Mjesni odbor

Stanovnicima Kornića puna kapa nereda i anarhije u luci: “Drže nas na čekanju i ignoriraju”

Mladen Trinajstić

Siniša Patrk. Alen Gržetić, Šimun Josipović i Emil Braut / Foto Mladen Trinajstić

Siniša Patrk. Alen Gržetić, Šimun Josipović i Emil Braut / Foto Mladen Trinajstić

Zbog nekog nama nedokučivog razloga, sve je stalo te se očekivano kratkotrajno čekanje na provedbu postupka razmatranja i obrađivanja prijava za vezove razvuklo do današnjeg dana, poručuju



Članovi Vijeća Mjesnog odbora Kornić – Siniša Patrk, Alen Gržetić, Šimun Josipović (ujedno i predsjednik MO-a) te Emil Braut, javnim istupom upriličenim na lokalitetu luke Dunat odlučili su potaknuti rješevanje problematike, kako su nam rekli – nereda i “anarhije” u toj luci.


Njihova intencija i kritika, pojasnili su, odnosi se samo na komunalni dio te luke kojim upravlja Županijska lučka uprava Krk i nema baš nikakve veze s ostatkom, zapravo i najvećim dijelom luke koju je pred četiri godine, slijedom koncesijskog ugovora s ciljem komercijalnog korištenja dodatnih 70 nautičkih vezova, ondje izgradila krčka komunalna tvrtka Vecla.


Bio je to, da podsjetimo, svojevrsni oblik partnerstva lokalnih i županijskih institucija u kojem je, zahvaljujući ulaganjima Gradske komunalne tvrtke koja je interes za izgradnjom luke našla u mogućnosti komercijalne naplate novostvorenih nautičkih vezova, lokalna zajednica trebala profitirati kroz prateća ulaganja u unapređenje “općeg stanja” i proširenje komunalnog dijela lučkog područja.




A u njemu je, sukladno ugovorima tih ustanova, tridesetak vezova ostalo u komunalnom režimu, i to unutar zaštićenog dijela tada izgrađene vrlo kvalitetne, lijepe i odlično opremljene lučice u kojoj se trebao osigurati dostatan broj privezišnih mjesta za stanovnike Kornića, mjesta koje gravitira toj luci, objasnili su nam okupljeni Kornićari.


– Problem je nastao nakon što je, u tijeku postupka dodjele tih vezova, ŽLU Krk sklopio ugovore sa samo 11 dotadašnjih korisnika luke, dok je ostalih 19, kako nam je tad objašnjeno, rješenja o dodjeli vezova trebalo dobiti završetkom tad započete procedure.


U njoj sam, kao član povjerenstva zaduženog za sastavljanje liste “čekača”, i sam sudjelovao, rekao nam je Patrk, bivši čelnik tog MO-a s područja Grada Krka.


Zbog nekog nama nedokučivog razloga, sve je na tome stalo te se očekivano kratkotrajno čekanje na provedbu postupka razmatranja i obrađivanja prijava razvuklo do današnjeg dana, istakli su na Dunatu okupljeni Kornićari primjećujući da se njihovo čekanje nije preslikalo i na režim korištenja novouređenih komunalnih vezova.


Nepoznati kriteriji


Unatoč činjenici da čak dvije trećine komunalnih vezova nije pokriveno valjanim ugovorima o njihovoj dodjeli onima koji ispunjavaju uvjet za dobivanje takvog privezišnog mjesta, svi su se vezovi u međuvremenu popunili, ističu Josipović, Patrk, Gržetić i Braut.


Nikome nije poznato kojim su se kriterijima i uvjetima predstavnici ŽLU-a Krk u tom postupku povodili, no takva situacija sad rezultira anarhijom, odnosno kaosom u komunalnom dijelu luke, nastavlja četverac s kojim smo razgovarali, napominjući da dio Kornićara, baš poput Gržetića koji je nazočio našem razgovoru, i dalje čeka vez za kojeg je još 2018. nadležnima predao svu potrebnu dokumentaciju.



U više smo navrata s predstavnicima ŽLU-a, posebice ravnateljem Goranom Lajnertom nastojali stupiti u kontakt i u otvorenom, konstruktivnom dijalogu pridonijeti uvođenju reda u luku, čiji bi svi problemi nestali samo kad bi se vezovima napokon počelo upravljati transparentno, kažu Patrk i Josipović.


Međutim, ravnatelj nas ignorira i izbjegava, a u međuvremenu se na vezovima pojavljuju plovila korisnika iz drugih mjesta našeg otoka, a u sezoni čak i vikendaša, što također govori u prilog našoj tvrdnji da se komunalnim dijelom luke Dunat već pune četiri godine upravlja na potpuno netrasparetan, a možda čak i nezakonit način, ocjenjuju naši sugovornici.


Navode da su o svojim zapažanjima upoznali i krčkog gradonačelnika Darija Vasilića koji, kažu, također daje podršku njihovim nastojanjima da se na Dunat uvede reda.


Jedna po jedna luka


Slijedom ondje iznesenih kritika na rad i “politiku” Županijske lučke uprave Krk, kontaktirali smo njenog ravnatelja, Gorana Lajnerta.


– Nije točan podatak da je ondje samo 11 komuunalnih vezova “pokriveno” ugovorima o njihovoj dodjeli. Stvar je u tome da mi po postojećim pravilnicima moramo provesti propisanu proceduru te da u tom poslu idemo od luke do luke, odnosno od jedne do druge krčke jednice lokalne samouprave na čijem se području tad obrađuju sve luke i lučice.


Ti postupci nisu ni brzi, niti jednostavni, ali ih moramo odraditi na način kako je to propisano, objašnjava Lajnert navodeći da je taj postupak nedavno zgotovljen u svim lukama Općine Omišalj, a sad slijedi Malinska-Dubašnica.


Doći će naravno na red i Grad Krk, ali ne možemo odrađivati sve luke, niti sve lokalne jedinice istovremeno. Što se Dunata tiče, ondje je danas ugovoreno stalno korištenje 21 veza u komunalnom dijelu luke, od 31 koliko ih ondje postoji.


Što se ostatka tiče, svega je šest vezova još ostalo za dodjelu po proceduri koju sam spomenuo, dok su kod četiri veza, koja se također već koriste, utvrđena odstupanja gabarita privezanih plovila dimenzijama samih vezova.


Zbog toga je njihovim korisnicima dopisom nedavno naloženo da reguliraju uočene probleme, odnosno da na ugovorom im dodijeljene vezove dovedu plovila koja odgovaraju dimenzijama privezišnih pozicija, rekao je Lajnert. K


ako bilo, na rješavanju svih ondje uočenih nepravilnosti se radi, kao što se radi i na dovršetku ugovorne dodjele svih preostalih vezova u postupku koji će, zaključio je ravnatelju ŽLU-a Krk, biti zgotovljen u najskorijoj budućnosti.


Spremni čak i platiti lučkog redara


Nažalost, danas nitko ovdje ne zna tko i temeljem kojeg kriterija koristi neki komunalni vez, a sve bi se brzo, jednostavno i bez ikakvog troška po bilo koga moglo riješiti samo kad bi za to bilo volje kod predstavnika instuitucije koja upravlja našim lukama, kažu Kornićari.


Napominju i da bi, s ciljem uvođenja reda i transparetnosti u način korištenja komunalnog dijela luke Dunat, Mjesni odbor u suradnji s Gradom bio spreman angažirati čak i lučkog redara kojeg su, ako za njegovim angažmanom volje ili financijske mogućnosti nema ŽLU Krk, spremni sami i plaćati.


Sadašnja situacija zapravo nikome ne odgovara i najgore je “rješenje”, napomenuo je Gržetić koji je se, kaže, još 2018. godine prijavio na listu čekanja za komunalni vez.


Osim da sam šesti na listi, poput brojnih drugih svojih sumještana drugo ništa ne znam, a i to sam doznao tek nakon što sam se, zbog šutnje iz ŽLU-a Krk, za pomoć obratio nadležnom ministarstvu, odnosno predstavnicima nadležnog Županijskog odjela za pomorstvo.


Sve je nažalost završilo prosljeđivanjem mojih predstavki krčkim lučkim instancama, a potom i nastavkom njihova ignoriranja mog, ali i problema svih ostalih mojih sumještana koji i dalje čekaju. A što i koga, to i nadalje ne znamo, zaključio je Gržetić.