Snimila Ana KRIŽANEC
Propali su vanjski kameni i cigleni obodi crkve, dvorane, terase. Kroz terase je voda probila u kriptu, a svod u crkvi, posebno u središnjoj lađi, je zbog prodora vlage kod prozora počeo propadati, objasnio je fra Miljenko Vrabec, gvardijan stoljetnog riječkog kapucinskog samostana
povezane vijesti
RIJEKA – Kapucinska crkva Gospe Lurdske na Žabici, građena prije više od stoljeća i posvećena 1926. godine, nakon nekoliko desetljeća ponovo je u djelomičnoj obnovi. Više od polovice središnje lađe crkve već je tri tjedna »pokriveno« zaštitnom skelom, a monumentalna vrata glavnog ulaza u crkvu nalaze se na restauraciji, u riječkom Restauratorskom odjelu Hrvatskog restauratorskog zavoda. I dok će ta lijepa drvena vrata biti restaurirana do ožujka ove godine, ostali radovi u crkvi trajat će nekoliko godina.
Istraživački radovi
Sadašnji riječki fratri kapucini, njih petero, prošlog su ljeta počeli s obnovom i restauracijom, ali priprema dokumentacije za potrebne zahvate trajala je od početka 2024. godine. O tome smo razgovarali s gvardijanom fra Miljenkom Vrabecom.
– U zadnje vrijeme je nas kapucina u Rijeci bilo malo i nije se moglo puno raditi, pa se dosta toga pomalo zapustilo. Zub vremena, velike kiše zadnjih godina i vlaga veća nego inače, učinili su svoje. Propali su vanjski kameni i cigleni obodi crkve, dvorane, terase. Kroz terase je voda probila u kriptu, a svod u crkvi, posebno u središnjoj lađi, je zbog ulaska vlage kod prozora počeo propadati, objasnio je gvardijan stoljetnog riječkog kapucinskog samostana.
Podsjetio je da su prije gotovo dva desetljeća u crkvi učinjeni neki obnoviteljski zahvati, primjerice 2006. godine obnovljeni su svi vitraji, a 2010. krovište, te je crkva iznutra oličena.
– Neko vrijeme je to bilo u redu, no kasnije se ispostavilo da su sve kamene kanalice oko krovišta propale i da se zbog zuba vremena raspadaju. Na tom dijelu, zadnjih godina zbog velikih kiša, u crkvu ulazi jako puno vlage. Uslijed toga je u srednjoj lađi sa stropa otpadala žbuka, što je opasnost po sigurnost vjernika, i problem za odvijanje liturgije. Zato trebamo obnoviti cijeli strop glavne lađe. To je velika investicija, no još uvijek ne znamo što će sve trebati učiniti. Da bismo ustanovili količinu štete, da bi se istražilo lukove srednje lađe i vidjelo u kakvom je stanju cijeli taj ukrasni dio stropa, morali smo strop otvoriti s unutarnje strane. Uvidjelo se da će svu žbuku trebati skinuti i napraviti novu. Na stropu središnje lađe crkve za sada traju istraživački radovi. Istovremeno smo u fazi izrade glavnog projekta obnove – prvo za strop, a onda i za sve ostalo, za crkvu, terase, kriptu, stubišta – po kojem će se kasnije odvijati radovi. Oni će trajati sljedećih nekoliko godina, ovisno o tome kako budemo mogli financirati. Sve sadašnje radove financiramo uz pomoć Ministarstva kulture i medija, kao i vjernika grada Rijeke i drugih dobrih ljudi, a kad glavni projekt obnove bude gotov, prijavit ćemo se i na natječaje Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije, upućuje gvardijan Vrabec.
Pomoć restauratora
Kapucini su, naravno, sve zahvate počeli, i sve rade u suradnji i s dopuštenjem Restauratorskog odjela Rijeka Hrvatskog restauratorskog zavoda.
– Restauratorskom odjelu u Rijeci jako smo zahvalni, oni su nas usmjerili, i prema njihovim smjernicama smo pronalazili izvođače radova. U Rijeci nije lako pronaći izvođače koji su u mogućnosti izvesti tako kompleksan restauratorski posao. Od siječnja do lipnja prošle godine smo u suradnji s Restauratorskim odjelom pripremali dokumentaciju, istraživali i tražili izvođače. U tom smo vremenu obnavljali dvije dvorane za susrete vjernika, za vjeronauk i kateheze, koje su sa strane crkve, takozvani »oratorij«, a za koje nisu trebali konzervatori, objasnio je gvardijan.
U jednoj od tih, sad obnovljenih dvorana, kapucini su postavili zanimljivu i edukativnu izložbu fotografija o dobrom dijelu riječke povijesti, kapucinske povijesti u Rijeci, pa time i Žabice. Taj dio kapucinskog graditeljskog kompleksa, kapucini su najvećim dijelom obnovili uz pomoć donacija vjernika, kako župljana, tako i mnogih drugih koji u riječku kapucinsku crkvu dolaze.
Svaki dan mnogi domicilni ljudi, kao i mnogi koji u Rijeku dolaze poslom, kod liječnika ili turistički, navrate u crkvu Gospe Lurdske, pa i u njezinu kriptu, u kojoj je grob Sluge Božjega fra Ante Tomičića, skromnog riječkog kapucina za kojeg se vodi kauza za proglašenje blaženim i svetim. Crkva Gospe Lurdske je prva crkva koju u Rijeci susreću oni koji u Rijeku dolaze, bilo autobusima, vlakovima ili brodovima. I kada god se u nju uđe, netko je u njoj u molitvi. Jednostavno, ova je crkva nezaobilazni dio identiteta grada Rijeke, dio njezine prepoznatljivosti, pa i svojevrsni orijentir. A fotografije, još uvijek i razglednice sa slikom riječke crkve Gospe Lurdske, nastavljaju putovati svijetom.
Dolaze vjernici iz cijelog grada i šire okolice
Crkvu Gospe Lurdske su kapucini pod vodstvom tadašnjeg provincijala fra Bernardina Škrivanića počeli graditi 1908. godine i gradili su je do 1923. godine.
– Kako je Italija okupirala Rijeku, hrvatski kapucini su 1923. godine iz Rijeke protjerani, a došli su talijanski kapucini te su oni dovršili izgradnju crkve. Posvećena je 1926. godine, a 1923. osnovana je Župa Gospe Lurdske. Do tada je u gradu Rijeci postojala samo župa Uznesenja Marijina, a od kada je župa Gospe Lurdske osnovana, ova je crkva središte i draga je vjernicima, kao što im je draga i Assunta, crkva Uznesenja Marijina. U crkvi Gospe Lurdske gotovo je polovica današnjih Riječana krštena, pričešćena, krizmana, ovdje su u župi odrasli. Grad se mijenja i raste, i mnogi su se, kad su osnovali svoje obitelji, odselili u druge dijelove grada. Danas ovdje u centru živi jako malo ljudi, a mnogi su prostori postali poslovni prostori ili apartmani. Tako je župa u zadnjih dvadesetak godina ostala bez mnogo župljana, upućuje gvardijan fra Miljenko Vrabec. Potrebno je istaknuti da je crkva Gospe Lurdske na riječkoj Žabici uvijek posjećena, a nedjeljom uvijek popunjena vjernicima koji na misno slavlje i ispovijed dolaze iz cijelog grada i njegove okolice, kao i to da u ovu crkvu rado navraćaju vjernici s Kvarnera i iz Istre.