ZAJEDNIČKI PROJEKT

Srednja talijanska škola u Rijeci ugostila moliške Hrvate, članove Udruge KroaTarantata

Bruna Matičić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Radi se o ERASMUS KA projektu naziva »Kulturne manjine kao neprocjenjiv resurs za bolju uključenost: integracija, a ne asimilacija«, u kojem dvije manjine zajedno promiču i njeguju kulturne vrijednosti, jezik i identitet



RIJEKA – Srednja talijanska škola u Rijeci posljednjih je dana prava oaza multikulturalnosti u kojoj dvije manjine, talijanska iz Hrvatske i hrvatska iz Italije, zajedno promiču i njeguju kulturne vrijednosti, jezik i identitet.


Riječ je o ERASMUS KA projektu naziva »Kulturne manjine kao neprocjenjiv resurs za bolju uključenost: integracija, a ne asimilacija«, koji škola provodi u suradnji s Kulturnom udrugom KroaTarantata iz regije Molise u Italiji. U sklopu projekta riječka Srednja talijanska škola ugostila je moliške Hrvate, članove Udruge KroaTarantata, a sudjelujući u nizu aktivnosti dvije nacionalne manjine imale su priliku međusobno se upoznati.


– Kroz ovaj projekt htjeli smo spojiti dvije manjine, hrvatsku manjinu u Italiji s talijanskom manjinom u Hrvatskoj koje će zajedničkim aktivnostima obogatiti svoja znanja i iskustva. Naši su učenici tako dobili priliku upoznati kulturu, identitet i jezik moliških Hrvata, talijanske nacionalne manjine koja im je donedavno bila nepoznata ili su o njoj vrlo malo znali, rekao je ravnatelj Srednje talijanske škole Michele Scalembra. U projekt je, kaže Scalembra, uključeno dvadesetak učenika trećih razreda i nekoliko profesora, i to Patricia Alberini, koja je pokrenula projekt, te Dario Ban, Ivona Sinčić, Martina Ban i Mladen Ban koji su u proteklim danima moliške Hrvate upoznali s vlastitom svakodnevicom, gradom Rijekom te institucijama i udrugama talijanske manjine u Rijeci. Osim toga, učenici su u sklopu projekta snimili film o riječkoj talijanskoj manjini, a za dva tjedna posjetit će Montemitro u moliškoj pokrajini Campobasso.




Također, jučer su imali priliku upoznati povijest, identitet, jezik i glazbu moliških Hrvata sudjelujući u radionici i interaktivnom predavanju o moliškohrvatskoj manjini koju su za njih pripremili članovi Udruge KroaTarantata.


– Razmjena iskustva uvijek je veliko bogatstvo. Upoznali smo situaciju u Rijeci i riječku talijansku manjinu kojima smo se predstavili. Naša udruga djeluje od 2010. godine s ciljem širenja našeg ideniteta te idioma hrvatsko-moliške kulture kroz glazbu, stoga nam je bilo drago što smo održali predstavljanje i radionicu. S obzirom na to da se manjinski jezik, kao i svugdje, polako gubi te ima sve manje govornika, suradnja s mladim ljudima i prenošenje znanja od iznimne je važnosti. Ipak na njima svijet ostaje, kazala je Francesca Sammartino, članica udruge koja je učenike upoznala s najstarijom moliško-hrvatskom pjesmom »Lipa Mare«.


– Vrijednost ovakvih projekata za naše učenike je neprocjenjiva jer, osim što daje uvid u identitet jedne skupine ljudi koja im je relativno nepoznata, imaju priliku obogatiti svoje znanje te usporediti stanje manjina u Hrvatskoj s onima u Italiji. Projekti su obično sjajna prilika da stvaraju nova iskustva i znanje koje bi, vjerujem, teško bilo uklopiti u redovni nastavni program, zaključio je Michele Scalembra.