EKUMENA

U Lovranu otvoreni Mediteranski teološki susreti u organizaciji Riječke nadbiskupije

Mirjana Grce

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ovogodišnji skup posvećen je temi "Crkva ili sekta: između otvorenosti i ekskluzivnosti"



U Domu pastoralnih susreta u Lovranu danas su otvoreni Mediteranski teološki susreti, ekumenski program za studente teologije iz Hrvatske i regije – sedmodnevni skup, kojeg drugu godinu za redom organizira Riječka nadbiskupija.


Ovogodišnji skup posvećen je temi “Crkva ili sekta: između otvorenosti i ekskluzivnosti”, i na njemu se okupilo petero predavača, uglednih teologa te četrdeset studenata teologije, protestanata, pravoslavaca i katolika iz Hrvatske, BiH, Slovenije, Sjeverne Makedonije i Srbije, kao i predstavnici više kršćanskih crkava iz Rijeke te više riječkih svećenika.


Foto Marko Gracin




Riječki nadbiskup Mate Uzinić, koji je inicijator tih skupova još iz vremena dok je bio dubrovački biskup, susret je otvorio pozdravnim govorom, analizirajući i sam temu skupa.


Crkva slušanja


– Želio bih da u tjednu koji započinjemo zajedno promišljamo kakva smo Crkva ili kakve smo crkve, i kakva Crkva i kakve crkve želimo biti?


Je li evanđelje koje navještamo samo za odabrane ili je za sve? Služi li ono izdvajanju od svijeta ili uranjanju u svijet, noseći sve njegove boli, tuge, žalosti i radosti?


Je li evanđelje oružje koje koristimo protiv bezbožnoga svijeta ili je ono pak Radosna vijest koja mijenja i nas i svijet s ciljem suradnje, solidarnosti i međusobne ljubavi, s ciljem utjelovljenja Radosne vijesti u naša društva i zajednice?


Što Crkvu čini Crkvom, a što Crkvu čini sektom? Papa Franjo poziva nas da gradimo sinodalnu Crkvu, “Crkvu slušanja”. To je Crkva u kojoj svatko ima što naučiti dok se uzajamno slušamo i slušamo Duha Svetoga, Duha istine, poručio je nadbiskup Uzinić.



Prethodno je među ostalim tumačio da se odgovor na pitanje: otvorenost ili ekskluzivnost Crkve, nalazi u Drugom vatikanskom koncilu, u otvorenosti Crkve svijetu i drugima; da dilema o otvorenosti ili zatvorenosti, odnosno ekskluzivnosti, “ovisi o tome kakvog Krista smo upoznali i kakvog Krista želimo propovijedati”.


Izdvojio je uz ostalo da Koncil govori o Kristu koji diskretno hoda na putu učenika u Emaus kao suputnik, “Krist koji onome koji vjeruje pobuđuje čežnju da ga nikad više ne izgubi.


No istodobno i čežnju da i prema onima koji još ne vjeruju ne ostaje ravnodušan i da ih ne odbaci, da se pred njima ne zatvori već da bude otvoren.”



– Način na koji razumijevamo Crkvu odražava se i na definiranje drugih naših relacija. O tome ovisi odnos prema drugim kršćanskim konfesijama, odnosno prihvaćamo li ili ne prihvaćamo ekumenizam; njegujemo li ili ne odnose s drugim religijama; koji stav imamo prema misijama i tako dalje, rekao je nadbiskup Uzinić.


Predavanja


Prvo predavanje na skupu je održao poznati teolog dominikanac Timothy Radcliffe iz Oxforda, bivši poglavar Dominikanskog reda, a izlagao je o temi “Koliko bi katolicizam trebao tvrditi da je univerzalan?”. Složenim temama bavit će se još troje predavača.



Pravoslavni teolog Davor Džalto, profesor religije i demokracije na Odjelu za Studij istočnog kršćanstva na University College u Stockholmu održat će predavanje na temu “Granice Crkve (ili, što znači vjerovati u jednu, katoličku i apostolsku Crkvu?)”.


Jadranka Rebeka Anić, školska sestra franjevka i znanstvena savjetnica na Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar predavati će o temi “Dobri plodovi od kojih ‘trnu zubi’. Sektaški karakter novih duhovnih zajednica i zlostavljanje”.


Predavanjem o temi “Katolicitet Crkve i različitost crkava”, Susrete će zaključiti Hans-Peter Grosshans, profesor sustavne teologije i ravnatelj Instituta za ekumensku teologiju na Evangeličkom Teološkom Fakultetu Sveučilišta u Münsteru.



Ovogodišnji Mediteranski teološki susreti obilježeni su i aktualnom temom sinodalnosti, što je u svojem uvodnom izlaganju naznačio nadbiskup Uzinić.


Isusovac James Martin, jedan od urednika časopisa America i savjetnik Vatikanskog tajništva za komunikacije, sudionicima skupa održat će online predavanje na temu: “Isus poseže prema marginama: što vidimo u evanđeljima?”.


Papa Franjo je nedavno Martina imenovao članom XVI. opće redovne skupštine Biskupske sinode, koja će se u listopadu održati u Rimu, a na toj će skupštini sudjelovati i dominikanac Radcliffe, kao duhovni savjetnik.


I na ovogodišnjim Susretima, studenti uz predavanja sudjeluju i u radionicama tematski povezanima s predavanjima i ovogodišnjom temom Susreta.


Zbornik “Teologija u dijalogu”


Dio programa skupa je posjet njegovih sudionika riječkom tranzitnom punktu za migrante, gdje će ih predstavnici Isusovačke službe za izbjeglice (JRS) i volonteri upoznati sa svojim radom.



K tome, sutra će u 20 sati u Nadbiskupskom domu u Rijeci biti održati tribina na temu lovranskog skupa, na kojoj će sudjelovati svi predavači na Susretima.


Posljednjeg dana skupa, 21. srpnja u Pastoralnom centru u Lovranu u 20 sati će biti predstavljena “Teologija u dijalogu”, zbornik radova s dviju prethodnih Ljetnih škola teologije u Dubrovniku (2019., 2021.) i lanjskih Mediteranskih teoloških susreta u Lovranu, u izdanju Dubrovačke biskupije, Riječke nadbiskupije i Kršćanske sadašnjosti.