DOBRA POSJETA

Turisti Rijeku vole – zimi. Grad na Rječini u prva tri mjeseca ima zapažene turističke rezultate

Alenka Juričić Bukarica

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

S nešto manje od 80.000 stranih i domaćih noćenja od početka godine do kraja ožujka ušla je među destinacije koje u zimskim mjesecima bilježe najveću posjećenost, pokazuju podaci HTZ-a



RIJEKA – Rijeka je u prva tri mjeseca bila deveta destinacija po posjećenosti u Hrvatskoj. Naime, s nešto manje od 80.000 stranih i domaćih noćenja od početka godine do kraja ožujka ušla je među destinacije koje u zimskim mjesecima bilježe najveću posjećenost, s time da je Umag, koji je na ljestvici ispred Rijeke, imao manje posjetitelja, ali više ostvarenih noćenja, pokazuju podaci Hrvatske turističke zajednice (HTZ). Zanimljivo je kako je Rijeka u tom periodu imala noćenja stranih turista koliko primjerice i Zadar te je po stranim noćenjima također u ovom zimskom periodu bila na osmom mjestu. Isto mjesto na ljestvici »top 10« je imala i po domaćem turističkom prometu. Domaći gosti najviše su, kao i strani, birali Zagreb, koji prometom daleko nadmašuje sve ostale hrvatske destinacije, a ispred Rijeke su se po pitanju domaćih gostiju našli još Rovinj, Opatija, Split, Zadar, Dubrovnik, Poreč i Šibenik. Iza Rijeke je Tuhelj koji je do kraja ožujka imao tek nešto manje domaćih noćenja nego Rijeka. Što se tiče noćenja stranih gostiju, iza Zagreba koji je na prvom mjestu, slijede Dubrovnik, Rovinj, Split, Opatija, Poreč, Umag, Zadar i na osmom mjestu, dakle, Rijeka.


Obiteljski smještaj


Treba reći da je ovu zimu Rijeka »odradila« bez jednog hotela, hotela Jadran koji je od početka godine u renovaciji tako da su ovi rezultati tim značajniji. Jasno, grad na Rječini nije se našao među 10 destinacija s najvećim prometom u hotelima, gdje je Opatija na trećem mjestu, iza Zagreba i Rovinja, ali jest među top 10 destinacija Hrvatske prema turističkom prometu u obiteljskom smještaju. Naime, Rijeka se našla na visokom četvrtom mjestu destinacija koje su u prva tri mjeseca imale najviše turista i turističkih noćenja u apartmanima i kućama za odmor. Očekivano je na prvom mjestu Zagreb s oko 36.000 turista u privatnom smještaju, na drugom je mjestu Split s oko 10.000 turista, trećem Dubrovnik s oko 9.500 turista, a Rijeka na četvrtom s oko 8.500 turista u privatnom smještaju. Iza Rijeke je Zadar s upola manje dolazaka u apartmanima. Dodajmo i kako ovi podaci ukazuju da je Opatija u istom periodu imala znatno manje gostiju u privatnom smještaju, oko 2.500.


A kako je pri samom vrhu po prometu u komercijalnom privatnom smještaju, Rijeka je pri vrhu hrvatskih destinacija u prva tri mjeseca bila i po takozvanim nekomercijalnim noćenjima, odnosno noćenjima koja se prijavljuju u vikendicama. Po prometu u nekomercijalnom smještaju bila je na visokom drugom mjestu, iza prvog Vira. A među top 10 po nekomercijalnom prometu na devetom se mjestu našla i Malinska-Dubašnica.


Mostovi povećanja




Prema podacima Turističke zajednice grada Rijeke, u gradu je u prva tri mjeseca ostvaren turistički promet od 77.058 noćenja, što je 10 posto manje u odnosu na broj ukupno ostvarenih noćenja u istom razdoblju 2024. godine. Strani turisti ostvarili su 54.117 noćenja, što je 12 posto manje u odnosu na broj ostvarenih noćenja u istom razdoblju 2024. godine. U ukupno ostvarenim noćenjima strani turisti sudjelovali su sa 70 posto. Domaći turisti ostvarili su 22.941 noćenje, što je 7 posto manje u odnosu na lani.


Na području grada Rijeke najviše stranih noćenja ostvarili su državljani Italije sa 6.902 noćenja, slijede državljani BiH s 5.310, SAD-a 4.038, Srbije 3.501, Slovenije 3.286, Njemačke 3.079, Austrije 3.017, Makedonije 2.087, Ukrajine 1.747 te ostalih azijskih zemalja s 1.608 noćenja.


Strani turisti su u Rijeci kroz zimski period boravili u prosjeku 3,2 dana, a domaći turisti 1,9 dana. A zanimljivo je da i zimi prevladavaju mladi gosti. Naime, najviše noćenja u navedenom su razdoblju ostvarili turisti iz dobne skupine od 19 do 30 godina, što je udio od 26 posto u ukupno ostvarenim noćenjima.


S obzirom na dobre najave za ovogodišnje uskrsne blagdane koji padaju tri tjedna kasnije nego lani, za očekivati je da će se brojke »poravnati« i nastaviti dobrim ostvarenjem u idućem razdoblju, kada su nacionalni blagdani u Sloveniji i Italiji te Praznik rada. Mostovi kojima se ti slobodni dani mogu spojiti s vikendima zasigurno će donijeti i povećani broj turista.


Turistički ožujak


U ožujku je u Rijeci ostvaren turistički promet od 12.064 dolaska, što je 2 posto manje u odnosu na broj dolazaka u ožujku prošle godine. Gosti su pritom ostvarili oko 31.000 noćenja, što je 8 posto manje u odnosu na broj noćenja u ožujku 2024. godine.


Strani turisti ostvarili su 21.670 noćenja, što je 14 posto manje nego lani, s time da su u ukupno ostvarenim noćenjima strani turisti sudjelovali sa 70 posto. Domaćih noćenja je, pak, ostvareno oko 9.500 što je, pak, za 11 posto više nego lani, tako da su Hrvati popravili ožujsku statistiku u gradu.


U brojkama


Italija – 6.902
BiH – 5.310
SAD – 4.038
Srbija – 3.501
Slovenija – 3.286
Njemačka – 3.079
Austrija – 3.017
Makedonija – 2.087
Ukrajina – 1.747
azijske zemlje – 1.608