Foto Marko Gracin
Radi se o mreži više od 110 svjetskih sveučilišta posvećenih stvaranju inkluzivnih i poticajnih okruženja tijekom cijelog životnog vijeka
povezane vijesti
RIJEKA – Sveučilište u Rijeci prvo je hrvatsko sveučilište koje nosi oznaku Age-Friendly University Global Network (AFU-GN), a dodijeljena mu je prilikom primanja u globalnu mrežu koja spaja sveučilišta koja su u svojem djelovanju posvećena stvaranju inkluzivnih i poticajnih okruženja tijekom cijelog životnog vijeka. Riječ je o mreži koja okuplja više od 110 sveučilišta na pet kontinenata, a iz Europe iz svega 11 država. Središte mreže je u SAD-u. Navodeći da se radi o prestižnoj oznaci te da Sveučilište u Rijeci već dugo promišlja temu starenja, rektorica prof. dr. Snježana Prijić Samaržija podsjetila je da Hrvatska ulazi u kategoriju rizičnih zemalja u kojima je više od 20 posto stanovništva starije od 65 godina.
– To nije samo Hrvatska. To je globalni izazov koji vodi prema društvenim, ekonomskim i javnozdravstvenim izazovima, a s druge strane dugovječnost stvara obvezu iskorištavanja mudrosti starijih, ali i obvezu da im osiguramo zdrav i ispunjen život. To je ujedno bila naša prva misao vodilja, kazala je rektorica.
Akcijski plan
Dodajući da je Sveučilište ispunilo zahtjevnu aplikaciju, kazala je da je oznaka dobivena na period od pet godina. Kao posebnost riječkog sveučilišta izdvojila je Sveučilište za 3. dob koje je jedinstveno u Hrvatskoj, ali i šire, kao i osnivanje Kluba umirovljenih profesora Sveučilišta u Rijeci Academicus, koji promovira ideju međugeneracijskog učenja. Riječko sveučilište, napomenula je rektorica, ima niz kolegija koji problematiziraju temu starenja, kao i 230 radova koji se bave tim pitanjima.
– Kao sveučilište želimo biti osjetljivi za dobrobit starijih generacija u svim područjima, poručila je prof. dr. Prijić Samaržija.
Ulaskom sveučilišta u novu mrežu prošireno je područje uključivosti institucije, a kako je istaknula prorektorica za studije i studente Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Marta Žuvić, inicijativu za priključenje mreži potaknuo je Klub Academicus.
– U sklopu prijave napravljen je i akcijski plan za buduće razdoblje. Dakle, ne samo da smo s ponosom ušli u mrežu, nego nosimo i odgovornost da u sljedećem razdoblju jasno i aktivno pridonosimo razvoju ideje i implementaciji politika dobne uključivosti, kazala je prorektorica.
Četiri načela
Proces prijave, kazala je predsjednica Kluba Academicus, prof. dr. Jasna Krstović, bio je zahtjevan, a naglašavajući kako ne postoji unificiran model prijave, kazala je da je polazna točka prijave utemeljena na deset načela.
– Institucija ne mora ispuniti sva načela kako bi se pridružila globalnoj mreži, a naše je sveučilište odabralo četiri načela koja će se posebno razvijati, kazala je prof. dr. Krstović.
Riječ je o poticanju sudjelovanja starijih osoba u svim aktivnostima sveučilišta, promicanju međugeneracijskog učenja, povećanju razumijevanja studenata o dividendi dugovječnosti te o aktivnoj suradnji s umirovljenom sveučilišnom zajednicom. Ocjenjujući inicijativu kao korak u izgradnji inkluzivne akademske zajednice, prof. emerit. dr. sc. Bruno Grbac je zaključio da će se zajedničkim radom doprinositi kreativnosti i inovativnosti u transferu znanja.
Sveučilište za 3. dob
Napominjući da riječko sveučilište već 15 godina provodi programe Sveučilišta za 3. dob, prof. dr. Sanja Smojver Ažić s Filozofskog fakulteta kazala je da je to bila polazna osnova za ulazak u mrežu.
– Do sada je kroz neformalne programe Sveučilišta za 3. dob prošlo nekoliko tisuća sugrađana, održano je 90 ciklusa predavanja, 135 jednokratnih predavanja, a barem 500 sugrađana stalni su polaznici programa. Imamo i polaznicu koja svih 15 godina pohađa edukacije. Specifičnost programa je što su predavači sveučilišni profesori ili suradnici sveučilišta, ulazak u Age-Friendly University Global Network dodatni je vjetar u leđa za nastavak s aktivnostima, pojasnila je prof. dr. Smojver Ažić.