Foto Marko Gracin
Gradska knjižnica Rijeka ima 150.353 različitih oblika građe s perspektivom porasta, a ravnatelj GKR-a Niko Cvjetković ističe i dio s arhivom i dosadašnjim izdanjima Novoga lista
povezane vijesti
RIJEKA – Došao je i taj dan, riječka je Gradska knjižnica konačno dobila jedinstven prostor za oko 150 tisuća svezaka, lijepe književnosti i stručnih knjiga koji su ponovno na raspolaganju građanima jučer od 17 sati, kada je knjižnica nakon svečanog otvorenja, vrata otvorila i korisnicima. Dalo bi se tu polemizirati o lokaciji nove knjižnice, je li ona ipak trebala biti na Korzu, žili kucavici “grada koji teče”, no to je završena priča. Jer, četverogodišnjom obnovom T-zgrade bivše tvornice Rikard Benčić u projektu vrijednom ukupno 21 milijun eura, Gradska je knjižnica, kako je rečeno na otvaranju, dobila prostor koji se nije gradio za kratak rok, već za idućih stotinu godina.
Kako će građani prihvatiti novu lokaciju treba vidjeti, ali ono što svakako treba reći, jest da je unutrašnjost knjižnice, uz nešto stilski neprivlačniji eksterijer, stvarno bez premca i na vrlo, vrlo visokom nivou.
Četiri etaže
Na četiri etaže, od kojih su tri u potpunosti posvećene korisnicima, građani uz posudbu knjiga, u prizemlju imaju dio s dnevnim tiskom, tj. Narodna čitaonica se s Korza preselila u Benčić te je njezin prostor na Korzu zatvoren. Na naše pitanje ima li mogućnosti da se ubuduće ponovno otvori Narodna čitaonica na Korzu, iz GKR-a su nam rekli da to ovisi o osnivaču, gradskoj upravi, kao i financijama. U prizemlju nove zgrade u Benčiću također je posebni odjel za mlade – Rasadnik, koji se nalazi u prizemlju s lijeve strane. Ondje se može sjesti za računalo kako bi se obradio videzaopis ili zvuk, a može se sjesti i u odjel za slušanje glazbe, pročitati najnovije strip-izdanje ili pak unajmiti sobu s instrumentima za probe s bendom, koja će biti dostupna od siječnja. Uz Odjel za mlade je i Američki kutak koji se preselio iz odjela Trsat, a u prizemlju je i prostor za slijepe i slabovidne osobe, za koje je po podu knjižnice postavljena i posebna taktilna staza.
Na prvom katu nalazi se beletristika, lijepa književnost, a novost je što knjige više nisu raspoređene samo po abecedi, već su odijeljeni posebni dijelovi, na primjer, s kriminalističkim i ljubavnim romanima, budući da njih korisnici često posuđuju.
Na drugom katu je prostor za rad i učenje, kao i stručna građa i publicistika, a ravnatelj GKR-a Niko Cvjetković ističe i dio s arhivom i dosadašnjim izdanjima Novoga lista, nezaobilazne građe za svakoga tko želi istraživati riječku povijest. Novost na drugom katu su i posebno odijeljene tihe sobe, u kojima čak sto korisnika istovremeno može nesmetano učiti ili raditi, a gdje im se može i pripremiti potrebna građa koja će ih dočekati.
Na trećem katu nalaze se uredi uprave i zaposlenika, no i učionica koja će biti otvorena za korisnike, u kojoj se planiraju radionice i predavanja. Na katove se može popeti stubištem, ali i liftom.
Knjigomat
Knjižnica je opremljena i najnovijim vertikalnim sustavom dopreme knjige, s 19 “vagončića” knjige putuju od knjigomata i prizemlja, pa kroz katove do prihvatnih postaja, u kojima ih knjižničari pokupe i vraćaju na njihovo mjesto. Tim sustavom kroz knjižnicu može proći 170 knjiga u jednom satu. Ovdje dolazimo i do novog načina povrata knjiga. Jer, u novoj zgradi korisnici knjigu mogu vratiti svakoga dana od 0-24 kako se voli reći, budući da se s vanjske strane knjižnice, pored ulaza, nalazi otvor, knjigomat, u koji se knjiga vraća, a koja onda spomenutim sustavom odlazi do prihvatne postaje. Knjigomat je smješten i u prizemlju knjižnice, što znači da više nema vraćanja knjiga knjižničarkama i knjižničarima, već sve obavlja korisnik.
U novom sustavu čitatelj sam i zadužuje knjigu, na posebnim “postajama” za zaduživanje, a svima kojima bude potrebna pomoć, asistirat će zaposlenici knjižnice, dok se svi ne priviknu na novi sustav. No, to ne znači da nema dodira s knjižničarima, oni su tu korisnicima na raspolaganju kada treba pronaći knjigu, pitati za preporuku ili neku drugu knjižnu pomoć. Ako pak korisnik zakasni s povratom knjige, posuđivanje će mu biti onemogućeno dok ne plati zakasninu. Ona se plaća na info-pultu u prizemlju te taj dio još uvijek nije automatiziran, već zakasninu naplaćuju zaposlenici knjižnice, a primaju se kao i dosad, gotovina i kartice.
Impresivne brojke
Ukupno je na lokaciji 150.353 različitih oblika građe s perspektivom porasta s obzirom na nove uvjete od kojih iz Gradske knjižnice ističu 71.502 knjige književnosti, 53.782 stručne knjige, 5.575 svezaka periodike te 3.289 stripova. Glavni ulaz u zgradu knjižnice je s prostora središnjeg dijela Art kvarta Benčić, a ulaz će biti moguć i sa sjeverne strane čime će taj veliki objekt, s potpunim dovršetkom radova uređenja okoliša, biti dostupan iz različitih kutova pješačkih komunikacija iz smjera Brajde, Potoka, Krešimirove ulice. Rekonstruirana zgrada ima suteren u kojem je smještena strojarnica, prizemlje, te, kako smo rekli tri kata od kojih svaki ima bruto površinu oko 1282 kvadratnih metara. Ukupna neto površina svih katova iznosi 4530 metara kvadratnih.