INFLUENCA

U PGŽ-u 10 hospitaliziranih nije neuobičajeno, stariji građanin prva je žrtva gripe

Barbara Čalušić

Foto NZJZ

Foto NZJZ

Gripu treba odležati, u pravilu od pet do sedam dana, te se ne prerano vraćati svakodnevnim aktivnostima. Liječi se simptomatski, nipošto uzimanjem antibiotika koji ne liječe bolest



Muškarac u dobi od 81 godine prva je žrtva gripe u ovoj godini u Primorsko-goranskoj županiji. Kako kaže voditeljica Odjela za epidemiologiju u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Andrea Petaros Šuran, radi se o osobi koja je imala i druge popratne bolesti.


– Zasad prva preminula osoba u ovogodišnjoj sezoni gripe muškarac je u dobi od 81 godine koji je uz gripu, imao i druge komorbiditete. Iz njegove medicinske dokumentacije nije vidljivo da je bio cijepljen, kaže Petaros Šuran.


Prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, u proteklom je tjednu u Kliničkom bolničkom centru Rijeka zbog gripe hospitalizirano deset osoba. Pacijenti su liječeni u jedinici intenzivnog liječenja, na Zavodu za pulmologiju, Klinici za infektivne bolesti i Klinici za pedijatriju.


Skijaški tjedan




Broj novooboljelih od gripe u proteklom tjednu, koji je ujedno i rezultat hrvatskog skijaškog tjedna koji već tradicionalno pogoduje širenju ove bolesti, u PGŽ-u iznosi 292 što je za gotovo stotinu više no što ih je zabilježeno u tjednu ranije kad je novih slučajeva gripe u našoj županiji evidentirano 198.


– Hospitalizacije zbog gripe dosta su česte u ovo doba godine tako da brojka od deset hospitaliziranih nije neuobičajena. Da, najčešće i najviše zastupljena skupina među zaraženima su predškolska i školska djeca, koja nerijetko imaju slike koje karakterizira visoka temperatura do 40 stupnjeva i opća slabost, kad dijete klone, ne jede i stalno spava. Ako takva klinička slika traje više od pet dana, svakako treba reagirati i otići na pregled jer može doći do raznih komplikacija počevši od upale pluća, poručuje Petaros Šuran.


Predstojnica Klinike za pedijatriju u KBC-u Rijeka prof. dr. Iva Bilić Čače potvrđuje kako hospitalizacija djece zbog gripe ima, no zasad se ne događa ništa neuobičajeno. Osim gripe, hitna ambulanta Klinike za pedijatriju ovih je dana puna djece s raznim respiratornim virozama, koje nisu nužno gripa.


– Konkretno, kad je riječ o gripi, u protekla dva tjedna u našoj je hitnoj ambulanti potvrđeno 13 slučajeva gripe. Od toga je na bolničkom liječenju zadržano troje djece. Dvoje djece zadržano je zbog iscrpljenosti i potrebe za rehidracijom, dok je jedno dijete zadržno zbog komplikacije. Komplikacija je bila bakterijska i izliječena je, a dijete kao i preostalo dvoje djece već je otpušteno kući, pojašnjava Bilić Čače.


Rana pojava


Ukupno je u Hrvatskoj zaključno s drugim tjednom siječnja od gripe oboljelo 2.800 osoba. Najviše je zaraženih među predškolcima, a najmanje među starijima od 65 godina što je i očekivano, budući da se starija populacija najčešće cijepi protiv gripe, ali i najmanje kreće u većim kolektivima.


Kako kaže voditeljica Odjela epidemiologije u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Petaros Šuran gripa ove godine ima kliničku sliku koja ne odstupa od uobičajene. Ono po čemu se ova sezona gripe izdvaja od prethodnih je rana pojava gripe tipa B koja se već u siječnju po pojavnosti izjednačila s tipom A gdje je najzastupljeniji oblik H1N1. Gripa tip B najčešće se javlja u drugom dijelu sezonske epidemije i na samom kraju.


– Ovisno o danu dnevno potvrdimo i do 50 posto slučajeva gripe tipa B. Može se reći da u ovom trenutku u jednom danu potvrdimo između 50 i 70 posto slučajeva gripe tipa A i od 30 do 50 posto slučajeva gripe tipa B. U svakom slučaju gripe tipa B, koja je nemoguće razlikovati od gripe tipa A po simptomima, puno je više nego inače u ovo doba godine. Također, valja naglasiti da porast tjednog broja slučajeva očekujemo barem sljedeća dva, tri tjedna odnosno do kraja mjeseca, dok se eventualnom padu broja oboljelih od gripe možemo nadati u drugoj polovini veljače, ističe Petaros Šuran.