stručnjakinjama te, naravno, bazirati na načelu dobrovoljnog uključivanja škola i učenika, kažu u Odjelu. Radi se o inicijativi koja je potaknuta istim razlozima zbog kojih je Grad Rijeka samostalno pristupio uvođenju Građanskog odgoja i obrazovanja u svoje škole, a to je izostanak sustavnog uvođenja učenja važnih za život u sve hrvatske škole. Zdravlje i mentalno zdravlje u Hrvatskoj obuhvaćeni su dvjema od sedam međupredmetnih tema. Riječ je o temi »Osobni i socijalni razvoj«, koja se bavi temom sprječavanja nasilja i vršnjačkog nasilja te o međupredmetnoj temi »Zdravlje«, koja uključuje mentalno zdravlje.


Za dobrobit djece


No, u Gradu ističu da način provedbe međupredmetnih tema ovisi o pojedinačnim školama i individualnim aspiracijama i motivaciji pojedinih učitelja i ne postoji nikakav oblik vrednovanja ili evaluacije naučenog, što dovodi u pitanje kvalitetu same provedbe te da u 21. stoljeću odgojno-obrazovni sustav treba nadilaziti usko sektorske ciljeve kao što su akademska postignuća. Uz to, treba aktivno doprinijeti zdravlju i dobrobiti djece i mladih čije su potrebe mentalnog, fizičkog i reproduktivnog zdravlja sve evidentnije i zahtjevnije.


U posljednjih nekoliko godina Grad Rijeka je kao autor Građanskog odgoja i obrazovanja materijale za provedbu te izvannastavne aktivnosti besplatno ustupio osnivačima škola diljem Hrvatske, a sličan je plan i s programom Zdravstvenog odgoja.


– Što se tiče ustupanja programa, Grad Rijeka je i u ovom slučaju otvoren za razgovor o svakoj suradnji koja može doprinijeti unapređenju odgojno-obrazovnog sustava te, kao i do sada, iskustvom stečenim u praksi stojimo na raspolaganju svim zainteresiranim partnerima, najavljuju u Odjelu.