EU DAN NA CRESU

U pripremi više od 310 otočnih projekata “teških” pet milijardi

Walter Salković

Održan skup o mogućnostima ulaganja u otoke



Velik broj predstavnika javnih ustanova, gospodarstva i civilnog sektora sa svih kvarnerskih otoka sudjelovao je na konferenciji »EU dan na Cresu – mogućnosti ulaganja u budućnost otoka« koju je u palači Moise organizirala Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije.


Na konferenciji su predstavljeni potencijalni projekti s područja otoka i mogućnosti njihovog financiranja europskim sredstvima, a prije svega se radi o ulaganjima u turizam, gospodarstvo, zdravlje, obrazovanje te zelena i pametna rješenja.


Uvodno su se sudionicima skupa obratili ravnatelj Regionalne razvojne agencije Vedran Kružić, gradonačelnik Cresa Marin Gregorović, zamjenica župana Marina Medarić i državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU-a Spomenka Đurić.




– Nakon dvije godine COVID-19 željeli smo organizirati jedno ovakvo druženje jer nam je to nedostajalo, ali i zbog toga što toliko ideja frca na različitim forumima vezano za mogućnosti financiranja. Smisao ovakvih događaja je umrežavanje i razmjena informacija, ali ovo je i prigoda za pronalaženje odgovora na važna pitanja za otočane kao što su demografija, bolja radna mjesta, povezanost, očuvanje okoliša i drugih vrijednosti otoka, rekao je na početku ravnatelj Kružić, istaknuvši da su u Primorsko-goranskoj županiji upravo otoci generatori razvoja, primjer u komunalnim uslugama i kvaliteti života.


Umjetni mastodonti


Dobrodošlicu je okupljenima izrazio gradonačelnik Marin Gregorović koji je u svom uvodnom obraćanju naglasio dvije teme – korištenje pametnih rješenja u upravljanju otocima i problem spajanja vodouslužnih područja.


– Koliko god imamo dobru suradnju s Ministarstvom regionalnog razvoja u kojem rade divni ljudi koji prepoznaju otočne probleme i prilike, s druge strane spajanjem vodouslužnih područja stvaraju se umjetni mastodonti kojima se otočane stavlja u podređeni položaj, istaknuo je Gregorović.


Foto Walter Salković


Zamjenica župana Marina Medarić navela je niz statističkih podataka koji pokazuju važnost otoka za sadašnje gospodarstvo županije i cijele Hrvatske, ali i za njihov budući razvoj.


– Otoci su suočeni s brojnim problemima i izazovima, pa je njihova budućnost izuzetno važna tema. Na otocima naše županije u pripremi je više od 310 projekata za višegodišnju financijsku perspektivu od 2021. do 2027. godine, čija ukupna vrijednost prelazi pet milijardi kuna.


Kao prioriteti se ističu pametno i održivo upravljanje otočnim resursima i okolišem, borba protiv klimatskih promjena, održivi razvoj otočnog gospodarstva, pametna mobilnost i povezanost, poboljšanje kvalitete života razvojem infrastrukture te podrška stanogradnji, nabrojala je dožupanica Medarić.


Tri panela


– Hrvatska je jedina europska zemlja uz Finsku koja je prepoznala važnost otočnog područja i ima zakonski okvir kojim se regulira briga o tom području. Mi smo u ministarstvu svjesni svih problema, poteškoća i izazova s kojima se otočani svakodnevno suočavaju, ali moramo biti još inovativniji, konstruktivniji i pažljiviji u slušanju i prepoznavanju svih vaših potreba.


Kao članici EU-a na raspolaganju su nam značajna sredstva, pa je trenutno u finalnoj fazi izrada integriranog teritorijalnog programa u okviru programskog paketa za razdoblje 2021.-2027. u kojem će po prvi put posebna alokacija biti namijenjena za razvoj otoka, rekla je državna tajnica Spomenka Đurić.


Spomenka Đurić / Foto Walter Salković


Rad konferencije nastavljen je panel-raspravama. U prvoj su sudjelovali Natali Komen Bujas iz Hrvatske udruge poslodavaca, Nedo Pinezić, osnivač Zajednice obiteljskog turizma HGK-a, te direktori turističkih zajednica Malog Lošinja i Raba Dalibor Cvitković i Ivana Matušan, a razgovarali su o ulaganjima u sektore turizma i gospodarstva na kvarnerskim otocima.


Tema druge panel- rasprave bila je »Otoci zdravlja i visoke kvalitete života – projekti u pripremi i potencijalni izvori financiranja«, a sudjelovali su Nataša Jakominić Marot sa Sveučilišta u Rijeci, Vladimir Mozetić, predsjednik Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera, Renata Žugić, ravnateljica Lječilišta Veli Lošinj te Dominik Paparić, ravnatelj Uprave za otoke Ministarstva regionalnog razvoja.


Na trećem panelu pod nazivom »Pametni i održivi otoci te predstavljanje projekta Pametno i zeleno naselje« govorili su Ugo Toić iz Energetske zadruge Apsyrtides, Damir Juričić, zamjenik predstojnika Centra za podršku pametnim i održivim gradovima Sveučilišta u Rijeci, Dejan Kosić iz tvrtke Ponikve eko otok Krk te Darko Jardas iz Regionalne energetske agencije Kvarner.