DOM KULTURE

U Senju održana javna tribina o pravilnom zbrinjavanju otpada

Dorotea Prpić



SENJ- Ispravno postupanje s otpadom općenito, odvajanje otpada, u koje spremnike koji otpad odložiti, koliko se puta spremnici odvoze, otpad za recikliranje, kružna ekonomija,….i niz drugih tema vezanih za pravilno zbrinjavanje otpada mogli su čuti građani Senja na javnoj tribini o otpadu održanom u senjskom Domu kulture, a zajednički su ju organizirali Udruga za promicanje ekološke proizvodnje hrane, zaštite okoliša i održivog razvoja „Eko“ Zadar, Ustanova za razvoj Grada Senja, Grad Senj i Gradsko komunalno društvo Senj, a nakon tribine održane su i edukativne radionice.


Ove aktivnosti održane su u sklopu projekta naziva „Izobrazno-informativne aktivnosti o gospodarenju otpadom u okviru kružnog gospodarstva na području Grada Senja“ nositelj kojeg je Grad Senj. Ukupna vrijednost projekta je 15.055 EUR od čega Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost financira 60%, a Grad Senj ostatak.


„ Na ovu temu pravilnog zbrinjavanja otpada izradili smo letak na hrvatskom i engleskom jeziku, te vrlo opširnu e-brošuru . Danas kada ispred naših spremnika razmišljamo što ćemo gdje odložiti to nije samo naš odabir spremnika, to je naš odabir svijeta kojeg ostavljamo za sobom. Tolike priče o otpadu nisu samo radi toga što je Europska unija donijela neke zakonske akte i planove, ili što nam je netko rekao da moramo. To moraju biti naši današnji civilizacijski dosezi, a mi u Hrvatskoj danas živimo na tzv.ekološki dug. To znači da 7 mjeseci trošimo resurse koji ne pripadaju nama nego budućim generacijama. Svijet globalno tako na dug živi 5 mjeseci.




Ajmo probati smanjiti taj naš ekološki dug na način da se što više sekundarnih sirovina ponovno vrati u proizvodni proces i da koliko god je moguće, svakim danom malo po malo radimo da naša linearna ekonomija što prije postane cirkularna. Kad pravilno razvrstamo otpad mi zapravo pomažemo našem komunalnom poduzeću i onima koji se tim otpadom bave da izdvoje korisne sirovine i vrate ih u proizvodnju. Zato pozivam da se što manje koristiti ono što se ne može vratiti u proizvodni proces, tu govorimo o plastici za jednokratnu upotrebu, plastičnom priboru za jelo, raznoj tanašnoj plastičnoj ambalaži, vrećicama od grickalica, bombona i slično, to se više kasnije nigdje ne može koristiti . Jedina plastika koja se kasnije može koristiti je visokokvalitetna plastika. Znamo da se u tržišnoj ekonomiji proizvodi ono što se prodaje i svaki put kada odemo u trgovinu mi svojim odabirom proizvoda utječemo na to što će se proizvoditi.“ rekla je Ines Rogoznica iz Udruge EKO Zadar.


„Grad Senj je u protekle tri godine uz suradnju sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uložio znatna sredstva kako bi se uveo kvalitetan sustav odvojenog odlaganja otpada. Naše odlagalište u Svetom Jurju polako se bliži kraju upotrebe, ubrzo na njemu više neće biti moguće odlaganje i otpad će se morati voziti u Centar za gospodarenje otpadom Marišćina. Što količina otpada koja će se tako daleko voziti bude manja, odnosno što se više otpad odvaja i troškovi prijevoza biti će manji. Ova tribina je samo jedna od aktivnosti u nizu koja ima za cilj našim građanima približili način i sustav odvojenog prikupljanja otpada, a sve s ciljem da povećamo količinu prikupljenog otpada za reciklažu.“ kazao je pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Grada Senja Jure Tomljanović.


„Ova tribina je hvale vrijedna i vjerujem da će ih biti i još. Većina građana ugrađene polupodzemne spremnike za otpad koristi ispravno, ali izvjestan broj njih je neodgovoran i otpad odlažu izvan spremnika. Zato apeliram na građane i ugostitelje da ne ostavljaju smeće izvan spremnika jer uz ovoliko visoke temperature dolazi do neugodnih mirisa. Jedno otvaranje spremnika korisnike košta 27 centi što je odista minimalna cijena. Uz to, apeliram na građane da ne ostavljaju glomazni otpad na javnim površinama.


Vjerujem da su sve to početne teškoće i da će u konačnici svi građani sa otpadom odgovorno postupati .Kao pun pogodak pokazao se je i nedavno uveden otkup plastične ambalaže u našem reciklažnom dvorištu, uz otkupnu naknadu od 7 centi po komadu koja se odmah i isplaćuje. Ovo je i prilika da pohvalim sve zaposlenike u GKD Senj, posebno u Čistoći.Radimo i prije i poslije podne i to svaki dan. Cilj nam je da imamo čist grad, ali za to trebamo i suradnju građana.“ kazala je direktorica GKD Senj Snježa Tomljanović.


U okviru ovog projekta koji za cilj ima edukaciju građana na Radio Senju se emitira i spot na temu pravilnog odvajanja otpada. Uz to, održane su i radionice za osnovnoškolce i vrtićarce koje će se nastaviti i ubuduće, a na temu pravilnog postupanja sa otpadom i njegovim odvajanjem uskoro kreće i posebna emisija na senjskom radiju.