EDUKACIJA

U sklopu Matejne Udruženje obrtnika predstavilo osnovcima tajne svojih zanata

Ingrid Šestan Kučić

Snimio Milan ĐEKIĆ

Snimio Milan ĐEKIĆ

Učenici sedmih i osmih razreda OŠ Klana i OŠ »Sveti Matej« Viškovo iz prve su ruke mogli saznati kako izgleda imati obrt, bio on krojački, mesarski, kozmetičarski, bravarski, ugostiteljski ili neki drugi



 


VIŠKOVO – Kako izgleda imati krojački, mesarski, kozmetičarski, bravarski ili ugostiteljski obrt jučer su iz prve ruke saznali učenici sedmih i osmih razreda OŠ Klana i OŠ »Sveti Matej« Viškovo, a sve tajne obrtničkog života otkrili su im sami obrtnici. Prvi put u sklopu Matejne Udruženje obrtnika Viškovo, Kastav, Klana i Jelenje odlučilo je budućim srednjoškolcima predstaviti svijet obrtništva, a sve zbog nedostatka radne snage, kako kod samih obrtnika tako i općenito.


Promjena trendova


Iako je posljednjih desetak godina među osmašima vladao trend bijega od obrtništva, Ana Begić iz Udruženja kaže da se to u posljednje vrijeme mijenja.




– Do jučer su sva djeca išla u ekonomske škole, pa imamo gomilu ekonomista koji ne znaju što bi i nemaju afiniteta za taj posao. Sve se više djece odlučuje za obrtništvo, jer vide da je biti obrtnik jednako lagano i teško kao što je to raditi za nekog drugog. Dapače, puno je ljepše raditi za sebe, upravljati svojim novcem i vremenom. Tko god osjeća kreativu i želi nešto napraviti, odlučit će se za obrtničko zanimanje. Posljednjih je nekoliko godina veliko zanimanje za upis u programe obrazovanja za frizerke i kozmetičarke, jer to su poslovi koji su razvijeni i pružaju lagodan život – objašnjava Begić.



Dodajući kako Udruženje već godinama obilazi škole te učenicima predstavlja film »Što ću radit u životu«, snimljen upravo u svrhu promicanja obrtničkih zanimanja, Begić kaže kako je intencija da jučerašnji događaj, koji omogućuje direktan susret obrtnika i učenika, postane tradicionalan.


– Prvi put obrtništvo predstavljamo na ovakav način. Ove godine odlučili smo se u sklopu Matejne okupiti obrtnike koji su voljni djeci pokazati što je očekuje u budućnosti te kako bi joj olakšali odluku odabira škole. Učenici imaju priliku osobno porazgovarati s obrtnikom o zanimanju koje ih interesira. Ideja je da idućeg proljeća organiziramo sličnu manifestaciju s puno većim brojem obrtnika – ističe Begić.


Digitalno doba


Među obrtnicima koji su osnovcima otkrili tajne zanata jučer je bio i Dejan Čučković. Predstavljajući svoj obrt, objasnio je da je biti mesar zanimljivo, kreativno i dobro plaćeno, ali i teško zanimanje.


– Već nekih petnaest godina nema interesa učenika za to zanimanje i sve je gore i gore, jer djeca nisu zainteresirana. Međutim, nije problem u djeci, nego u cijelom društvu, koje ima pogrešnu percepciju zanimanja mesar. Neki mesari su sami krivi za to, stvorili su takvu percepciju. Osim toga, živimo u vremenu koje je okruženo trgovačkim centrima i naše zanimanje jednostavno izumire. Pitanje je kako učeniku od 14 ili 15 godina objasniti da se školuje za mesara.



To je gotovo nemoguće. Kad sam ja bio te dobi, mislio sam da ću biti nogometaš, o tome sam sanjao, a ne o tome da ću biti mesar. Stvar je u percepciji obitelji. Sva obrtnička zanimanja smatraju se manje vrijednima, ali svi plivaju u poslu i dobro naplaćuju svoje usluge. Svi se nađemo u situaciji da nam treba usluga obrtnika, a svi bi htjeli sjediti u nekom uredu, pogotovo u današnje digitalno doba. Međutim, u razvijenim zemljama obrtnička su zanimanja prepoznata. Pogotovo kada se radi o hrani, gdje obrtnik može stvoriti svoj proizvod i predstaviti ga te ga dobro naplatiti. Sviđa mi se ideja da se učenicima predstave obrtnici i ono što rade. Obrtnik ovisi sam o sebi, o svojim kvalitetama i tu je bitna motivacija – objašnjava Čučković.


Ništa bolja situacija, kaže Zlata Bezjak iz konobe »Kume«, nije ni u ugostiteljstvu.


Postavljanje stola


– Današnja stvarnost je problem nalaženja radnika. Djeca imaju sve manje želje odlučiti se za ugostiteljsko zanimanje konobara ili kuhara. Kuhar im je malo interesantnije, jer to zanimanje ima veću medijsku pozornost – navodi Bezjak.


Ona je jučer viškovskim i klanjskim učenicima predstavila kulturu postavljanja stola, uputila ih je u pravilnu upotrebu pribora za jelo, čaša, ali i kako otvoriti butelju vina. Međutim, nisu osnovci samo to naučili, jer zahvaljujući Jasminki Blečić i njezinu »OK designu«, otkrili su kako od komada materijala nastaje odjevni predmet, ali i kako izgledaju haljine s modne revije »Riječke stepenice«. Krojača je, kaže Blečić, sve manje, no pomaka ipak ima.



– Posljednjih godina nije bilo previše interesa za smjer krojača. Prije dvije godine to je zanimanje preusmjereno na dizajn i povećao se interes učenika. Očito učenici drukčije percipiraju što znači krojač, a što dizajner. Međutim, ta dva zanimanja su blisko povezana. Najbolje je kada je osoba kompletna, kada zna i krojenje i dizajn – zaključuje Blečić.


Šivanje na mašini


Predstavljanju obrtnika jučer se odazvala i Srednja škola za trgovinu i modni dizajn, a kako to izgleda školovati se za obrtničko zanimanje, osnovcima su predstavile srednjoškolke Nensi Simčić i Klara Hajduković. Obje su buduće modne dizajnerice, učenice trećeg razreda. Kako objašnjava Klara, upisala je taj program jer ju je zanimao.


– Voljela bih se time u budućnosti baviti, ali i nastaviti školovanje. Budućim učenicima smo šivanjem na mašini predstavili naše buduće zanimanje – navodi Klara.


Kao ona, i Nensi se odlučila za program koji ju zanima.


– Upisala sam to zanimanje jer volim crtati i zanima me moda. Zadovoljna sam odabirom. Ono što sam očekivala, to sam i dobila. Planiram i nastavak školovanja – ističe Nensi.


Nensi Simčić i Klara Hajduković