Foto Marinko Krmpotić
Riječ je o ratraku širine dva metra i težine 800 kg, stroju koji je idealan za uređenje sanjkaške staze Jezero, kao i nekoliko skijaško-trkačkih staza
povezane vijesti
Bude li predstojeća zima na goranskom području baš onakva kakva bi trebala biti, u Lokvama će se moći uživati na uređenoj sanjkaškoj stazi Jezero te na pet različitih skijaško-trkačkih staza.
Sve će to biti moguće zahvaljujući novom ratraku koji je u Lokve stigao iz Slovenije i predstavljen je javnosti.
Načelnik Lokava Toni Štimac napomenuo je kako se radi o stroju vrijednom 450. 000 kuna koji je u znatnoj mjeri kupljen iz sredstava županijskog proračuna, točnije onog dijela namijenjenog realizaciji projekta izgradnje i uređenja mreže malih goranskih sanjkališta:
Što sve planiraju u Lokvama
“Riječ je o ratraku širine dva metra i težine 800 kg, stroju koji je idealan za uređenje naše sanjkaške staze Jezero, kao i nekoliko skijaško-trkačkih staza.
One duge tri kilometra koja uz Lokvarku ide do sanjkalište Jezero te jedne u Golubinjaku kao i jedne kružne staza na nogometnom igralištu u Lokvama.
Uz uređenje sanjkaške i skijaških staza koristit ćemo ga ljeti i za neke poslove poput malčiranja, košnje i uređenje travnatih površina pa će nam biti koristan i van zimske sezone.
Od 450.000 kuna potrebnih za kupnju ovog stroja PGŽ je osigurala 350.000 kuna, a mi ostatak.
Budući da će po goranskoj lokalnoj samoupravi biti izdvojeno oko 750. 000 kuna, mi ćemo u narednom razdoblju. možda već i 2022. godine, pokušati iskoristii i preostalih nama namijenjenih 300.000 kuna i to najvjerojatnije za kupnju sanjki, a možda i za uređenje rasvjete uz stazu, odnosno postavljanje jedne manje žičare koja bi podigla kvalitetu sanjkališa jer bi se dio uspona sanjkaša nakon spuštanja riješio tom malom žičarom”, rekao je Štimac.
Najavio je kako će probni rad ratraka javnosti biti predstavljen čim padne dovoljna količina snijega za njegov rad.
Ulaganja PGŽ
Primopredaji ratraka u ime Primorsko-goranske županije nazočio je dožupan Petar Mamula koji je, govoreći o projektu mreže malih goranskih sanjkališta, rekao:
“Ove godine pravo na korištenje po 750.000 kuna dobile su Lokve i Mrkopalj koji su bili najbrži na natječaju, a do kraja mandata te svote bit će na raspolaganju i ostalim goranskim lokalnim samoupravama, pri čemu je zamišljen ritam od dvije lokalne samouprave po godini.
No, to je, naravno, moguće mijenjati ako se za to steknu uvjeti, a mi bismo u Županiji voljeli da nam se pridruže i ostali, posebno državne instituicije, ponajprije kroz Zakon o brdsko-planinskom području koji je i dalje samo mrtvo slovo na papiru”, rekao je dožupan Petar Mamula.
Mali, ali jaki ratrak
Isporučitelj ovog malog ali jakog ratraka je slovenska firma Fe-S-ing d.o.o. čiji je vlasnik Sebastjan Feltrin rekao kako je velika prednost ovog ratraka to što su ratraci obično teški dvije do tri tone i baš zbog te težine potrebno im je 40-50 cm snijega:
“Ovaj naš ratrak, prvi takve vrste, već je aktivan na 10 cm snijega što je za prilike ovdje idealno. Uz to je višenamjenski i može preko ljeta iz ratraka biti pretvoren u stroj za radove na polju”, rekao je Feltrin.
Ističe kako je ovo već osma vrsta ratraka koju proizvodi ova slovenska firma, a baš ovaj isporučen Lokvama prvi je kojeg su prodali u Hrvatsku.